БизнесЦензор

16.05.18 11:17

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив "BlaBlaCar для посилок"

Автор: Кирило Тігай

Історія стартапу TravelPost, який дає можливість орендувати місце в чемодані мандрівника для доставки товару в потрібне місто.

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив BlaBlaCar для посилок 01

Додаток TravelPost – сервіс доставки посилок попутниками. На кшталт сервісу BlaBlaCar, тільки замість перевезення пасажирів тут пропонують знайти добровільних кур'єрів.

Додаток дозволяє знайти людину, яка вирушає в потрібне місто і згодна перевезти туди вашу посилку за винагороду.

TravelPost - це технічне рішення відомого народного способу передачі посилок через провідників та водіїв маршруток.

Після реєстрації у додатку користувач може стати або відправником або кур'єром. Якщо він готовий доставити якісь посилки, то вказує подробиці найближчої подорожі: місце прибуття і відправлення, дату і транспорт, а також бажаний розмір і вагу посилки.

Додаток автоматично запропонує заявки на доставку. Виконавець і замовник домовляються про подробиці, а після виконання завдання - обмінюються оцінками, що формують рейтинг користувачів.

Засновник TravelPost Ярослав Львович розповів Бізнес Цензор історію виникнення проекту.

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив BlaBlaCar для посилок 02

Львович родом із Луцька та має освіту інженера комп'ютерних систем та мереж. Закінчував Київський політехнічний інститут. Працював у компанії "Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка на посаді менеджера ІТ.

"Вже пару років я хотів піти, не тому, що компанія погана. Я просто розумів, що я гвинтик, що я непотрібний великому механізму. У великих компаніях ти не бачиш своєї цінності", - каже він.

Ідея проекту виникла минулого року у Ярослава спонтанно і спочатку він не надавав їй великого значення.

"Просто розповідав друзям. В якийсь момент ми вирішили порахувати, що з цього може вийти", - розповів він.

Від задумки проекту до його відкриття пройшло півроку.

"Зимою 2017 року з’явилася сама ідея, і в кінці весни я почав збирати матеріал, а в вересні вже зареєстрував компанію в Україні", - розповідає Львович.

За його словами, сервіс став його "першим намаганням вийти в люди".

"Я досить довго зважався на цю штуку, і у якийсь момент зрозумів, що не зможу почати, якщо не звільню голову від роботи, яка мені не подобається", - додає він.

Львович розповідає, що розпочав проект за власні кошти та за кошти інвесторів. Представники TravelPost кажуть, що це приватні інвестори (не компанії), які поки не хочуть розголосу.

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив BlaBlaCar для посилок 03

Команда Ярослава - два розробника, менеджер по маркетингу та він сам.

"Я займаюся програмуванням та всім іншим. Я і менеджер, і код пишу. Не знаю людей, які починали якусь справу тільки з позиції директора", - каже він.

Свій сервіс Львович називає "поштою через попутчиків".

"По факту, наш додаток – це площадка, на якій кожна із сторін може знайти собі партнера. Хто планує посилку, може знайти людину, яка виконає перевезення", - пояснює автор проекту.

За його словами, робота додатку заснована на довірі, а довіра базується на якійсь історії.

"В даному випадку – це рейтинг та відгуки. В нас це реалізоване. Люди, які обирають потенційного перевізника чи відправника – мають можливість подивитися рейтинг, подивитися історію роботи людини з сервісом. Ми моніторимо ці рейтинги та відгуки, якщо є якісь нехороші люди, ми блокуємо ці акаунти", - каже він.

TravelPost запустився тиждень назад і тому ще не має статистики.

"Єдине, що нас приємно здивувало, це те, що крім України нашим додатком зацікавилися люди із-за кордону. В нас вийшло, що є невеликий відсоток людей, які реєструються із-за кордону і по факту, мабуть, найбільше вони зацікавлені", - розповідає Львович.

Поки доаток існує для смартфонів на Android та iOS, веб-версії не має. Її доля залежить від попиту, пояснює Львович.

Він каже, що не боїться можливих проблем із правоохоронними органами, які часто проводять обшуки у IT-компаніях.

"Ми зареєструвалися в Україні, тому що хочемо зробити український сервіс. Щодо можливих проблем із обшуками – то в нас нічого забрати. В нас тільки код. Хотілося б спробувати це зробити в Україні. Можливо, це не вдасться", - каже він.

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив BlaBlaCar для посилок 04

Монетизувати проект Львович планує через введення комісії, але поки що додаток буде безкоштовним.

"Комісія із подорожуючого. Зараз ми не будемо вводити комісію, нам потрібно із сирого продукту вирости в стабільне рішення. Тоді можна включати комісію. Зараз в нас все безкоштовно", - каже він.

Команда TravelPost вважає, що для них важливо зібрати досвід.

"І нам прийдеться за це платити. Буде досвід, можна бути про заробіток говорити", - розповідає автор проекту.

Заробляти TravelPost планує не в Україні, а за кордоном.

"В нас досить зрозумілий план щодо заробітку, просто ми його будемо робити не в Україні. Ми плануємо заробляти на іноземних користувачах, тому що українці поки що не звикли платити за подібний продукт. Україна – для нас як початок роботи, місце, де ми б зібрали перші відгуки щодо додатку, щоб все осмислити, оформити, і тоді вже рухатися далі", - каже автор TravelPost.

Наразі додаток TravelPost існує на українській, російській та англійській мовах. Розширення мов TravelPost планує після появи попиту.

"З технічної точки зору, наш продукт – не дуже складний. С точки зору користування, я сподіваюся, він буде зручним", - розповідає Ярослав.

Він каже, що родина підтримує його власну справу, а ризики існують всюди.

"Я виховую сина, йому чотири роки. Коли ви виховуєте сина і працюєте на когось, то особисто мені це перестало приносити задоволення. Це виливається в затримках на роботі, із настроєм та мотивацією проблеми, ви не маєте часу проводити із дитиною. Мені подобається програмувати, я хочу цим займатися. Мені подобається менеджмент. Тяжко поєднувати ці речі, але від цього я отримую задоволення. Коли я отримую задоволення протягом робочого дня, то я і в дома для сім'ї нормальна людина. Я нормальний батько, хлопець може брати із мене приклад", - розповідає він.

Ярослав каже, що на створення проекту його надихнула історія сервісу Airbnb.

"Якщо взяти і подивитися на їхню історію, то наш формат – це взагалі смішне. Вони пару років шукали інвестиції, не було за що запускати проект. Це був проект у 2008 році, досить сміливий для ринку. А сьогодні компанія Airbnb має капіталізацію більше, ніж мережа готелів Hilton. І в них немає тисяч співробітників", - каже Львович.

Щодо роботи із інвесторами, то Львович радить говорити людям правду.

"З інвесторами все просто, треба людям казати в очі правду. І все. Я недавно був на зустрічі з засновником стартапу в Штатах. Він приїхав поділитися досвідом. Зібралися люди, щоб спитати, як знайти тих інвесторів. І особисто в мене склалося враження, що люди, які прийшли, по-перше, половина немає відношення до стартапів. По-друге, всіх цікавило питання, де найти інвестора, і як його нажухать", - розповідає він.

"Звичайно, з таким підходом в Україні інвестора взагалі не знайдеш", - додає Львович.

Він каже, що для залучення інвесторів потрібно мати гарний досвід роботи у хорошій компанії

"Просто люди оцінюють свої ризики. Є ризики більші, є менші. В решті решт, коли ти приходиш до людей, в тебе є якийсь бекграунд, люди можуть перевірити, що ти нормальний менеджер, в цілому нормальна людина і маєш такі речі тягнути, то після цього вже починають дивитися математику", - каже Львович.

"Мені здається, що пошук інвестора – це момент, на скільки ти готовий бути відкритою людиною. Якщо тобі немає, що ховати, ти можеш прийти і сказати – треба стільки то, такі-то умови, ризики такі, але є такі плюси. То, я думаю, проблем із інвесторами не буде", - радить він.

Навіщо менеджер корпорації залишив престижну роботу та створив BlaBlaCar для посилок 05

У майбутньому Львович хоче, аби TravelPost був схожим не на українські компанії, а на світових лідерів – Airbnb та Uber.

"Ми хочемо бути схожими по успіху на компанії Airbnb, Uber. Мені здається, що ставити собі локальні цілі – це не правильно і це не мотивація", - каже він.

За словами Львовича, команда TravelPost хоче пропагувати довіру.

"Зараз така епоха, коли всі в онлайн. І ми так само онлайн-сервіс. Але хотілося б, щоб люди  трошки верталися в живий контакт, щоб люди більше довіряли один одному. Це тяжко в наш час, але з певними інструментами це можна зробити. Ми хочемо пропагувати довіру і шукаємо людей, які готові це з нами розділити", - каже засновник TravelPost.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику