БизнесЦензор

10.09.19 10:51

Кому належить зелена генерація України

Автор: Сергій Головньов

Власники найбільших виробників електроенергії за зеленим тарифом: Рінат Ахметов, Карл Стурен, китайська CNBM, Максим Єфімов та Сергій Хрипков.

Кому належить зелена генерація України 01

Останні два роки "Зелений тариф" став відчутним ярмом для українських споживачів електроенергії.

Як повідомляв БізнесЦензор, в липні-серпні 2019 року кожен споживач – і населення, і промисловість – сплачував 22,6 копійок в кожній кіловат-годині (кВт*г) на компенсацію зеленого тарифу. Ці гроші були закладені в тарифі на передачу держкомпанії НЕК "Укренерго".

30 серпня Нацкомісія, що здійснює регулювання енергетики (НКРЕКП), знизила тариф на передачу "Укренерго" в три рази – з 31,3 до 11,7 коп/кВт*г. Тягар компенсації по зеленому тарифу було перенесено з тарифу споживача на державні генеруючі компанії "Енергоатом" та "Укргідроенерго".

Умови зеленого тарифу

Згідно зі звітом НКРЕКП за перший квартал 2019 року, частка електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в структурі української генерації склала 1,9%.

В той же час, власники ВДЕ отримали 8,6% грошей, від всього обсягу коштів, які отримала генерація.

Кому належить зелена генерація України 02

За 6 місяців 2019 року, згідно розрахунків БЦ на основі даних ДП "Енергоринок", на виплату зелених тарифів було спрямовано 11,33 млрд грн.

Для порівняння, оператор АЕС держкомпанія НАЕК "Енергоатом", який виробляє 55% електроенергії в країні, за цей же час отримав лише 23,2 млрд грн.

Сьогодні, середній тариф для ВДЕ складає 5,013 грн/кВт*г. Для порівняння, середньозважений тариф для населення складає 1,08 грн/кВт*г. Середній кінцевий тариф для промисловості: близько 3 грн/кВт*г.

"Зелений тариф" (ЗТ) в Україні встановлений Верховною радою за ініціативи Андрія Клюєва – одного з найближчих соратників четвертого президента України Віктора Януковича.

Відповідні зміни почали діяти з 2009 року в законі "Про електроенергетику", який втратив чинність після прийняття закону "Про ринок електроенергії" в 2017 році, та в законі "Про альтернативні джерела енергії" який діє і сьогодні.

Сам Клюєв володів компанією Active Solar, яка оперувала сонячними станціями. В перші роки дії ЗТ вона мала до 90% від всієї встановленої потужності ВДЕ.

Зелений тариф – гарантована державою дотація на виробництво електроенергії, яка діє до 2030 року для всіх об'єктів ВДЕ, які будуть введені в експлуатацію до 1 січня 2020 року.

Обмеження 2020-м роком були введені відповідним законом про конкуренцію ВДЕ у квітні 2019 року.

З 2020 року генерація енергії з вітру потужністю більше 5 МВт, та сонця потужністю більше 1 МВт, мають брати участь в аукціонах для отримання зеленого тарифу.

Важливо, що держава взяла на себе зобов'язання викупати у ВДЕ електроенергію за зеленим тарифом, прив'язаним до євро, у повному обсязі до 2030 року.

Тобто, найбільші прибутки отримають компанії, які встигнуть ввести свої потужності до кінця 2019 року.

Якими бувають ВДЕ

Тарифи на енергію від ВДЕ можна подивитись на сайті НКРЕКП.

Згідно закону, тарифи залежать від встановленої потужності об'єкта та часу його введення в експлуатацію. Чим пізніше були введені об'єкти, тим дешевша їхня енергія.

Детально про розрахунок ЗТ та проблеми, пов'язані з ВДЕ можна прочитати тут.

Також деяким об'єктам ВДЕ надається надбавка до ЗТ через використання української продукції при їх будівництві.

В Україні використовуються 5 основних видів ВДЕ:

Об'єкти, що виробляють електроенергію з енергії сонця (СЕС). ЗТ: 12,01 - 44,59 євроцентів/кВт*г, або 3,6 – 13,5 грн/кВт*г

Об'єкти, що виробляють електроенергію з енергії вітру (ВЕС). ЗТ: 4,52 -11,31 євроцентів/кВт*г, або 1,5 – 3,5 грн/кВт*г

Об'єкти, що виробляють електроенергію з біомаси (Біомаса). ЗТ: 9,91 - 12,39 євроцентів/кВт*г, або 3 – 3,7 грн/ кВт*г

Об'єкти, що виробляють електроенергію з біогазу (Біогаз). ЗТ: 9,91 - 12,39 євроцентів/кВт*г, або 3 – 3,7 грн/ кВт*г

Мікро, міні та малі гідроелектростанції (МГЕС). ЗТ: 8,35 - 19,39 євроцентів/кВт*г, або 2,5 – 5,8 грн/ кВт*г

Кому належить зелена генерація України 03

Вид ВДЕ Загальна встановлена потужність, МВт Виробництво за 6 місяців 2019 року, млн кВт*г
СЕС 2 640,41 1 264,69
ВЕС 776,57 839,40
МГЕС 99,76 160,05
Біогаз 66,36 100,30
Біомаса 51,32 82,83
Всього 3 634,42 2 447,27

ТОП-10 найбільших виробників електроенергії за зеленим тарифом

1. Рінат Ахметов

Кому належить зелена генерація України 04

Об'єкти ВДЕ Ахметова зосереджені у відповідному дивізіоні його енергохолдингу – "ДТЕК ВДЕ".

Його Ботієвська ВЕС (200 МВт) у Запорізькій області (оператор – "Вінд Пауер") та Нікопольська СЕС (200 МВт) у Дніпропетровській області (оператор – "Солар Фарм - 1") – найбільші виробники зеленої енергії в Україні, якщо брати по окремим юрособам.

Компанії Ахметова на 1 липня 2019 року мали 560 МВт встановленої потужності ВДЕ. За півроку 2019 вони виробили більше 560 млн кВт*г.

Крім перерахованих, в експлуатації вже знаходяться Приморська ВЕС (200 МВт) та Трифанівська СЕС (10 МВт). Будуються Покровська СЕС (240 МВт) та Тилигульська ВЕС (565 МВт).

За півроку 2019 виробництво зеленої енергії об'єктами ДТЕК склало 23% від загального виробництва енергії з ВДЕ.

2. Карл Стурен

Кому належить зелена генерація України 05

Шведсько-український підприємець Карл Стурен є засновником ПрАТ "Чумак" з офісом в місті Каховка Херсонської області. Підприємство виробляє продукти харчування – кетчупи, майонези, соуси – під ТМ "Чумак".

Крім того, Стурен є засновником компанії "Віндкрафт Україна", яка активно інвестує у будівництво вітряків в Херсонській області.

Його ВЕС загальною потужністю 170 МВт – найбільшій виробники енергії з вітру після Ахметова.

3. CNBM

Кому належить зелена генерація України 06

"Китайська національна група корпорацій з будівельних матеріалів" (China National Building Materials Group Corporation, CNBM) стала власником українських СЕС в 2015 році.

Це сталось після того, як компанія Active Solar Андрія Клюєва не змогла повернути CNBM кредити, що використовувались на виробництво сонячних панелей та будівництво СЕС.

Довгий час Active Solar була найбільшим в країні гравцем на ринку ВДЕ. Але після анексії Росією Криму, в якому залишилось багато клюєвських СЕС, та після активізації інших інвесторів, CNBM втратила лідерство. Хоча до 2019 року компанія була найбільшим отримувачем коштів ЗТ.

4. Максим Єфімов

Кому належить зелена генерація України 07

Народний депутат Максим Єфімов – найвпливовіший бізнесмен в місті Краматорськ Донецької області. Він є співвласником великого краматорського підприємства "Енергомашспецсталь" (ЕМСС).

В 2018 році Єфімов купив пакет акцій "Донбасенерго" у сина Ігоря Гуменюка, який представляв інтереси Олександра Януковича, сина колишнього президента. Компанія є оператором Слов'янської ТЕС неподалік від Краматорську.

Разом із родиною колишнього губернатора Донецької області Анатолія Близнюка, Єфімов став засновником групи компаній "Вітряні парки України" (ВПУ), яка будувала ВЕС на південному сході країни.

Сьогодні, син колишнього губернатора Сергій Близнюк входить в правління ЕМСС. В більшості проектів ВПУ основним партнером Єфімова є Едуард Мкртчан – син Олега Мкртчана, співзасновника "Індустріального союзу Донбасу" (ІСД) де ключовою особою був бізнесмен Сергій Тарута.

В серпні 2019 року Олег Мкртчан був засуджений в РФ на 9 років ув'язнення через звинувачення у розтраті коштів російського "Внешэкономбанка" (ВЕБ), який був кредитором ІСД.

В деяких проектах ВПУ засновником є дружина Єфімова – Ганна, та менеджери його підприємств: Людмила Ульященко, Микола Рябий, Юлія Гуртова, Роман Задорожний та інші.

Єфімов та Мкртчан-молодший – єдині в ринку генерації, хто виробляє обладнання для ВДЕ. Їм належить компанія "Fuhrlander Віндтехнолоджі" в Краматорську, яка виробляє комплектуючі для ВЕС.

В цілому до ВПУ входять 7 робочих вітряних парків загальною потужністю 225 МВт. Це навіть більше, ніж потужність "Віндкрафт" Стурена. Але у виробництві ВПУ програють шведу.

5. Сергій Хрипков

Кому належить зелена генерація України 08

Хрипков, разом з іншим великим гравцем ВДЕ Андрієм Гордієнко (8 місце) – колишній співвласник мережі торгово-розважальних центрів "Караван".

В 2017 році партнери продали ці мережі DCH Real Estate Олександра Ярославського.

Також Сергію Хрипкову та Андрію Гордієнко належать активи в аграрній галузі – Агрокомбінат "Каліта", що займається розведенням свиней.

У ВДЕ Хрипков зосередився на інвестиціях у СЕС. У нього близько десятка операторів сонячних установок. Один з найбільших – "Інгулець-Енерго-2", який будує СЕС у Миколаївській області потужністю 57,6 МВт за гроші ЄБРР та Чорноморського банку торгівлі та розвитку.

6. Річард Дейтс

Кому належить зелена генерація України 09

Засновник американського інвестиційного фонду VR Capital Group Річард Дейтс – партнер Макара Пасенюка та Костянтина Стеценка, співзасновників інвесткомпанії "Інвестиційний капітал Україна" (ICU).

В інтерв'ю Інтерфаксу в березні 2019 року Дейтс та Пасенюк розповідали, що інвестують у будівництво українських СЕС на паритетних засадах.

Наприкінці серпня 2019 року ICU заявила, що продає свою частку у проектах ВДЕ партнеру – VR Capital Group.

Слід зазначити, що ICU була кузнею кадрів для влади Петра Порошенко. Її засновником була Валерія Гонтарєва – колишня голова Нацбанку. В ICU працював голова Нацкомісії з регулювання зв'язку Олександр Животовський.

Але головне, що один із колишніх менеджерів ICU Дмитро Вовк з 2015 по 2018 рік керував регулятором в сфері енергетики – НКРЕКП. На цій посаді він мав безпосередній вплив на видачу ліцензій для об'єктів ВДЕ та державне регулювання їх діяльності.

Потужними гравцями сонячні станції Дейтса-Пасенюка стали лише в 2019 році. Загальна потужність їх СЕС перевищує 200 МВт. Будівництво триває.

7. Ігор Тинний

Кому належить зелена генерація України 10

Ігор Тинний – давній гравець на ринку ВДЕ, інвестиції якого зосереджені у сегменті міні, мікро та малих ГЕС у Закарпатській області. Порівняно невеликі потужності у Тинного є також у сонячній генерації.

Проекти Тинного об'єднані групою "Гідроенергоінвест". Він є ініціатором та одним із засновників Української асоціації відновлювальної енергетики, в якій раніше працював Олексій Оржель, призначений міністром енергетики та захисту довкілля 29 серпня.

В частині проектів Тинного його партнеркою є Юлія Льовочкіна – сестра впливового політика Сергія Льовочкіна, який 21 липня переобрався депутатом Верховної ради за списками "Опозиційної платформи "За життя" проросійського політика Віктора Медведчука.

В частині проектів ВДЕ Тинного його партнером є Катерина Чижмарь – дружина політика Юрія Чижмаря, який був губернатором Тернопільської області в 2007-2010 роках та нардепом від радикальної партії Олега Ляшка VIII скликання.

За рахунок специфіки гідрогенерації, у проектів Тинного невелика загальна потужність – близько 60 МВт, але порівняно великий виробіток.

8. Андрій Гордієнко

Як зазначалось вище, Гордієнко – колишній співвласник мережі ТРЦ "Караван" разом із Сергієм Хрипковим.

На відміну від партнера Хрипкова, Гордієнко інвестував не тільки в СЕС, але і у виробництво енергії з біомаси на своїх агропідприємствах.

Шість операторів Гордієнко мають загальну потужність 130 МВт.

9. Зіновій Козицький

Кому належить зелена генерація України 11

Західноукраїнський бізнесмен Зиновій Козицький більше зосереджений на газовидобувному бізнесі, про що розповідав в інтерв'ю БЦ.

Він є засновником і керівником групи компаній "Західнадрасервіс", в яку входять газовидобувна компанія "Укрнафтогазінвест", бурова компанія "Горізонти" та сервісна компанія "Нордік".

Крім того, Козицький є співінвестором проекту NextBike, що надає послуги з погодинного прокату велосипедів в українських містах.

ВДЕ більше займається син Зіновія – Максим Козицький. Родина Козицьких інвестує в проекти у Львівській та Івано-Франківській областях. 9 операторів керують сонячними та вітряними станціями загальною потужністю понад 90 МВт.

10. Олександр Нікіторович

Вінницький бізнесмен Олександр Нікіторович – один з перших інвесторів у ВДЕ. Його компанія "Новосвіт" будувала перші СЕС, "Енергоінвест" – перші МГЕС. Сьогодні в портфелі його родини та партнерів 8 операторів.

В частині юросіб засновником є син Олександра – Євген Нікіторович. Проекти, як і раніше, зосереджені у СЕС та МГЕС. Їх загальна потужність – 60 МВт.

ТОП-50 власників ВДЕ за обсягом виробництва в першій половині 2019 року

(Пораховано на даних НКРЕКП)

Власники групи Оператори об'єктів ВДЕ Вироб-ництво за 6 місяців 2019 року, млн кВт*г Встанов-лена потуж-ність, МВт Види ВДЕ
1 Рінат Ахметов ТОВ "Вінд Пауер", ТОВ "Приморська вітроелектростанція", ПАТ "ДТЕК Західенерго", ТОВ "Солар Фарм-1", ТОВ "Трифановка Енержі" 564,21 559,80 СЕС, ВЕС, МГЕС
2 Карл Стурен ТОВ "Віндкрафт Україна", ТОВ "Віндкрафт Таврія" 253,17 171,75 ВЕС
3 CNBM, Китай ПрАТ "Болград Солар", ТОВ "Восход Солар", ТОВ "Дунайська СЕС-1", ТОВ "Дунайська СЕС-2", ТОВ "Лиманська Енерджи 1", ТОВ "Лиманська Енерджи 2", ПрАТ "Нептун Солар", ТОВ "Приозерне 1", ПрАТ "Приозерне 2" ТОВ "Франко Піві", ТОВ "Франко Солар" 204,55 301,22 СЕС
4 Максим Єфімов, Едуард Мкртчан ВЕО "Вітроенергопром", ТОВ "ВП Благодатний", ТОВ "ВП Краснодонський", ТОВ "ВП Лутугинський", ТОВ "ВП Новоазовський", ПрАТ "ВП Очаківський", ТОВ "ВП Причорноморський" 110,47 225,33 ВЕС
5 Сергій Хрипков ТОВ "Велиген Солар", ТОВ "СЕС Дібровка", ТОВ "Енергосолар Про", ТОВ "Енерджи Про", ТОВ "Нива Енерго", ТОВ "Нива Інвест", ТОВ "Нива Солар", ТОВ "Поділля Солар Про", ТОВ "Станіслав Інвест" 90,92 142,15 СЕС
6 Річард Дейтс, Макар Пасенюк ТОВ "Грінен", ТОВ "ЕК "Солар Капітал", ТОВ "Нік Стар", ТОВ "Нік Солар", ТОВ "Нік Санстар 2", ТОВ "Одгрін", ПП "Подільськенерго", ТОВ "Грін Електра 1", ТОВ "Старвойт", ТОВ "Тавр Енерго", ТОВ "ЗАС Енергосервіс" 67,79 209,89 СЕС
7 Ігор Тинний, Юлія Льовочкіна, Катерина Чижмарь ТОВ "Акванова Гідроресурс", ТОВ "Гідроенергоінвест", ТОВ "Інтеренерджі", ТОВ "Акванова Девелопмент", ТОВ "Акванова Інвестмент", ТОВ "Акваресурсенерго", ТОВ "Енергія-1", ТОВ "Енергія Карпат", ТОВ "Ресурсекоенерго", ТОВ "Гідроенергоресурс" 67,74 62,51 СЕС, МГЕС
8 Андрій Гордієнко ТОВ "АПК "Євгройл", ТОВ "Енерджи Вуд", ТОВ "Праймвуд", ТОВ "Ренджи Бершадь", ТОВ "Ренджи Сарата", ТОВ "Ренджи Тростянець" 66,86 130,14 СЕС, Біомаса
9 Зіновій Козицький ТОВ "Карпатський вітер", ТОВ "Еко-Оптіма", ТОВ "Бориславська сонячна станція", ТОВ "Енергопарк "Яворів", ТОВ "П'юр Павер", ТОВ "Самбірська сонячна станція", ТОВ "Самбірська сонячна станція-2", ТОВ "Сонячна електростанція "Богородчанська-1" 65,96 93,44 СЕС, ВЕС
10 Олександр Нікіторович, Євген Нікіторович ЗЕА "Новосвіт", ТОВ "Він Солар", ТОВ "Гранд Солар", ТОВ "Енергоінвест", ТОВ "Сервістрансавто", ТОВ "Тарутине Солар 2", ТОВ "Тарутине Солар 4", ТОВ "Гідрокаскад" 54,34 60,56 СЕС, МГЕС
11 Андрій Гріненко ТОВ "Кліар Енерджі", ТОВ "Кліар Енерджі-Кременчук", ТОВ "Кліар Енерджі-Херсон", ТОВ "Кліар Енерджі-Чернігів", ТОВ "Гуд Енерджи" 42,61 32,21 СЕС, Біомаса, Біогаз
12 Руслан Божко, Олександр Рєпкін ТОВ "Відновлювальна енергія Запоріжжя", ТОВ "Токмак Солар Енерджі" 40,85 72,96 СЕС
13 Василь Хмельницький ТОВ "Димерка-Солар", ТОВ "Димерська сонячна електростанція-1" (ДСЕ), ТОВ ДСЕ-2, ТОВ ДСЕ-3, ТОВ "Скіфія-Солар-1", ТОВ "Скіфія-Солар-2", ТОВ "Фрі Енерджі", ТОВ "Фрі-Енерджи Генічеськ" 38,61 136,55 СЕС
14 Сергій Ковач, Андрій Андріїв, Олександра Ледида ТОВ "Євроімекс", ТОВ "Сонячна енергія ПЛЮС", ПП "Альтенер", ТОВ "Зелена технологія", ПП "Комерцконсалт", ТОВ "Ренер", ПП "Укрелектробуд", ПП "МПП "Латекс", ТОВ "Гідро Плюс" 38,26 43,92 СЕС, МГЕС
15 Іван Торський (TKS Group) ТОВ "Енергопостач-Плюс", ТОВ "Енерджі Спейс", ТОВ "Лайтфул", ТОВ "Санлайт Дженерейшн" 27,00 46,95 СЕС
16 Володимир Куковальський ТОВ "Смілаенергопромтранс", ТОВ "ЕПГ "Югенергопромтранс" 26,91 13,50 Біомаса
17 Сергій Євланчик, Нарек Арутюнян ТОВ "Ренджи Ізмаїл", ТОВ "Ренджи Томашпіль" 26,76 41,70 СЕС
18 Геннадій Хілько ТОВ "Екотехнік-Дунаївці", ТОВ "Екотехнік Нова-Ушиця", ТОВ "Сонячна Деражня", ТОВ "Сонячні Дунаївці" 24,18 40,54 СЕС
19 Іван Векірчик ТОВ "Санвін 1", ТОВ "Санвін 4", ТОВ "Санвін 8", ТОВ "Санвін 12", ТОВ "Санвін 14" 23,31 62,48 СЕС
20 Антон Діденко, Андрій Чебаненко, Володимир Жиглій ТОВ "Біогаз-Україна", ТОВ "Солен Енерджі", ТОВ "Фотон Енерджі", ТОВ "Широке Солар Парк" 22,43 66,04 СЕС, Біогаз
21 Олексій Бутенко ТОВ "Біогазенерго" 21,20 18,00 Біомаса
22 Вадим Лейві, Олег Лейві ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія", ТОВ "Гідросвіт" 20,00 15,74 Біогаз, МГЕС
23 В'ячеслав Корчев ТОВ "Овід Вінд" 16,56 32,67 ВЕС
24 Юрій Косюк ПрАТ "Оріль-Лідер" 15,35 5,69 Біогаз
25 Юрій Гордєєв ТОВ "Солар Парк Підгородне" 14,33 21,88 СЕС
26 Оксана Кушнір ТОВ "Грінваттех", ТОВ "Саненерго" 13,55 23,24 СЕС
27 Павло Дубневич ТОВ "Ліг Агро", ТОВ "Цетуля Солар" 11,69 19,84 СЕС
28 Лорен Юркович, Роберт Юркович (Канада) ТОВ "Віта Солар", ТОВ "Екотехнік Нікополь" 11,65 24,07 СЕС
29 Станіслав Кругляков ТОВ "ЛНК" 11,61 7,44 Біогаз
30 Тетяна Черепанова ТОВ "Лідер" 11,57 19,67 СЕС
31 Олексій Тімарцев, Сергій Божко ТОВ "Альтен-Інвест", ТОВ "Альтен-Тростянець", ТОВ "Бі Енерджетікс", ТОВ "С.Енерджі-Херсон", ТОВ "Укрекоенергосистеми", ПП "Руф Проджект" 11,54 17,78 СЕС
32 Наталія Смолич ТОВ "Екотехнік Велика Добронь" 11,31 27,58 СЕС
33 Микола Надточій ТОВ "Тавань Солар 1", ТОВ "Тавань Солар 2" 11,14 16,76 СЕС
34 Тарас Ковальчук, Мар'ян Романишин ТОВ "НР Солар", ТОВ "Солар Грін Тех" 11,04 19,90 СЕС
35 Тарас Ковальчук, Мар'ян Романишин ТОВ "НР Солар", ТОВ "Солар Грін Тех" 11,04 19,90 СЕС
36 Ольга Красюк ТОВ "Олешківська СЕС", ТОВ "Санталекс Грін Пауер" 10,51 19,74 СЕС
37 Донецька ОДА КП "Компанія "Вода Донбасу" 10,29 4,05 МГЕС
38 Віктор Козаченко ТОВ "Санбілд", ТОВ "Сан Вольт" 9,98 32,21 СЕС
39 Ігор Павленко, Олександр Петров ТОВ "Вест Солар", ТОВ "Снятиненергоінвест" 9,19 19,87 СЕС
40 Василь Шеремета ТОВ "Соларенерго" 9,05 9,81 СЕС
41 Леонід Богданович ТОВ "Інсолар" 8,89 15,74 СЕС
42 Андрій Лисів, Андрій Семанів ТОВ "Енсоль", ТОВ "Павлівська сонячна електростанція", ТОВ "Солар Карпати" 8,51 20,15 СЕС
43 Олександр Дементієнко, Сергій Дементієнко ТОВ "Санлайт Енерджі" 8,39 14,05 СЕС
44 Better Energy (Данія) ТОВ "Ганська СЕС" 7,83 19,09 СЕС
45 Сергій Кравчук, Володимир Гавриленко ТОВ "Городище-Пустоварівська аграрна компанія" 7,76 6,02 Біогаз
46 Ольга Ковальська, Володимир Лєсной ТОВ "Альтген", ТОВ "Ос-Нова" 7,08 7,43 СЕС, МГЕС
47 Юрій Лящук ТОВ "Мебель-Сервіс" 7,01 2,40 Біомаса
48 Едуард Завізіон, Аркадій Соколов ТОВ "Сангріненерджі" 6,37 11,42 СЕС
49 Наталія Кудирко ТОВ "Грін Електра", ТОВ "Соларсистемс" 6,35 11,32 СЕС
50 Олександр Коваленко ТОВ "Р-Енерджі" 6,17 9,98 СЕС
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику