БизнесЦензор

17.12.18 08:12

Чому споживачів без лічильників змушують платити за газ в три рази більше

Автор: Сергій Головньов

Чи потрібно платити облгазам та облгаз-збутам Дмитра Фірташа за підвищеними нормами споживання газу? Хто в цьому винен і наскільки може вирости місячний чек за газ?

Чому споживачів без лічильників змушують платити за газ в три рази більше 01

В грудні споживачі природного газу без лічильників отримали рахунки від облгаз-збутів із нормами споживання, які були в три рази більшими за попередні.

Що сталось?

Облгаз-збути розіслали рахунки із збільшеними нормами споживання після того, як 13 грудня стало відомо, що Верховний суд своїм рішенням скасував постанови Кабміну №203 та №204 від 23 березня 2016 року, якими норми споживання газу споживачами без лічильників було зменшено.

До листопада 2018 року діяли такі норми споживання газу без лічильників:

Які норми нараховують облгаз-збути?

Після того, як постанова №203, якою були затверджені такі норми, була скасована Верховним судом, чинною залишилась постанова Кабміну N619 від 8 червня 1996 року в редакції від 29 жовтня 2002 року.

Тобто, суд скасував всі зміни від 2014 року, які Кабмін запроваджував в частині встановлення норм споживання для абонентів без приладів обліку. Чинними залишились такі норми:

Наскільки виросте середній місячний чек за газ?

Згідно з постановою Кабміну №867 від 19 жовтня 2018 року, якою затверджені правила постачання газу населенню, на сьогодні ціна одного кубічного метру газу для побутових споживачів та підприємств Теплокомуненерго, складає 8,55 грн.

До цього для населення діяла ціна газу на рівні 6,958 грн за кубометр.

Наприклад, для родини з трьох людей, які проживаються в квартирі без лічильника газу, використовують лише газову плиту та мають ЦГВП, місячний чек за газ складе 250 грн.

3 (осіб) * 9,8 (норма споживання) * 8,55 (ціна кубометру газу) = 251,37 грн

Раніше, така родина платила за газ близько 70 грн на місяць. Тобто, враховуючи підвищення ціни газу, загальний чек такої родини зросте у 3,5 разів.

3 (осіб) * 3,3 (норма споживання) * 6,96 (ціна кубометру газу) = 68,9 грн

Кого торкнуться ці зміни?

Підвищення норм споживання газу стосується всіх побутових споживачів, які не мають приладів обліку – лічильників газу. Зазвичай – це мешканці багатоквартирних будинків, які використовують газ виключно для приготування їжі. Так звані "споживачі на конфорці".

За інформацією голови Національної комісії, що регулює енергетику та комунальні послуги (НКРЕКП) Оксани Кривенко, на 1 січня 2019 року в країні має бути 782 тис. таких абонентів.

Така прогнозна кількість буде за умов, якщо оператори газорозподільчих мереж (оператори ГРМ, облгази) повністю виконають свої річні програми по встановленню лічильників.

В цій групі споживачів не враховані ті мешканці багатоквартирних будинків, яким встановлено будинкові лічильники. В цьому разі споживачі платять не по нормам, а пропорційно – за той обсяг газу, який спожито мешканцями будинку загалом.

Хто є вигодонабувачем рішення Верховного суду?

Вигодонабувачами цих змін є власники операторів ГРМ (облгазів) та підконтрольних їм газопостачальних компаній (облгаз-збутів), на яких покладено спеціальні обв'язки з постачання газу населенню.

Приблизно 70% розподілу газу в Україні контролює "Регіональна газова компанія" (РГК), яка належить Дмитру Фірташу. В групу РГК входять 20 операторів ГРМ, половина від їх загальної кількості в країні.

Також серед власників облгазів є Віктор Попов, Ігор Учитель, Олексій Лелюк, Костянтин Бородін, Олег Іванющенко та інші.

Одну розподільчу компанію – "Кіровоградгаз", контролює НАК "Нафтогаз України".

Чому суди скасували рішення Кабміну про зниження норм?

Верховний суд своїм рішенням від 27 листопаду залишив в силі рішення Окружного адміністративного суду Києва від 30 травня 2018 року.

Справа була почата за позовом компанії "Хмельницькгаз", яка входить до складу РГК Дмитра Фірташа.

Юристи компанії посилались на те, що постанова Кабміну №203 від березня 2016 року була прийнята з порушеннями процедури, передбаченої законом "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Згідно з цим законом, процедура затвердження регуляторного акту Кабміну передбачає його аналіз, попереднє оприлюднення проекту регуляторного акту та подання його на погодження із уповноваженим органом. В даному випадку – з Державною регуляторною службою (ДРС).

Коли Кабміном Арсенія Яценюка в березні 2016 року приймалась постанова №203, ці умови не були виконані. Тому юристи Фірташа легко "збили" це рішення Уряду в суді.

Хто винен в тому, що так сталось?

В першу чергу – Уряд Арсенія Яценюка. Річ у тім, що це не перший випадок, коли постанова Кабміну про зменшення норм споживання відмінена судом за ініціативою юристів Фірташа через невиконання процедури.

Так само, ухвалою Вищого адмінсуду від 28 січня 2016 року, було скасовано постанову Уряду №237 від 29 квітня 2015 року, яка також знижувала норми споживання газу без лічильників.

Тоді, щоб не дозволити через суд підняти норми, постановою №204 Уряд відмінив діючу до цього постанову №619 про затвердження норм споживання газу без лічильників.

І в той же день, 23 березня 2016 року Кабмін затвердив нову постанову про встановлення норм - №203. Але через недодержання процедури, всі ці урядові зміни судами було визнано незаконними.

Навіщо потрібно було зменшувати норми споживання?

Це питання стало актуальним в 2015 році, коли вступив в силу закон "Про ринок природного газу", а ціна газу для населення значно була підвищена.

До березня 2015 року, газ коштував умовні копійки – 1,2 грн за кубометр. Протягом року його ціна підвищилась в 7 разів. З березня 2015 року його вартість для населення була приведена до ринкової – 7,2 грн за кубічний метр.

Зрозуміло, що з низькими цінами на газ, ніхто не опікувався питанням, чи відповідають норми споживання газу без лічильників реальними обсягам споживання.

Щоб зменшити фінансове навантаження на населення, Уряд прийняв спочатку постанову №237, а після її відміни – постанову №203. Цими документами норми споживання значно зменшувались.

Чи доведеться споживачам платити за попередні періоди малих норм?

Останнє рішення Верховного суду оператори ГРМ будуть використовувати для ретроспективного перерахунку платежів за газ споживачам без лічильників за більш ніж 2 роки.

За підрахунками заступника начальника департаменту енергоефективності НАК "Нафтогаз України" Олексія Хабатюка, ціна питання – 6-8 млрд грн. Такі гроші, облгаз-збути будуть намагатися вимагати або з населення, або з Уряду.

Втім, на сьогодні перерахунок населенню сплат по теперішнім нормам газу за попередні періоди, є незаконним. Про це є лист-роз'яснення НКРЕКП від 26 квітня 2016 року.

"Ні Кодексом ГТС, ні Кодексом газорозподільних систем затверджених постановами НКРЕКП №2493 та №2494 у вересні 2015 року, не передбачено здійснення постачальниками газу відповідних перерахунків обсягів спожитого газу та процедури зведення балансів минулих періодів. Така процедура не може бути передбачена чинним законодавством, так як, вона буде в повній мірі протирічити Третьому енергетичному пакету ЄС", - вказано в роз'ясненні Регулятора.

Що буде далі?

Міністерство енергетики та вугільної промисловості вже підготувало проект чергового рішення з нормами споживання газу абонентами без лічильників.

Цим документом пропонуються розділити норми в залежності від періоду споживання. В опалювальний сезон – більші норми, в неопалювальний – менші.

Ці норми менші за ті, які діють після рішення Верховного суду на користь облгазів. Тому споживачам краще не поспішати платити за новими рахунками облгаз-збутів.

Кінець-кінцем, саме Уряд винен у ситуації, яка склалася. А відтак – має врегулювати це питання.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику