БизнесЦензор

11.01.19 16:08

Чи зможе Кабмін зупинити додаткові нарахування за газ

Автор: Сергій Головньов

Замість того, щоб "вжарити постачальників газу по перше число", Кабмін вирішив створити робочу групу, щоб розібратись з проблемами операторів регіональних газових мереж та пов'язаних з ними постачальних компаній.

Чи зможе Кабмін зупинити додаткові нарахування за газ 01

Міністерство енергетики та вугільної промисловості (МЕВП) в грудні звернулось до Кабміну з пропозицію створити робочу групу для обговорення проблемних питань взаємовідносин учасників ринку газу.

Крім цього, компаніям НАК "Нафтогаз України" та "Регіональна газова компанія" Дмитра Фірташа запропоновано "дружити" в інформаційному просторі, та не звинувачувати один одного в корупції.

Це стало відомо з протоколу наради в МЕВП щодо проблемних питань на ринку природного газу, який є в розпорядженні БізнесЦензор. Нарада відбулась 13 грудня.

Наприкінці 2018 року вартість постачання газу для побутових споживачів зросла відразу з декількох причин.

По-перше, 19 жовтня 2018 року Кабмін прийняв чергову постанову №867 про покладання спеціальних обов'язків (PSO, Public Service Obligation) на постачальників газу. Цією постановою вартість газу для населення було збільшено з 6,96 грн за куб газу до 8,55 грн.

По-друге, з листопада постачальні компанії почали виставляти в рахунках для побутових споживачів суми донарахувань у зв'язку з приведенням обсягів газу до стандартних умов.

По-третє, 27 листопада Верховний суд своїм рішенням скасував постанови Кабміну №203 та №204 від 23 березня 2016 року, якими встановлювались норми споживання газу без лічильників.

В результаті, чинною залишилась постанова Кабміну N619 в редакції від 29 жовтня 2002 року, в якій вказані значно більші норми споживання газу.

Все це призвело до збільшення середнього чеку споживачів газу. При цьому, лише збільшення ціни газу було рішення Кабміну. Всі інші подорожчання послуг постачання відбулись за ініціативою постачальних компаній з PSO.

Ці компанії (облгаз-збути) належать власникам операторів газорозподільчих мереж (оператори ГРМ, облгази). Близько 70% розподілу газу в країні зосереджено в "Регіональній газовій компанії" (РГК), яка належить Дмитру Фірташу.

На пленарному засіданні Верховної ради 7 грудня прем'єр Володимир Гройсман звинуватив газопостачальні компанії в тому, що вони "сіли на голову людям".

Голова уряду пообіцяв вплинути на Міненерговугілля та звернутись до Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕКП), щоб "вжарити постачальників газу по перше число".

В той же день прем'єр видав доручення Кабміну на адресу МЕВП – опрацювати питання щодо дотримання цінових показників постачальниками природного газу. Саме за цим дорученням відбулась нарада в МЕВП 13 грудня.

Втім, замість боротьби із зловживаннями постачальних компаній, МЕВП запропонувало створити робочу групу при Кабміні, щоб врахувати інтереси всіх учасників ринку.

В протоколі наради зазначено, що засідання зібране через численні звернення побутових споживачів газу до МЕВП та Кабміну стосовно неправомірних дій операторів ГРМ та постачальників газу.

На нараді були присутні представники органів влади да учасників ринку: МЕВП, НКРЕКП, "Нафтогазу", як оптового продавця газу, РГК, Асоціації газового ринку (лобіює інтереси операторів ГРМ) та представники постачальних компаній і, власне, операторів ГРМ.

Представники операторів ГРМ та постачальників газу повідомили, що діяльність газорозподільчих компаній є збитковою.

Основними причинами цього, за їх твердженням, є:

Представники операторів ГРМ стверджують, що в їх тарифах ціна газу на ВТВ закладена на рівні 5600 грн за тисячу кубометрів, в той час як ринкова ціна газу складає 10-12 тис. грн за тисячу кубів.

Оператори ГРМ не можуть закупити необхідні обсяги ВТВ. Ці обсяги газу включаються оператором газотранспортної системи ("Укртрансгаз") в так званий небаланс.

При цьому балансування – найдорожча послуга ринку. Вартість газу для балансування нараховується по ринковій ціні з коефіцієнтом 1,2.

Через свою неплатоспроможність оператори ГРМ стрімко накопичують борги перед "Укртрансгазом".

Перший заступник НАК "Нафтогаз України" Сергій Перелома нагадав про необхідність забезпечення своєчасних розрахунків усіх контрагентів з "Нафтогазом".

З його слів, НАК "Нафтогаз" через свої газопосточальні компанії (ГПК "Нафтогаз України", ГПК "Нафтогаз Тепло" та ГПК "Нафтогаз Трейдинг") готовий забезпечити постачання газу побутовим споживачам замість облгаз-збутів, які пов'язані з операторами ГРМ.

Чи зможе Кабмін зупинити додаткові нарахування за газ 02

Якщо постачання газу по PSO таке збиткове, оператори ГРМ можуть відмовитись здійснювати його через свої постачальні компанії. А зосередитись на ліквідному ринку непобутових споживачів.

Але оператори ГРМ роблять все для того, щоб цього не відбулось. За їх позовами, Окружний адміністративний суд Києва скасував норми постанови про PSO, які дозволяли постачання не тільки компаніям, зазначеним в постанові Кабміну, але і їх "дочкам".

Крім того, за позовом "Львівгаз" судом призупинено дію норми, яка зобов'язувала операторів ГРМ до 15 грудня 2018 року подати до Мінфіну інформацію про побутових споживачів.

Це б дозволило постачальним компаніям "Нафтогазу", а після відміни PSO – і незалежним постачальникам, почати боротьбу за споживача, пропонуючи свої послуги з постачання газу.

Як вже зазначалось, головним рішенням наради була пропозиція Кабміну від МЕВП створити робочу групу для продовження обговорення цих проблем.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику