БизнесЦензор

26.12.18 08:29

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко: "Європейські споживачі мають замовляти наші потужності, домовляючись із "Газпромом". Частина 2

Автор: Сергій Головньов

В другій частині інтерв'ю з керівником енергетичного регулятора, Оксана Кривенко відповіла на питання про зелені тарифи та доходи обленерго, а також про війну "Нафтогазу" з облгазами Дмитра Фірташа.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко: Європейські споживачі мають замовляти наші потужності, домовляючись із Газпромом. Частина 2 01

Фото: Максим Білявський

Першу частину інтерв'ю з головою Національної комісії, що регулює енергетику та комунальні послуги (НКРЕКП), читайте за посиланням. У Першій частині мова йшла про політичний вплав на Комісію, формулу "Роттердам+" та ринок електроенергії.

В другій частині мова йде про "зелені тарифи", доходи обленерго, зловживання своїм становищем операторів ГРМ, які підконтрольні Дмитру Фірташу та тарифи оператора газотранспортної системи – "Укртрансгазу".

ПРО ВІДНОВЛЮВАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ

- Чи вистачить в 2019 році грошей на зелений тариф?

- Так, розрахунками це передбачено. Потужності відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) кожного року зростають. В 2018 році в обсягах генерації ВДЕ займали 2% балансу, в грошовому вимірі - 6% ринку.

Відповідно до прогнозних розрахунків на 2019 рік, в обсягах генерації ВДЕ займатиме близько 2,5% балансу і 7,5% у грошовому еквіваленті.

Є тенденція до зростання і в обсягах, і в грошовому еквівалент. При тому, що законом про ринок е/е передбачений гарантований покупець зеленої генерації (одна з двох компаній, які будуть створені на базі держпідприємства "Енергоринок" - БЦ), в кінцевому рахунку за все платить споживач.

БЦ: Кривенко вказала планові показники грошової частки ВДЕ в обсязі "Енергоринку" на 2018 рік. Фактичні показники більші. Наприклад, у червні сама НКРЕКП опублікувала звіт, в якому частка ВДЕ на другий квартал 2018 року склала 1,9% у баласні генерації та 8,5% у грошовому вимірі.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко: Європейські споживачі мають замовляти наші потужності, домовляючись із Газпромом. Частина 2 02

- Ми бачимо, що ДТЕК Ріната Ахметова активно будує зелені потужності. Всі, без виключення, гравці ринку виступають за запровадження аукціонів на будівництво потужностей ВДЕ. Головне питання – коли запроваджувати аукціони?

ДТЕКу було б вигідно запровадити аукціони лише з 2020 року, щоб встигнути в 2019 році підключити свої потужності та гарантовано отримати високий "зелений тариф", а вже потім запроваджувати конкуренцію. Яке ваше бачення цієї проблеми?

- Я особисто за зменшення зелених тарифів. Треба запроваджувати аукціони. Але це рішення приймає Верховна рада.

ПРО ТАРИФИ ОБЛЕНЕРГО

- На 2019 рік значно були підвищенні тарифи для обленерго (операторів систем розподілу е/е - ОСР). Чому?

- Їх загальні доходи, без урахування витрат на закупівлю обсягів втрат у мережах, підвищились не суттєво. В середньому підвищення відбулось на рівні індексу інфляції – близько 14%.

Якщо взяти структуру кінцевої роздрібної ціни е/е, яка включає ОРЦ, тариф на розподіл, кошти на закупівлю втрат та тариф на постачання, то співвідношення майже не змінилось.

Дійсно, візуально виглядає так, що тариф для ОСР суттєво збільшився, оскільки в тариф для ОСР включені кошти на закупівлю втрат в мережах, які раніше були поза межами їх тарифу, але були включені до роздрібної ціни.

- Я правильно розумію, що НКРЕКП відмовилась в 2019 році запроваджувати стимулююче регулювання для обленерго (так звані RAB-тарифи)?

- Я б не сказала, що ми відмовились. Насправді, вся нормативна база опрацьована. На сьогодні потрібно обрати оптимальний баланс тих драйверів, які суттєво впливають на стимулюючий тариф. Це вартість бази активів та норма доходу на цю базу (остання ініціатива передбачала норму доходності на вартість активів 12,5% - БЦ).

Ми працюємо над тим, як скомпонувати ці два чинники. Треба збалансувати інтереси монополістів, якими є ОСР, та споживачів.

На мою особисту думку, стимулюючий тариф – це ефективний метод регулювання, який дає можливість залучити інвестиції. Сьогодні зношеність мереж в середньому складає 70%.

- Що зараз відбувається із "Запоріжжяобленерго"? Раніше цей актив обікрав Дмитро Крючков, якого пов'язували з Григорієм та Ігорем Суркісами та Ігорем Кононенко. А потім НКРЕКП тримала підприємство на "нульовому алгоритмі" – коли всі кошти автоматом списувались в "Енергоринок".

- Я вважаю, що цей актив треба якнайшвидше приватизувати. Навіть при всій цій ситуації, протягом літа нам вдалось вивести підприємство на стовідсотковий алгоритм – вони отримували всі необхідні для них кошти.

Я думаю, ситуацію із заборгованістю "Запоріжжяобленерго" перед "Енергоринком" можна вирішити шляхом її реструктуризації на адекватний період. У компанії є можливості для цього.

Але зараз знов погіршилась дисципліна платежів їх основних боржників - "Запорізького титаномагнієвого комбінату" (ЗТМК, за цей завод держава судиться з Дмитром Фірташем – БЦ) та "Запорізького феросплавного заводу" (ЗФЗ, належить Ігорю Коломойському – БЦ).

- Чому "Запоріжжяобленерго" не відключить від постачання цих споживачів?

- ЗТМК користується можливістю застосування екологічної броні, яка передбачає ліміт потужності, який має бути за будь-яких обставин. А цієї потужності достатньо для повного циклу виробництва в сьогоднішніх умовах.

Тому вони споживають і не платять. Щоб запобігти зловживанням, треба знижувати коефіцієнти цієї екологічної броні.

Ми зі свого боку робимо все, що можливо. Запрошували в Комісію на нараду і ЗФЗ, і ЗТМК. Пояснювали їм: ви ж бачите, що ви робите? Такий підхід сприятиме банкрутству розподільчої компанії. І це вплине на стабільність електропостачання для споживачів усієї області.

Доходило до того, що у зв'язку із відсутністю надходжень грошових коштів до розподільчої компанії, губернатор Запорізької області із місцевого бюджету мусив виділяти кошти, щоб обленерго закупило паливо для аварійних бригад. Бо вони не могли полагодити опори, коли ті впали через непогоду влітку.

- З 2017 року попередній голова НКРЕКП Дмитро Вовк ввів диференціацію тарифів для споживачів е/е в залежності від оператора систем розподілу. Вийшло так, що у ахметівських "ДТЕК Високовольтні Мережі" та "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", які постачають е/е меткомбінатам та шахтам Ахметова, тариф виявився найнижчий.

Чи нормально запроваджувати диференційні тарифи до запуску ринку е/е?

- Я б узагальнила це питання, враховуючи той досвід, який сьогодні є у всіх сферах регулювання НКРЕКП. Відповідно до законодавства, тарифи мають бути економічно обґрунтованими та покривати всі витрати кожного виробника послуг.

Така сама ситуація у сфері теплопостачання. У кожного підприємства теплокоммуненерго (ТКЕ) свій індивідуальний тариф. Тому що різна собівартість виробництва. Так само діють тарифи на водопостачання.

Так само і для підприємств, які розподіляють е/е. Різні витрати – різні тарифи. Тим більше, в структурі тарифу для споживача вартість розподілу складає 10-12%. Тому географічна диференціація та вплив на кінцеву роздрібну ціну не є значними.

ПРО ПРИВЕДЕННЯ ОБСЯГІВ ГАЗУ ДО СТАНДАРТНИХ УМОВ

- З листопада облгаз-збути, більшість яких належить Дмитру Фірташу, почали виставляти побутовим споживачам з лічильниками рахунки з коефіцієнтами компенсації від не приведення обсягів газу до стандартних умов (так звані температурні втрати).

Ви запропонували вирішити цю проблему, змінивши стандартні умови з +20 градусів за Цельсієм на 0 градусів. НАК "Нафтогаз" проти цієї ініціативи, як і проти компенсації облгаз-збутам "температурних втрат". Як вирішувати цю проблему?

- Газ, який йде з мереж оператора газотранспортної системи ("Укртрансгаз" – БЦ) у газорозподільні мережі (облгази – БЦ) вимірюється за стандартних умов. Там стоять лічильники з коректорами.

Але у побутових споживачів немає таких коректорів. Дійсно, в холодний період часу є різниця в температурі, через яку постачальні компанії платять за більший обсяг газу, ніж продають.

Але є таке поняття, як виробничо-технологічні втрати (ВТВ). В тарифах для операторів газорозподільних мереж (операторів ГРМ, облгазів – БЦ) враховані обсяги ВТВ, які були затверджені в 2016 році. З того часу вони не змінились. Обсяги ВТВ затвердило Міненерговугілля.

Цей обсяг розраховується за трьома методиками: розрахунок власне ВТВ, нормативних втрат та втрат від обліку побутовими лічильниками (приведення до стандартних умов).

Ці сумарні граничні обсяги ВТВ, які включають розрахунок за трьома методиками, нами, як Регулятором, були прийняті до розрахунку тарифу.

Тому, коли ми прийняли рішення про заборону застосування коефіцієнтів в платіжках, ми виходили з того, що ці втрати споживач вже сплатив у рамках тарифу на розподіл природного газу.

- Ви заклали ці втрати в тариф операторів ГРМ, а газ купують і продають постачальні компанії. Де логіка? Звичайно, зараз у них спільні власники. Але в ринкових умовах це буде неприйнятно.

- Справа в тому, що облік природного газу – це функція газорозподільного підприємства. І показники засобів обліку у споживачів передають саме оператори ГРМ.

Тобто, різниця від не приведення обсягів газу до стандартних умов – це суто компетенція операторів ГРМ.

- РГК Фірташа стверджує, що температурні втрати не враховані у ВТВ. Вони аргументують це тим, що оператори ГРМ отримують в два рази менше грошей, ніж мали б отримувати за згаданими вами методиками.

- Сумарні обсяги ВТВ, нормативних втрат та температурних втрат, які прийняті до розрахунку всіх операторів ГРМ, складають 968 млн кубічних метрів газу на рік.

Обсяги фактичних ВТВ по всім операторам ГРМ історично не перевищували один мільярд кубометрів газу на рік.

Оператори ГРМ кажуть, що розрахунковий обсяг складає 1,4 млрд кубів. Я вважаю, що це завищені обсяги які ніколи не підтверджувались фактично.

- Зрозуміло. Але ж облгаз-збути продовжують нараховувати коефіцієнти. Що з цим робити?

- Ми будемо ініціювати перевірки. За їх результатами ми можемо штрафувати компанії за невиконання рішення НКРЕКП.

- Чому Комісія прийняла рішення щодо заборони нарахування коефіцієнтів по кожному окремому оператору ГРМ, а не одне по всім?

- Ми прийняли такі рішення для швидкого реагування. Вони відповідають всім процедурам. Таким чином, ми нівелювали ризик трактування нашого рішення, як регуляторного акту.

Прийняття регуляторного акту потребує певних процедур. В той же час, рішення прямої дії по кожному ліцензіату не має ознак регуляторного акту.

- Для набуття чинності ці рішення мають бути опубліковані в "Урядовому кар'єрі"?

- Ні. Вони вже набули чинності з дати їх прийняття.

- РГК вже говорила про те, що буде оскаржувати ці рішення в суді.

- У нас вже є судові позови на ці рішення. "Сумигаз" подав (входить до РГК Фірташа – БЦ). Але тепер кожній компанії доведеться оспорювати кожне окреме рішення.

Ми будемо відстоювати свою позицію в судах. Таким чином ми захищаємо позицію споживачів.

Сьогодні споживач має сплачувати виключно за той обсяг природного газу, який він спожив згідно його лічильника без застосування будь-яких коефіцієнтів.

- Як ви відноситесь до того, що постачальні компанії інформують споживачів про борг від не приведення обсягів газу до стандартних умов ретроспективно за три попередні роки?

- А чому за три? А чому вони не виставляють за п'ять попередніх років, або за десять?

- В РГК кажуть, що рахують від вступу в силу закону при ринок природного газу в жовтні 2015 року.

- Але ж за десять останніх років нічого не змінилось. Фактичні показники ВТВ були незмінні всі ці роки. А в розрахункові, які відповідають фактичним, були закладені втрати від не приведення обсягів газу до стандартних умов.

Одна із ситуацій, яка дозволить вирішити цю проблему – це перехід на енергетичні одиниці. При цьому не обов'язково робити заміну лічильників споживача.

Навіть якщо прилад обліку побутового споживача не розрахований на те, щоб врахувати енергетичні одиниці, є певна методика їх розрахунку.

- Верховний суд 27 листопада відмінив постанови Кабміну, якими були затверджені знижені норми споживання газу без лічильників. Тепер чинною є постанова, де такі норми вищі в три рази. Відповідно облгаз-збути вказують в рахунках для споживачів вищі норми. Кабмін та НКРЕКП мовчать з цього приводу. Що робити споживачам?

- Питання норм споживання газу – це не повноваження НКРЕКП. Єдине, що можу сказати, я проти того, щоб по підвищеним нормам були нарахування ретроспективно. Закон зворотної сили не має.

Для того, щоб уникнути такої ситуації з нормами, потрібен стовідсотковий облік природного газу. Ми передбачаємо кошти в тарифі для забезпечення обліком природного газу побутових споживачів.

- Ви маєте на увазі індивідуальні лічильники, а не лічильники, які встановлювались на багатоквартирні будинки?

- На сьогодні в тарифі передбачені кошти лише на встановлення індивідуальних лічильників. Я думаю, хвиля проти будинкового обліку була популістською. Комісія запровадила цей механізм для економії коштів на встановлення лічильників.

Вартість обліку одного абонента в багатоквартирному будинку з будинковим обліком в 25 разів менша, ніж вартість індивідуального лічильника. В кінцевому рахунку за все сплатить споживач.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко: Європейські споживачі мають замовляти наші потужності, домовляючись із Газпромом. Частина 2 03

ПРО ВІЙНУ "НАФТОГАЗУ" ПРОТИ ОПЕРАТОРІВ ГРМ ДМИТРА ФІРТАША

- Хто винен в тому, що до цього часу не запроваджено добове балансування ринку газу, яке мало бути запроваджено ще з серпня 2018 року?

- На той момент це рішення було відтерміновано через неготовність електронної платформи оператора ГТС ("Укртрансгаз" – БЦ). Потім у нас були щотижневі звітування.

В листопаді ми побачили, що всі учасники ринку не готові до запровадження добового балансування, тому знов було прийнято рішення про відтермінування ще на три місяці.

Починаючи з січня 2019 року, всі номінації мають подаватися виключно в електронній формі через платформу оператора ГТС.

- Платформа готова? Вона функціонує?

- Оператор ГТС стверджує, що функціонує. У нас буде планова перевірка "Уктрансгазу" в січні.

Ми запрошуємо всіх бажаючих гравців ринку природного газу долучитись до цієї перевірки. Ми, як Регулятор, будемо тестувати цю платформу з боку учасників ринку в різних регіонах України.

- На початку опалювального сезону були проблеми з підключенням деяких підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) до постачання газу. Тоді облгази та "Нафтогаз" перекладали один на одного відповідальність за не підключення. Якщо немає номінації, хто має давати команду відключити споживача від постачання газу?

- Оператор ГРМ (облгаз) не може за своєю ініціативою відключити споживача від постачання. Оператор ГТС ("Укртрансгаз"), не маючи номінації, має подати заявку на відключення оператору ГРМ певного споживача.

Номінації приймає саме оператор ГТС. Він балансує систему.

- Така сама спірна історія була навколо "Одеського припортового заводу" (ОПЗ). Тоді оператор ГТС заявляв, що через відсутність номінації "Одесагаз" мав відключити ОПЗ, але не зробив цього. В результаті приватним постачальником було вкрадено газу на 0,5 млрд грн.

- Ми аналізували цю ситуацію. Так сталося, тому що оператор ГТС вчасно не подав заявку на відключення споживача. Він мав подати таку заявку, як тільки стало відомо про відсутність номінацій та реномінацій на наступний період.

Така сама ситуація була також з підприємствами ТКЕ. Оператор ГРМ відключити ТКЕ в зимовий період не може. І якщо на ТКЕ не було номінацій з боку постачальника, то оператор ГТС відносив спожиті обсяги газу ТКЕ, як несанкціонований відбір природного газу операторами ГРМ.

- В серпні оператор ГТС оприлюднив інформацію, що оператори ГРМ винні за газ близько 26 млрд грн.

В РГК Фірташа кажуть, що борги завищено штучно через те, що "Нафтогаз" не підписував акти прийому-передачі газу з ТКЕ. Потім УТГ записував ці обсяги в небаланс, а відтак – заносив у борги операторам ГРМ зі штрафним коефіцієнтом.

В "Нафтогазі" кажуть, що оператори ГРМ могли просто вкрасти ці обсяги газу. Хто правий?

- Треба зняти показники обліку в ТКЕ. Хтось же поставляв їм цей газ. Відповідно до законодавства, це має бути "Нафтогаз".

Так, дійсно, були такі випадки, коли "Нафтогаз" не підписував акти прийому-передачі газу і його обсяг відносився до небалансу. Навіть є судові рішення, які трактують ситуацію на користь операторів ГРМ.

- В сумі боргів операторів ГРМ, яку оприлюднив "Укртрансгаз", який реальний борг, а який штучно накручений через неврахування споживання ТКЕ?

- Приблизно 50/50.

Є ще один момент. На сьогодні обсяг ВТВ, який закладено в тариф операторів ГРМ, покриває всі три згадані вище методики. Але фінансування витрат на ВТВ не покриває їх вартості.

Так сталося, тому що останній перегляд тарифів був у 2016 році. Вже два роки тарифі незмінні. Ціна, яка закладена на закупівлю газу для ВТВ в діючих тарифах, складає 5862 грн за тисячу кубометрів.

Зараз ринкова ціна газу в два рази вище. Тому існуючий тариф дійсно не покриває необхідних витрат на закупівлю газу для ВТВ.

- Чому тарифи два роки не переглядались?

- Розпочну з передісторії. Законом про ринок газу передбачена плата за потужність для усіх послуг на ринку природного газу, у тому числі за розподіл (по іншому її називали "абонплатою" – БЦ).

НКРЕКП була прийнята відповідна методика та з 01 квітня 2017 року встановлені тарифи, як плата за потужність, які зазнали великої критики з боку політиків, урядовців та, як наслідок, споживачів.

Йдучи на зустріч споживачам та з метою доопрацювання для пошуку оптимального балансу, Комісія скасувала ці тарифи та працювала в напрямку затвердження методики за старою системою (оплата за фактичні обсяги споживання - БЦ).

В червні 2018 року Комісією прийнята тимчасова методика розрахунку тарифів на послуги розподілу природного газу. Але вона досі не опублікована в "Урядовому кур'єрі" і не набула чинності.

Це не дає можливості переглянути тарифи газорозподільним підприємствам для того, щоб врахувати адекватну вартість природного газу для ВТВ та хоча б переглянути заробітні плати працівників операторів ГРМ.

- Тарифи для тих ТКЕ, які затверджує НКРЕКП, покривають їх фактичні витрати?

- На сьогодні ми регулюємо близько 50% ринку теплової енергії за обсягами споживання. Це 26 підприємств по країні. Всі затверджені тарифи повністю покривають їх обґрунтовані витрати.

- Який вплив НКРЕКП має на затвердження тарифів місцевими радами для комунальних ТКЕ?

Нашими ліцензіатами є підприємства, які відповідають таким критеріями: виробляють не менше 170 тис Гкал, або виробляють та транспортують не менше 145 тис. Гкал, та мають облік не менше 90% свого виробництва.

На сьогодні у нас 26 ліцензіатів. Навіть "Київтеплоенерго" не є нашим ліцензіатом, тому що рівень обліку цього підприємства не доходить до 90%.

Для таких підприємств затвердження тарифів є виключно повноваженнями місцевих рад.

ПРО ТАРИФИ ОПЕРАТОРА ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ

- Для чого Комісія знизила тарифи "Укртрансгазу" (УТГ) на послуги транспортування газу для точок входу і виходу?

- Трохи історії. З 1 січня 2016 року для УТГ запроваджене стимулююче регулювання. З 1 січня 2016 року по сьогодні тарифи були незмінними.

Тарифи були встановленні для транскордонних точок входу і виходу. Якщо казати просто – транзитні тарифи. Але ці тарифи сплачувались трейдерами, що імпортують природний газ з Європи та не сплачувались найбільшим замовником послуг на транзитні обсяги, яким є НАК "Нафтогаз України".

- Але ж газ через нашу ГТС прокачує "Газпром".

- Контракт на транзит укладений між "Газпромом" та "Нафтогазом", а фактичним виконавцем послуг по окремому договору з НАКом є "Укртрансгаз". Виходить, що НАК отримує дохід від "Газпрому", а Укртрансгазу він сплачує вдвічі менше. Вся різниця залишається в "Нафтогазі".

Наприклад, на 2018 рік додаткові кошти, які отримав "Нафтогаз" за рахунок транзиту, склали більше 29 млрд грн. Ці кошти не потрапили до оператора ГТС, тому що НАК сплачував йому в два рази менше – по старим тарифам.

Зараз позиція "Нафтогазу" та УТГ полягає в тому, що на наступний регуляторний період, який починається 1 січня 2019 року, вони б хотіли включити в тариф начебто недоотриманий дохід за ці три роки, який "Нафтогаз" не сплачував УТГ.

По великому рахунку, УТГ мав нараховувати дебіторську заборгованість від "Нафтогазу" та ставити її собі в дохід. Але в такому разі вони б мали сплатити ПДВ з тих грошей, які вони не отримали.

- Як на цю ситуацію вплинув спір "Нафтогазу" та "Газпрому" у стокгольмському арбітражі щодо транзиту газу?

- До моменту вирішення цього спору ми прийняли розпорядження, що між УТГ та НАК можуть бути застосовані старі тарифи, відповідно до діючих на той час договорів.

Але в тому ж розпорядженні ми вказали, що після остаточного рішення в Стокгольмі (рішення прийнято в лютому 2018 року – БЦ), НАК і УТГ мають заключити типовий договір транспортування, і "Нафтогаз" має сплатити кошти за весь цей період. Цього не відбулось.

- То чому були знижені тарифи для УТГ?

- По-перше, це тимчасові тарифи, тому що оператор ГТС вчасно не надав розрахунків тарифу.

По-друге, до розрахунку тарифів прийняті фактичні витрати з урахуванням інфляції відповідно до методики. Зокрема, амортизаційні відрахування, які враховані в плановому тарифі в два рази менші, ніж ті, що були прийняті до розрахунку діючих тарифів та відповідають тим, що показав УТГ в своїй звітності.

Тобто, УТГ раніше закладав у тариф прискорену амортизацію. І коли ми врахували фактичну амортизацію, це дало зниження тарифу в два рази.

Я вважаю, що таке зменшення тарифу має позитивно вплинути на ті перемовини, які сьогодні йдуть навколо продовження транзиту газу територією України після 2019 року.

- Виходить якась зрада. Ви знизили тарифи для "Газпрому" – газового монополіста з країни-агресора…

- В першу чергу, ми знизили тарифи для європейських споживачів, яким транспортується газ територією України.

Моя особиста точка зору: ми маємо бути цікавими, в першу чергу, європейським споживачам. Саме вони мають замовляти наші потужності, домовляючись із "Газпромом".

Крім того, наші тарифи більш економічно вигідні у порівнянні із іншими обхідними газопроводами, зокрема "Північним потоком".

Також зазначені тарифи є складовою кінцевої ціни природного газу для українських споживачів, - фактично на 6 доларів зменшиться ціна імпортованого блакитного палива на оптовому ринку.

Від такого рішення ми отримаємо позитивний ефект і для вітчизняних газовидобувних компаній, які отримали додатковий стимул для нарощування обсягів виробництва.

Це особливо важливо напередодні 2019 року, коли будуть проводитись міжнародні аукціони на залучення іноземних інвестицій у газовидобувні площі. Сподіваюсь тепер вони пройдуть особливо вдало.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику