БизнесЦензор

08.01.19 13:58

Які валютні обмеження для бізнесу та фізосіб скасовує Нацбанк

Автор: БизнесЦензор

Національний банк затвердив нову систему валютного регулювання, яка запрацює з 7 лютого 2019 року. Що вона передбачає?

Які валютні обмеження для бізнесу та фізосіб скасовує Нацбанк 01
Фото: НБУ

Нова система валютного регулювання складається з восьми постанов НБУ, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.

Вона передбачає скасування та послаблення 20 обмежень з 7 лютого 2019 року. Що буде скасовано?

Для фізичних осіб:

Індивідуальні ліцензії на вивід валюти в інші країни замінить система е-лімітів. Для фізосіб ліміт становитиме 50 тис євро/рік.

Фізичні особи зможуть купувати валюту оnline, але в межах ліміту купівлі готівкової валюти – до 150 тис. грн/день в еквіваленті. Також валюту можна буде придбати у банкоматах та терміналах, а також - в почтових відділеннях.

Ліміт на перекази валюти за кордон без відкриття рахунку для фізичних осіб буде збільшено з 15 до 150 тис. грн/рік.

Банки зможуть продавати клієнтам державні цінні папери, номіновані в іноземній валюті, за валюту.

Ліміт на купівлю банківських металів з 3,21 тройської унції на тиждень (100 г) буде збільшено до еквіваленту 150 тис. грн/день.

Резидентам буде дозволено вносити платежі в іноземній валюті під час страхування життя. До цього страхові компанії продавали страхування життя з прив'язкою до долара і євро. Через це клієнти втрачали на курсовій різниці, оскільки оплата і виплата за такими програмами здійснювалася за курсом НБУ.

Для юридичних осіб:

Граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами збільшиться вдвічі – до 365 днів. Зараз - 185 днів.

Валютний нагляд за експортно-імпортними операціями на суму до 150 тис. грн буде скасовано.

Юридичні особи зможуть вільно використовувати свої рахунки за кордоном. Однак операції з переказу коштів з України на такі рахунки залишатимуться під контролем.

Індивідуальні ліцензії на вивід валюти в інші країни замінить система е-лімітів. Для юридичних осіб ліміт становитиме 2 млн євро рік.

За порушення строків розрахунків за експортними/імпортними контрактами не будуть накладатися санкції у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності.

Обмеження на дострокове погашення зовнішніх зобов’язань буде скасовано.

Буде дозволено укладати валютні форварди для хеджування (страхування) експортно-імпортних та боргових операцій.

Юридичні особи-нерезиденти зможуть здійснювати операції зі своїми рахунками, які відкриті в банках України.

Процедура реєстрації зовнішніх запозичень буде скасована.

Буде дозволено укладання банками валютних свопів з резидентами та нерезидентами. Окрім того, будуть дозволені безлімітні інвестиції банків в цінні папери інвестиційного класу.

Ліміт на купівлю банківських металів з 3,21 тройської унції на тиждень (100 грам) буде збільшено до еквіваленту 150 тис. грн/день. Компанії, які ведуть діяльність, пов’язану з використанням банківських металів, купуватимуть їх в необмеженій кількості.

Крім того, юридичні особи зможуть ввозити та вивозити банківські метали, але якщо це передбачено їх статутом.

Будуть дозволені інвестиції та кредитування з рахунку ЛОРО в гривнях банку-нерезидента. Крім того, банки-нерезиденти зможуть купувати валюту на всю суму залишку в гривнях на рахунку ЛОРО.

Рахунок ЛОРО (loro account) – рахунок, відкритий банком своєму банку-кореспонденту, на якому відображаються всі операції, що здійснюються за його дорученням.

Можна буде купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунку для виплат за зовнішніми запозиченнями.

Скасовується подвійний контроль за операціями з експорту продукції. Валютний нагляд здійснюватиме той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію.

В українську економіку можна буде інвестувати не тільки у валютах першої, а й другої групи класифікатора валют.

До першої групи відносяться валюти, які широко використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями. Це долар, євро, британський фунт, китайський юань та ін. Всього до першої групи відносяться 24 валюти, спеціальні засоби запозичення та банківські метали.

Друга група - це вільно конвертовані валюти, які широко не використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та не продаються на головних валютних ринках світу. Всього - 104 валюти, включаючи російський та валюти країн СНД.

До третьої групи віднесені неконвертовані валюти. Всього їх 30.

Водночас Національний банк, у разі кризи, зможе повернути валютні обмеження. Зокрема, в першу чергу це стосуватиметься обсягів обов’язкового продажу валютної виручки та строків розрахунків за експортно-імпортними операціями, а також лімітів на придбання валюти фізичними особами.

Подальша валютна лібералізація буде залежати від темпів росту ВВП, інфляції, валютного ринку, фінансова стабільність та ситуації на зовнішніх ринках.

У разі позитивної динаміки в майбутньому буде:

Знижено (або скасувано) вимогу обов’язкового продажу валютної виручки;

Скасована вимога попереднього резервування коштів для купівлі іноземної валюти;

Знижена (або скасувано) ліміт на репатріацію дивідендів;

Скасувано граничні строки розрахунків за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів;

Скасована заборона на купівлю іноземної валюти за кредитні гроші;

Підвищено (або скасувано) ліміт на купівлю фізособами валюти в межах 150 тис. грн/день.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику