БизнесЦензор

06.02.20 08:58

Як рахувати тарифи на розподіл газу

Автор: Сергій Головньов

БізнесЦензор підготував пояснення, як рахувати тарифи на розподіл газу в окремих рахунках, яка логіка їх прийняття та в чому тут несправедливість?

Як рахувати тарифи на розподіл газу 01

Перед Новим роком, 24 грудня 2019 року, Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила нові тарифи на розподіл газу для операторів газорозподільчих мереж (Операторів ГРМ, або облгазів.)

Це постанови НКРЕКП №3014 - №3057 від грудня 2019 року включно. По кожному облгазу – окрема постанова.

До 1 січня 2020 року споживачі сплачували тариф на розподіл у вартості газу. У вартості кожного кубометру містилось 10-15% плати за його розподіл.

Навіщо виділили розподіл газу в окремий рахунок?

Логіка цього рішення в тому, що утримання газових мереж потребує постійних витрати. Це зарплата персоналу з утримання мереж і купівля виробничо-технологічних втрат (ВТВ) газу.

Тобто, навіть якщо споживач підключений до мереж але не споживає газ, або навіть коли споживач за свої гроші побудував мережі до свого будинку, хтось має обслуговувати ці мережі та підтримувати безпеку доставки газу.

НКРЕКП вже намагалась ввести таку абонплату на початку 2017 року. Тоді комісія застосувала принцип плати за потужність. Через це суттєво зросла плата за розподіл для невеликих споживачів, потужність лічильника яких значно вище фактичного споживання.

Влада злякалась невдоволення населення такою реформою. Тому тодішні президент Петро Порошенко і прем'єр Володимир Гройсман поспішили заявити, що проти введення абонплати.

Чому зріст тариф на розподіл?

Крім виділення тарифу в окремий рахунок, зріс тариф на розподіл. В середньому – у 1,5 разів.

В Україні більше 44 оператори ГРМ. Кожен з них обслуговує свою територію. І в кожен має свій тариф.

Тариф кожного оператора залежить від довжини мереж в перерахунку на одного споживача. Там де на невеликій території багато споживачів, наприклад в Києві, тариф на розподіл найменший – 0,34 грн за куб газу з ПДВ.

Там де мало споживачів на більшу довжину мереж, тариф більший. Наприклад, для "Миколаївгазу" він становить 1,31 грн з ПДВ.

З 1 липня 2020 року тарифи на розподіл зростуть ще на 20%.

Підвищення тарифів обумовлено тим, що вони не переглядались з 2016 року. Через це більшість операторів ГРМ показують збитки у своїй фінансовій звітності.

Крім того, оператори ГРМ не купують газ для ВТВ, що призводить до боргів перед Оператором газотранспортної системи, який відносить обсяги несплаченого газу на так звані небаланси. Ці борги операторів ГРМ перед "Укртрансгазом" за останні роки склали більше 40 млрд грн.

НКРЕКП підвищила тариф для операторів ГРМ, щоб не допустити банкротства нового Оператора ГТС.

Хто отримає гроші?

З 44 операторів ГРМ 18 входить до "Регіональної газової компанії" (РГК) Дмитра Фірташа. Ще частина – входять до сфери інтересів його бізнес-партнерів – Юрія Бойка та Сергія Льовочкіна, які сьогодні є народними дептутами від фракції "Опозиційна платформа "За життя" (ОПЗЖ).

Якщо дивитись на обсяги спожитого газу, група РГК розподіляє близько 70% газу в країні.

Як розраховується тариф за розподіл?

Цього разу НКРЕКП застосувало принцип збільшення плати за розподіл, який пропорційно підніме тарифи для всіх споживачів. В 2017 році виходило так, що великі споживачі сплачували б за розподіл менше, а малі (в основному населення) – більше.

Для розрахунку потрібно взяти обсяг споживання газу за 2019 рік, помножити його на тариф відповідного оператора ГРМ, до мереж якого приєднаний споживач, та поділити його на 12 місяців.

Наприклад, для клієнта "Житомироблгазу", який в 2019 році спалив 2000 кубів газу, тариф буде:

2000 кубів газу помножити на тариф "Житомироблгазу" (0,89 грн/куб + 20% ПДВ = 1,07 грн/куб) та поділити на 12 місяців. Виходить 178 грн в місяць плати за розподіл.

Як розрахувати тариф на розподіл тим, хто не споживає газ?

Якщо споживач в 2019 році газ не споживав, обсяг для обрахунку тарифу рахується згідно Додатку 1 у Кодексі ГРМ, який містить 17 груп (профілів) споживання.

Наприклад, для приватного будинку площею 100 квадратних метрів, мешканці якого опалюють його, готують їжу та підігрівають воду за допомогою газу, обсяг потенційного споживання для обрахунку тарифу на розподіл складе:

100 квадратних метрів помножити на 28 кубів (норма споживання на 1 кв. м для такого профілю). Вийде 2800 кубів на рік.

За таких умов плата за розподіл для тих, хто підключений до мереж, але газ не споживав і не споживає, виходить занадто високою.

Голова парламентського Комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус 3 лютого в ефірі програми "Свободи слова" на каналі ICTV Віктора Пінчука прогнозував зниження цих нормативів.

В той же час міністр енергетики та охорони довкілля Олексій Оржель обіцяв розглянути питання щодо об'єднання рахунків за газ як товар та за його розподіл.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику