БизнесЦензор

12.04.19 08:41

Найпопулярніші платіжні системи України

Автор: Юрій Віннічук

Нова пошта та Укрпошта розділили ринок грошових переказів в Україні.

Найпопулярніші платіжні системи України 01

В 2018 році за допомогою систем переказу в межах України було здійснено переказів на $5,5 млрд. Переказ такого обсягу грошей був здійснений системами, створеними резидентами.

Водночас, системами переказу в Україну надійшло $2,3 млрд. Вийшло з країни – $0,3 млрд.

Україна залишається країною-реципієнтом транскордонних переказів, В 2018 році в країну за допомогою міжнародних платіжних систем надійшло у вісім разів більше грошей, ніж вийшло.

На початку 2019 року в Україні функціонувало 42 внутрішні та міжнародні платіжні системи, а також дві системи Національного банку: СЕП та Простір.

Учасниками НПС "Простір" є 50 українських банків та національний оператор поштового зв’язку (Укрпошта). На 1 січня було випущено 586 тис. карток під брендом "Простір". Із них 459 тис. – активні. Це 1% від усього ринку карток України.

На днях Національний банк оприлюднив системи грошових переказів, якими найбільш активно користуються українці.

Системно важливі, соціально важливі та важливі платіжні системи

Платіжні системи Нацбанк розділив на три категорії: системно важливі, соціально важливі та важливі.

До системно важливих НБУ відносить лише одну платіжну систему - СЕП НБУ.

Система електронних переказів НБУ (СЕП НБУ) забезпечує здійснення 97% міжбанківських переказів у гривні. Її учасниками є всі банки України і Державна казначейська служба.

У 2018 році через СЕП здійснювалось 97% міжбанківських переказів у гривні в межах України. Середньоденний обсяг операцій в СЕП становив 101 млрд грн.

Системою електронних платежів НБУ було оброблено 357 млн платежів на 25 трлн грн.

Соціально важливі – це системи переказів, які здійснюють більше 10% внутрішньодержавних та транскордонних переказів. До цієї категорії потрапили: "Поштовий переказ" Укрпошти, FORPOST Нової пошти, MasterCard, Visa та Western Union.

Важливі платіжні системи (5-10% міжбанківських переказів, або внутрішньодержавних і транскордонних переказів). До цієї категорії увійшли: ІнтерПейСервіс, City 24, система Фінансовий світ, американська MoneyGram, грузинська INTELEXPRESS та RIA з США.

Українські системи переказу коштів

Половину грошових переказів в Україні в 2018 році обробляли три найбільші платіжні системи.

Система переказів Укрпошти - "Поштовий переказ" в 2018 році здійснила найбільший обсяг переказів грошей в межах України: $1,4 млрд, або 25,2% від усієї суми.

Водночас майже половина всіх переказів в Україні була проведена ТОВ "Пост Фінанс", яка була минулого року учасником платіжних систем TYME, FORPOST та ІнтерПейСервіс.

ТОВ "Пост Фінанс" належить "Новій пошті" В'ячеслава Клімова. Минулого року поштовий оператор перевів через "Пост Фінанс" $2,6 млрд, або 46,5% від усіх переказів в середині країни.

Платіжна система Платіжна організація Власник Доля ринку - %
Поштовий переказ ПАТ "Укрпошта" Держава 25,2
TYME (скасовано реєстрацію) ТОВ "ФК "ОМП-2013" Сергіас Цайковскіс (Латвія) 19,7
Forpost ТОВ "Пост фінанс" В'ячеслав Климов, Нова пошта 15,6
ІнтерПейСервіс ПАТ "ЗЗС" Юрій Коммісаров 13,8
Фінансовий світ ТОВ "УПС" Антон та Олексій Авраменки 8,2
Cyti 24 ТОВ "ФК "Фенікс" Микола Довготелес, Олександр Швець 7,1
FLASHPAY Банк "Фамільний" Михайло Коміссарук 5,0
Швидка копійка Ощадбанк Держава 1,0
Інші 20 систем н/д н/д 4,4

В червні 2018 року Нацбанк скасував реєстрацію найбільшої української платіжної системи TYME. Причина - система, за версією Служби безпеки України, працювала із забороненою в Україні російською платіжною системою.

На той момент третина капіталу компанії належала акціонеру ІК "Конкорд капітал" Ігорю Мазепі. В листаді стало відомо про вихід Мазепи з "ФК "ОМП-2013", а кінцевим бенефецаром став латвієць Сергіас Цайковскіс.

Іноземні платіжні системи

Лідером серед систем грошових переказів в Україну залишаться Western Union. За допомогою цієї системи минулого року було здійснено 59% грошових переказів в Україну і 77% - з України.

Другою стала американська MoneyGram, яка обробила 23% грошових переказів в Україну і 19% - з країни.

Грузинська IntelExpress здійснила 8% грошових переказів в Україну, а американська RIA провела 3% грошових переказів в країни.

У 2018 році найбільший обсяг переказів в Україну надходив із США (17%), Ізраїлю (13%) та Росії (9%).

Водночас, з України найбільше грошей системами переказу було відправлено до Росії (36%), Грузії (10%) та Китаю (6%).

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику