БизнесЦензор

23.01.20 15:49

Що показав електронний перепис населення України

Автор: БизнесЦензор

Уряд провів "електронний перепис населення". Згідно з ним, наявне населення України становить 37, 29 млн осіб. БізнесЦензор публікує результати дослідження.

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (1) 01

28 листопада 2019 року міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет анонсував на своїй сторінці Facebook проведення електронного перепису населення.

23 січня 2020 року він опублікував результати перепису. Дубілет зазначив, що дослідження проводилося протягом трьох місяців, а державі ця робота не коштувала жодних додаткових грошей.

"Перепис населення обійшовся б у 3,4 млрд грн (бюджет, закладений на 2020 рік), а підсумки перепису ми б отримали в першому кварталі 2021 року", – написав міністр.

Які методи були використані для оцінки?

Було використано три методи. Всі вони дали приблизно однаковий результат з різницею 2.86%.

Метод 1. Комбінований (мобільні оператори, соцопитування та реєстри).

Кабмін уклав угоду з мобільними операторами та взяв у них анонімну інформацію про загальну кількість абонентів на території України.

Ці дані почистили від абонентів, які були онлайн менше ніж місяць, а також виключили модемні пристрої.

Потім було проведено соціологічне дослідження. В його ході було встановлено, яка кількість мобільних телефонів припадає на яку вікову групу в яких районах (у багатьох громадян може бути більше одного телефону, у частини — навпаки, немає).

Ця інформація була доповнена реєстрами юних та літніх українців (оскільки серед них використання мобільних низьке).

Метод 2. Комбінований (дані Пенсійного фонду та екстраполяція через статево-вікову структуру).

Була взята кількість пенсіонерів за даними Пенсійного фонду. Потім ці дані екстраполювали через статево-вікову структуру. Соціологи називають такий графік "ялинкою". "Ялинка" була взята з двох джерел: дані Держстату та дані державних реєстрів. Дві бази інформації збіглися практично повністю.

Метод 3. Реєстровий.

З державного реєстру фізосіб, включаючи тих, хто відмовився від індивідуального податкового номеру (ІПН) були взяті знеособлені дані. Потім база була почищена за ознакою отримання будь-якого доходу, пенсій, соціальних виплат, субсидій і доповнена оформленням закордонних паспортів.

Потім врахували дані з народжуваності, смертності, а також еміграції та імміграції.

Наскільки точна оцінка та чи є вона альтернативою класичного перепису?

Максимальна різниця між результатами різних методів становить 2.86%. На думку Дубілета, це прийнятний результат, враховуючи терміни й вартість.

"Традиційний Перепис населення дає не меншу, а, можливо, й більшу помилку. Оскільки далеко не всі українці відкривають двері тим, хто проводить опитування", – вважає міністр.

За його словами, оцінка дає інформацію тільки про чисельність, статево-вікову структуру населення, а також розподіл по регіонах.

"Перепис населення дає ці ж дані (втім, за моєю оцінкою, з більшою помилкою), а також деякі інші дані (наприклад, про етнос або стан домогосподарства)", – написав Дубілет.

Чи це значить, що перепис населення проводитися не буде?

Остаточне рішення з цього приводу ще не прийнято. Дмитро Дубілет вважає, що проводити перепис населення не потрібно. Адже це неточний метод, який коштує колосальних грошей.

"Крім того, протягом 1-2 років ми приведемо до ладу наші електронні реєстри, і з цього моменту зможемо щодня отримувати точні дані про населення", – анонсував міністр.

Та уточнив, що будь-яку іншу інформацію, якщо вона необхідна, потрібно отримувати не через перепис, а окремими дослідженнями, які обійдуться державі набагато дешевше.

Також міністр розповів, що оцінка не враховує населення на окупованих територіях.

"Ми дали оцінку тільки чисельності населення на підконтрольній українській владі території України. Це, звичайно ж, не означає, що ми забули про наших громадян, що залишилися на цих територіях", – написав Дубілет.

Основні цифри Всеукраїнського перепису населення 2001 року

5 грудня 2001 року в Україні відбувся Всеукраїнський перепис населення. Це був перший національний перепис, оскільки попередній було проведено у 1989 році – до набуття Україною статусу незалежності. І це був останній національний перепис, оскільки з того часу він не проводився.

Загальна кількість наявного населення України, за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, становила 48 млн 457 тис. осіб.

Кількість міського населення становила 32 млн 574 тис. осіб, або 67,2%. Сільського – 15 млн 883 тис., або 32,8%.

Кількість чоловіків становила 22 млн 441 тис., або 46,3%. Жінок – 26 млн 16 тис., або 53,7% наявного населення.

Наявне населення — це населення, яке на момент перепису перебуває на певній території, враховуючи тимчасово проживаючих.

Цікаво, що станом на 5 грудня 2001 року, кількість наявного населення в Донецькій області складала 4,84 млн осіб. В Луганській області – 2,54 млн осіб. В Криму кількість населення складала 2,03 млн осіб.

Станом на 1 грудня 2019 року в Донецькій області перебуває 1,98 млн осіб. В Луганській – 1,12 млн осіб. Нагадаємо, що цифри наведенні без урахування окупованих територій.

Станом на 2001 рік у столиці мешкало 2,6 млн людей. У 2019 їх кількість збільшилась до 3,7 млн осіб.

Основні цифри електронного перепису населення 2020 року

Станом на 1 грудня 2019 року наявне населення України становить 37 млн 290 тис. осіб.

Кількість чоловіків – 17,28 млн, або 43,7%. Жінок становить 20,01 млн, або 56,3%.

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (1) 02

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (2) 03

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (3) 04

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (5) 05

perepis-naselennya-ukraїni-2020-perepis-naseleniya-ukrainy-2020-dubilet- (12) 06

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику