БизнесЦензор

23.07.19 09:15

Як іноземні спекулянти зміцнюють курс гривні

Автор: Юрій Віннічук

Гривня подорожчала до долара на 7% і увійшла до переліку кращих світових валют. Це результат активної скупки іноземними спекулянтами боргів Уряду, який направляє отримані гроші на покриття дефіциту бюджету.

Як іноземні спекулянти зміцнюють курс гривні 01
Фото: pixabay.com

Українська гривня в першій половині 2019 року подорожчала до долара на 7% і увійшла до переліку кращих світових валют. Окрім того, в другій половині року не очікується девальвації гривні. Традиційно щороку восени українська гривня девальвує через сезонний ріст попиту на долар.

Це висновки американського банку Goldman Sachs, який в липні пояснював клієнтам, що причиною стабільності української валюти в 2019 році є активний попит серед іноземців на українські облігації державної позики (ОВДП). Причина: одна з найвищих у світі реальних дохідностей від інвестицій в суверенний борг.

Саме тому осінній сплеск попиту на долар в Україні зі сторони імпортерів буде компенсовано притоком валюти від іноземців, які купуватимуть гривню для інвестицій в облігації уряду, вважають в банку.

Паралельно інший американський банк - Bank Of America Merrill Lynch (BoAML) в липні також був щедрим на компліменти відносно української валюти. Банкіри вважають, що після виборів в України є всі шанси домовитися з МВФ про нову програму і пришвидшити реформи. Згадали банкіри і про високу дохідність українських ОВДП, як фактор стабільності гривні.

Тобто, стабільність курсу і зміцнення гривні в 2019 році забезпечується за рахунок нарощування боргів, які доведеться віддавати в майбутньому.

Як тримають курс гривні за рахунок продажу ОВДП

БЦ раніше пояснював, як уряд Володимира Гройсмана, за рахунок активного продажу іноземцям нових державних облігацій, фінансує дефіцит бюджет і гасить старі борги.

Нерезидентів боргові папери уряду приваблюють через високу дохідність самих ОВДП. Наприклад, дохідність шести місячних ОВДП становить 17% річних. Звідки такі відсотки? Через високу облікову ставку НБУ (17%), яка робить дорогим кредитний ресурс.

Крім того, в Україні відсутній податок на доходи, отримані від облігацій. Потрібно сплатити лише 1,5% військового збору. Водночас, з доходу від депозиту – 18% ПДФО і 1,5% військового збору.

Раніше інвестори в ОВДП отримували ще й бонус - курсову різницю. Вона виникала в результаті сезонної девальвації гривні. Навесні нерезиденти купували гривню за вищим курсом і заходили в ОВДП.

Від надлишку валюти на ринку курс гривні зміцнювався, а ближче до осені, коли українська валюта починає зазвичай девальвувати, спекулянти продавали облігації і конвертували гривню в долар вже за нижчим курсом.

Але в 2019 році бонус від курсової різниці може зникнути через високий попит на українські облігації і сприятливу кон'юнктуру на зовнішніх ринках.

На момент написання тексту у власності нерезидентів перебувало ОВДП на 69 млрд грн. Це при тому, що на початку року у них на руках було ОВДП лише на 6,3 млрд грн.

Як іноземні спекулянти зміцнюють курс гривні 02

На графіку чітко простежується динаміка скупки ОВДП іноземцями. На початку 2019 року на нерезидентів припадало всього 1% ОВДП України. В травні ця цифра виросла до 5%, а в липні – до 9%.

Такий швидкий ріст обсягу ОВДП, які придбали нерезиденти, пояснюється відкриттям в кінці травня доступу українським борговим паперам до Міжнародного центрального депозитарію цінних паперів - Clearstream.

В результаті, іноземці отримали можливість купувати українські державні цінні папери і розраховуватися за ними через систему Clearstream.

І вони такою можливістю скористалися – на графіку видно, як в червні прискорилася динаміка скупки ОВДП нерезидентами.

При цьому, у юридичних та фізичних осіб, які є громадянами України, обсяги портфелів боргових паперів Уряду змінилися мало.

Збільшення обсягів скупки іноземцями українських високодохідних ОВДП, відповідно, збільшило і пропозиції валюти на ринку, що призвело до ще більшого зміцнення гривні.

На графіку видно, як після надання доступу Україні до Міжнародного депозитарію Clearstream, гривня почала зміцнюватися швидше.

Як іноземні спекулянти зміцнюють курс гривні 03

Варто також додати, що гривня укріпилася і через рекордний обсяг експорту зарна та стрімкий ріст цін на руду: з $60 до $120 за тону за рік. Зерно, руда і метал – це основні експортні товари, які Україна продає на міжнародних ринках за долар.

Не зважаючи на позитивні прогнози американських банкірів, ризик девальвації гривні все ж є. Тільки за облігаціями внутрішньої державної позики до кінця року Міністерству фінансів потрібно виплатити 34 млрд грн.

Водночас Мінфін не публікує статистику у розрізі покупців ОВДП. Тому важко оцінити обсяг ОВДП, який потрібно погасити в 2019 році перед нерезидентами.

Як іноземні спекулянти зміцнюють курс гривні 04

Чому активна скупка іноземцями українських ОВДП може бути небезпечною для стабільності, окрім високих відсотків дохідності?

У випадку політичної або економічної кризи, загострення військових дій на Донбасі, чи інших форс-мажорних обставин, нерезиденти почнуть виходити з українських ОВДП. Тоді на ринку відбудуться зворотні процеси: масовий розпродаж облігацій внутрішньої державної позики спровокує девальвацію гривні, оскільки різко зросте попит на валюту зі сторони іноземних спекулянтів.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику