БизнесЦензор

27.12.19 09:31

Звідки в державному бюджеті діра у $3 мільярди

Автор: Юрій Віннічук

Які причини рекордного зростання дефіциту державного бюджету до 70 млрд грн?

Звідки в державному бюджеті діра у $3 мільярди 01

В державному бюджеті на 2019 рік не вистачає грошей. 26 грудня Кабінет міністрів зобов'язав НАК "Нафтогаз" терміново, протягом доби, достроково виплатити в казну 8,5 млрд грн дивідендів з прибутку, які монополія отримала протягом трьох попередніх кварталів.

Гроші мають поступити в бюджет 2019 року в рахунок дивідендів, які компанія мала заплатити в 2020 році.

Раніше через невиконання плану з доходів бюджету прем'єр-міністр Олексій Гончарук зобов'язав Мінфін до кінця бюджетного року призупинити проведення Казначейством платежів, реєстрацію бюджетних зобов'язань за видатками та надавати кредити загального фонду, окрім захищених статей (зарплати, пенсії, соціальні виплати). Іншими словам, Уряд зробив секвестр бюджету - скорочення видатків.

БЦ зібрав факти та причини рекордного зростання дефіциту державного бюджету.

Що сталося?

Дефіцит державного бюджету (коли витрати перевищують доходи) в 2019 році становив 70 млрд грн.

На цей рік надходження до держбюджету були заплановані на рівні 1 033 млрд грн. Виконання доходів державного бюджету на 24 грудня склало 964 млрд грн.

Таким чином, державний бюджет України в 2019 році (дані на 24 грудня) виконано на 93,2% від плану, повідомляє Державна казначейська служба.

Невиконання плану з надходжень до державного бюджету в першому кварталі становило 11 млрд грн. В першій половині 2019 року невиконання зросло до 26,6 млрд грн, а за результатами 9 місяців – до 37,4 млрд грн.

Протягом четвертого карталу дефіцит бюджету зріс майже в двічі – до 70 млрд грн. На графіку нижче видно динаміку зростання дефіциту держбюджету-2019.

Звідки в державному бюджеті діра у $3 мільярди 02

Хто провалив план надходжень до бюджету?

З 70 млрд грн 75% дефіциту бюджету припало на Державну фіскальну службу (з 2020 року буде розділена на Податкову та Митну державні служби), яка в 2019 році перерахувала до казни на 52,5 млрд грн менше плану.

В тому числі, 40 млрд грн дефіциту держбюджету-2019 припало на митницю. Фактично 57% від дефіциту бюджету виникло через невиконання митницею плану зі збору імпортного ПДВ, акцизів та мит з імпорту.

Звідки в державному бюджеті діра у $3 мільярди 03

Причини рекордного дефіциту бюджету?

Одна з основних причин невиконання дохідної частини бюджету на 70 млрд грн – це менші надходження імпортного ПДВ.

Як відомо, сплата податку на додану вартість з імпортованих в Україну товарів – основна стаття доходів. За результатами 9 місяців 2019 року план надходжень ПДВ з імпортованих в Україну товарів було виконано на 87%.

Водночас план зі збору імпортного ПДВ не було виконано з декількох причини:

Перша. Зміцнення курсу гривні, яка в 2019 році зросла до долара США на 16,3% і, за версією міжнародної агенції Bloomberg, стала найбільш дохідною валютою в світі. На аналогічний відсоток виросли і світові ціни на інвестиційне золото.

Але у зміцненні гривні, яка "змагається" з золотом у рейтингу дохідності, є негативна сторона – зменшення надходжень до бюджету імпортного ПДВ. Так, при зміцнені гривні до долара імпортні товари у гривневому еквіваленті дешевшають, зменшуються і обсяги надходжень імпортного ПДВ.

На зміцнення гривні вплинуло декілька факторів: продаж облігацій внутрішньої державної позики іноземцям на більш як $4 млрд, рекордні обсяги експорту зернових та соняшникової олії з України і високі ціни на руду і сталь в першій половині року. Детально причини зміцнення гривні ми описували в попередніх текстах.

Друга. На початку 2019 року імпорт сонячних батарей та вітряків було звільнено від сплати ПДВ. Цю пільгу депутати прийняли вже після прийняття державного бюджету в грудні 2018 року. Відповідно в дохідній частині бюджету не були враховані недонадходження ПДВ від обладнання для альтернативних електростанцій. В результаті, бюджет недоотримав 9 млрд грн у вигляді імпортного ПДВ із імопрту обладнання для СЕС і ВЕС. При цьому, головним вигодоодержувачем став Рінат Ахметов, який в в 2019 році ввів в експлуатацію найбільші сонячні та вітрові електростанції.

Третя. Зменшення фактичного обсягу імпорту товарів від прогнозованих. Простими словами темпи зростання імпорту виявилися меншими, ніж планувалося при формуванні бюджету на 2019 рік. За даними Міністерства фінансів, в січні-серпні 2019 року ріст фактичного імпорту товарів в Україну становив 6,6%. Натомість по плану було зростання на 9,5%. Одна з причин зменшення обсягів легального імпорту від прогнозованих – зростання контрабанди одягу, продовольчих товарів, техніки та інших споживних товарів з Європи.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику