БизнесЦензор

10.12.18 12:16

На скільки гривня девальвує у 2019 році

Автор: Юрій Віннічук

БізнесЦензор публікує консенсус-прогноз з динаміки курсу гривні на наступний рік, складений організацією FocusEconomics.

На скільки гривня девальвує у 2019 році 01

Наступного року національна валюта може значно девальвувати під дією низки факторів таких як: вибори, загострення конфлікту з Росією, повернення зовнішніх боргів та несприятлива цінова кон'юнктура на зовнішніх сировинних ринках.

БізнесЦензор втретє публікує прогноз по курсу гривні до долора від компанії FocusEconomics. Два попередніх роки прогнози від цієї організації були максимально близькими до реальної картини.

Так, на кінець 2017 року консенсус-прогноз був 28 грн/$. Офіційний курс НБУ на грудень того ж року - 28,07 грн/$.

На кінець 2018 року FocusEconomics дав консенсус-прогноз на рівні 28,6 грн/$. В день виходу тексту офіційний курс НБУ становив 28,12 грн/$.

Кабінет міністрів на наступний рік заклав в бюджеті курс гривні на рівні 29,4 грн/$. Водночас Міжнародний валютний фонд прогнозує на 2019 рік середньорічний курс гривні до долара - 28,66 грн.

Опитані FocusEconomics міжнародні та українські аналітики прогнозують на 2019 рік девальвацію гривні до 30 грн/$.

ПРОГНОЗ КУРСУ ГРИВНІ ВІД МІЖНАРОДНИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ АНАЛІТИКІВ

Організація Прогноз (грн/$)
Alfa-Bank 32,0
BNP Paribas 30,3
Capital Economics 30,5
CASE Ukraine 31,0
Citigroup Global Mkts 31,6
Dragon Capital 30,5
EIU 29,1
Fitch Solutions 30,6
Goldman Sachs 25,0
ICPS 31,5
ICU 30,0
IER 30,2
ING 30,0
JPMorgan 31,0
Moody's Analytics 30,4
OTP Bank 29,0
Oxford Economics 29,0
PKO Bank Polski 29,4
Polish Chamber of Commerce 26,8
Raiffeisen Research 29,5
Renaissance Capital 30,0
SP Advisors 29,0
The Bleyzer Foundation 32,0
WIIW 31,0
Мінімальний 25,0
Максимальний 32,0
Консенсус 30,0

Інвестиційна компанія ICU, співзасновником якої є Макар Пасенюк, фінансовий радник президента Петра Порошенка, дала прогноз курсу національної валюти на рівні 30 грн/$. Минулого року прогноз цієї компанії також був близький до реального обмінного курсу на кінець 2018.

Найменше в українську гривню вірить Alfa-Bank російського бізнесмена українського походження Михайла Фрідмана. Його аналітики прогнозують курс на 2019 рік – 32 грн/$.

Водночас, найбільш позитивний прогноз дали аналітики банку Goldman Sachs, які вірять в зміцнення гривні до 25 грн/$.

ІНШІ МАКРОЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ

Валовий внутрішній продукт (ВВП)

Опитані аналітики прогнозують ріст реального ВВП України в 2019 році на 2,8%, а в 2020 - на 3%. Це консенсус-проноз.

Водночас найменше вірить в ріст ВВП України інвестиційна компанія ICU, яка обслуговувала інтереси Порошенка. Її прогноз росту ВВП України становив 1,9% в 2019 та 2% - в 2020 році.

Максимальний прогноз дала The Bleyzer Foundation – 4% росту ВВП у 2019 році, 5% - у 2020 році.

Інфляція

17 інвестиційних та фінансових міжнародних та українських організацій, опитаних FocusEconomics, прогнозують зниження інфляції в наступні два роки. Так, їхній консенсус-проноз інфляції на 2019 рік становив 7,4%, а на 2020 році - 6,4%.

Максимальний розмір інфляції на 2019 рік аналітики прогнозують на рівні 9%, а на 2020 рік – 7,9%.

Державний борг

Згідно з прогнозами, знизиться в наступні два роки і співвідношення державного боргу до ВВП. Так, на наступний рік цей показник прогнозується на рівні 62,8% від розміру ВВП, а в 2020 – на рівні 59,9%.

На кінець 2017 року державний борг України був на рівні 72% до ВВП.

Безробіття

Рівень безробіття в Україні в наступні два роки може знизитись до 8,6% у 2019 та до 7,9% - у 2020 році, йдеться в консенсус-прогнозі.

Зменшення рівня безробіття в Україні відповідатиме тренду у Східній Європі. Тільки у нас воно знижуватиметься через виїзд молодого населення на роботу та життя в інші країни, а в сусідніх країнах, відповідно, через притік заробітчан, в тому числі і з України.

ЯКІ ФАКТОРИ БУДУТЬ ВИЗНАЧАТИ КУРС В 2019

Наступний рік буде одним з найскладніших для України. Нас чекають президентські та парламентські вибори, великі обсяги повернення боргів та можлива ескалація конфлікту з Росією. Ці фактори безпосередньо вплинуть на курс гривні, а, відповідно, і на нашу купівельну спроможність, і на ціни в магазинах.

Чинити тиск на курс гривні будуть і міжнародні ціни на товари українського експорту. Україна - сировинна країна. Її основними джерелами валютної виручки є експорт зернових, соняшникової олії, металу та залізної руди.

Відповідно, якщо світові ціни на цю продукцію знижуються, то країна отримує менше валюти, що призводить до девальвації гривні.

З іншої сторони, ми сильно залежні від енергоносіїв і щороку імпортуємо газу, нафтопродуктів, ядерного палива та вугілля на мільярди доларів.

Пікові виплати за зовнішнім боргом та співпраця з МВФ

Наступного року Україна зобов'язана виплатити $13,5 млрд боргів. При цьому значна частина виплат припадає на перший квартал. Тобто – на розпал передвиборчої кампанії.

Україна планує рефінансувати $6,1 млрд зовнішнього боргу в 2019 році. Але у випадку відсутності фінансової підтримки від міжнародних інститутів, в першу чергу від Міжнародного валютного фонду (МВФ), цей процес може істотно ускладнитися.

Наразі уряд розраховує на прийняття МВФ нової 14-місячної програми співпраці. Згідно з нею, МВФ виділить Україні $3,9 млрд для підтримки макростабільності в період президентських та парламентських виборів, а також пікових виплат за державним боргом.

Вибори президента України та вибори до Верховної ради

Наступного року Україна навесні обиратиме нового президента, а восени - Верховну раду.

Вибори для України – завжди період невизначеності та крихкої стабільності. А подвійні вибори підсилюють цей ефект. В першу чергу, це тиснитиме на курс гривні.

По-перше, кандидати витрачатимуть сотні мільйонів доларів рекламних та адміністративних бюджетів. В результаті, ці гроші у вигляді готівки будуть викинуті на ринок та конвертовані у долар/євро.

По-друге, високі рейтинги кандидатів-популістів мотивуватимуть середній клас активніше конвертувати свої заощадження в валюту для захисту капіталу на випадок перемоги "токсичного кандидата".

Загострення конфлікту з Росією

Курс української валюти активно реагує і на агресію зі сторони Росії.

Так, 25 листопада Росія напала на Україну в Чорному морі, відкривши по українським кораблям вогонь на ураження. В результаті, росіяни захопили три кораблі військового флоту України та полонили 24 наших моряка.

Наступного дня Рада за пропозицією президента Петра Порошенка та Ради національної безпеки та оборони (РНБОУ) запровадила військовий стан в десяти областях країни строком на місяць.

Курс української гривні моментально відреагував на кризу. Це яскраво видно на графіку.

На скільки гривня девальвує у 2019 році 02

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику