БизнесЦензор

02.05.18 14:46

Як програмісти створили безкоштовний сервіс перевірки ліків на фальсифікат

Автор: Кирило Тігай

Додаток "Ліки контроль" дає можливість перевірити куплені в аптеці лікарські засоби на предмет підробки. Також він дозволяє знайти дешевші аналоги ліків прямо під час прийому лікаря.

Як програмісти створили безкоштовний сервіс перевірки ліків на фальсифікат 01

Проблема фальсифікації лікарських засобів властива практично всім країнам. Україна не виняток.

Наприклад, у минулому році СБУ повідомляла про викриття в Одеській області цілої мережі аптек, де торгували фальсифікованими ліками або контрабандними медикаментами. 

Усі аптеки мережі були обладнанні схованками для зберігання фальсифікату і контрабанди, а одна з аптек взагалі працювала без ліцензії.

Також СБУ повідомляла, що припинила реалізацію у Харкові фальсифікату ліків, де продаж підробок організували через мережу аптек, які розташовувалися прямо у приміщеннях харківських лікарень.

На підробку та контрабанду медикаментів зловмисників штовхає попит у населення на ліки.

Згідно аналізу спеціалізованого видання "Аптека", за підсумками 2017 року сукупний обсяг продажів всіх категорій товарів "аптечного кошика" в Україні збільшився в порівнянні з 2016 роком на 21,2% в грошовому, 5,6% в натуральному і становив 72,7 млрд грн, 1,7 млрд упаковок.

За даними дослідження "Фармацевтика України", в середньому один українець споживає ліків на 60 доларів США.

Для виявлення фальсифікату в Україні створили додаток "Ліки Контроль". Керівник проекту Наталія Гуран має економічну освіту і багато років працює в IT.

Як програмісти створили безкоштовний сервіс перевірки ліків на фальсифікат 02

Зі сферою медицини Наталію пов'язує досвід пацієнта, який і підштовхнув її на створення додатку для перевірки ліків та пошуку аналогів медикаментів.

"Я сама хворіла. Зіткнулася з тим, що купила лікарський засіб, який тривалий час використовувала, принесла його додому, поклала упаковку поруч із тією, що купувала раніше, і зрозуміла, що вони візуально відрізняються", - каже Гуран.

Після цього Наталія почала для себе з'ясовувати, як вберегтися від фальсифікованих ліків. Також вона виявила, що і її друзі уявлення не мають, як відрізнити підроблені таблетки від справжніх препаратів.

"З аналогом ліків ситуація також була. Я захворіла і лікар зробив мені призначення із найдорожчих препаратів. Коли я пішла в аптеку і побачила суму, на яку треба купити, я засіла в інтернеті, подивилася аналоги ліків. Так ми вирішили із друзями зробити проект, щоб не тільки нам, а й іншим людям можна було перевірити ліки", - розповідає Гуран.

Вона пояснює, що лікарі інколи дуже тісно співпрацюють із фармацевтичними виробниками, а тому часто призначають медикаменти одного виробника.

"Може для когось це і нормально, але якщо людина не може купити ліки із тих, чи інших причин, то щоб вона могла просто, без спеціальної освіти знайти аналоги, а потім погодити ці ліки із лікарем", - каже Гуран.

Робота над проектом додатку "Ліки Контроль" почалася в 2015 року. В літку 2016 року додаток був опублікований у Google Play Market. Зараз додаток є у версії для iPhone та для веб-браузера.

Що може додаток "Ліки контроль"

Він дає можливість перевірити куплені в аптеці лікарські засоби на предмет підробки. Також додаток дозволяє знайти аналоги ліків прямо під час прийому лікаря, переглянути інструкції до ліків, а також отримувати інформацію про закінчення терміну державної реєстрації препаратів.

Додаток використовує у роботі офіційні держані дані про серії ліків, їх реєстрацію, маркування та іншу технічну інформацію.

"Ліки контроль" мають інструкцію по виявленню підробки та за реєстраційним номером препарату дозволяють перевірити його реєстраційне посвідчення та заборонені серії.

"Спочатку нас було більше, тому що потрібно було залучати фахівців із медичної галузі, потім робили фокус-групу із знайомих, вони були першими тестувальниками нашого продукту. Зараз активно ми працюємо тільки вдвох, із моїм знайомим. Він програміст. Я придумую, ставлю постановку, а він це все втілює у життя", - розповідає Гуран про створення додатку.

Створювався додаток, за словами Гуран, за власні кошти.

"Це на громадських засадах. Ми створили додаток за власні кошти і за власні кошти його підтримуємо. В минулому році нас помітили, в нас була зареєстрована громадська організація "Ліки Контроль", і міжнародний фонд "Відродження" дав нам невеликий грант на розвиток проекту", - розповідає вона.

На розробку додатку було витрачено приблизно 1500 годин роботи.

"Година IT-фахівця коштує десь доларів 40. 1500 помножити на 40 – буде 60 тисяч доларів", - оцінює вартість проекту Гуран.

Наразі вона працює на основній роботі IT-фахівцем, займається автоматизацією бізнесів, що дає їй основний дохід.

"Основною справою я не можу це зробити, бо я звичайна людина, а цей проект не приносить грошей. Тому я залишаюся IT-фахівцем, займаюся автоматизацією бізнесів. Для хобі на все це забагато часу йде, але це така моя активність, громадянська позиція", - пояснює вона.

Коли Гуран починала працювати над проектом, вона не розуміла, наскільки проблема підроблених ліків глобальна для України. Українці настільки довіряють аптекам, що навіть не перевіряють терміни зберігання ліків при купівлі.

"Вони взагалі нічого не перевіряють. Мета нашого проекту, по перше, підвищити пильність щодо того, які ліки споживають українці, купують в аптеках. Підвищити досвід щодо якісних та ефективних лікарських засобів", - розповідає Гуран.

За словами керівника "Ліки Контроль", будь-який українець може натрапити на підробку ліків.

"Вірогідність натрапити на фальсифіковані ліки в аптеках висока. Крім того, аптеки продають препарати які вже є заборонені. Якась серія ліків виявилась бракована, або фальсифікована, або вона не відповідає якимось критеріям, але аптеки продовжують продавати ці ліки. Ми відслідковуємо всі заборони Держлікслужби щодня і повідомляємо про це в нашому додатку. Ви купили ліки в аптеці і тут же цю серію ліків можете перевірити у нас", - розповідає вона.

Перед тим, як створити додаток, Гуран провела власне міні-дослідження поведінки покупців ліків.

"Я ходила за людьми в супермаркеті, спостерігала, як вони купують продукти, а потім як ті ж самі люди купують ліки. Я вибрала молодих мам, жінок, чоловіків. Я побачила, що молоді мами купують дітям їжу, одяг і настільки пильно оглядають кожну одежинку, читають все до букви, що написано на вкладишах. Чоловіки, які купують овочі і фрукти, обдивляються кожну морквину і кожне яблуко. А потім та сама мама, той самий чоловік приходять в аптеку, купують ліки, згрібають їх із прилавка і йдуть додому. Навіть не дивляться на термін придатності ліків", - розповідає вона.

За словами Гуран, є кілька основних видів підробки ліків – підробка ліків зловмисниками в підпільних лабораторіях та продаж аптеками вже заборонених державою ліків.

"По-перше, є просто підробка ліків. Часто підробляється ціла серія препаратів. Це робиться зловмисниками з сумнівної сировини в антисанітарних умовах", - розповідає Гуран.

За її словами, підробляють не тільки дорогі препарати, а й дешеві та розповсюджені ліки.

"Існує міф, що фальсифікат роблять тільки під щось дороге, а якщо фальсифікують щось не дороге, то це не дуже страшно. Насправді це страшно та смертельно небезпечно", - розповідає вона.

"Найбільше підробляють ліки, які є в кожній домашній аптечці – спирт, перекис водню. Сезонній ліки – так звані застудні чаї. Також часто підробляють препарати, які активно рекламуються і на які підвищується попит. І ще одні – це дуже дорогі препарати, наприклад, онкологічні препарати", - розповідає Гуран.

Аптеки часто продають ліки, які вже заборонені, через малі штрафи за таку діяльність.

"Звичайні аптеки часто грішать тим, що вони продають вже заборонені серії препаратів і відповідальність за те, що аптека продала неякісний лікарський засіб чи заборонений препарат – це штраф від 170 до 340 гривень. Такий штраф мало кого зупинить", - пояснює вона.

Вона також нагадує, що в інтернеті ліки в Україні продавати заборонено.

"В інтернеті дуже велика ймовірність потрапити на фальсифіковані ліки, вона найбільша. Не треба купувати в інтернеті ліки. В Україні інтернет-аптеки взагалі заборонені", - пояснює Гуран.

Автор "Ліки Контроль" радить, аби уникнути можливості натрапити на підроблені ліки, не купувати медикаменти в підозрілих аптеках та кіосках, ніколи не купувати ліки в інтернеті. Особливо вона радить просто візуально перевіряти ліки при кожній покупці.

Вона також радить завантажити додаток "Ліки Контроль", а при виявленні чогось підозрілого у ліках, відмовлятися від покупки прямо в аптеці, чи не приймати такі препарати взагалі.

"Наприклад, якщо в супермаркеті ви побачили, що молоко прострочене, ви ж не будете його купувати. Так само і з ліками – якщо ви побачили щось підозріле, відмовтеся від цієї покупки. Раджу також завантажити наш додаток", - каже вона.

Як програмісти створили безкоштовний сервіс перевірки ліків на фальсифікат 03

За словами Гуран, в законодавстві Україні існують великі прогалини щодо збуту лікарських засобів.

"Є закон Україні "Про лікарські засоби" в якому, наприклад, є таке положення, якщо препарат знято з державної реєстрації, але він був виготовлений тоді, коли він був ще зареєстрований, то його далі можна ще продавати. Якщо препарат не зареєстрований, його не перевірити за допомогою держреєстрів. В нашому сервісі це можливо зробити", - розповідає вона.

До кожних ліків аптеки повинні мати та пред'являти покупцям сертифікат відповідності, розповідає Гуран. Але, згідно із законодавством, якщо покупець попросить в аптеці такий сертифікат, то аптека має приблизно дві доби на те, щоб показати цей документ.

"Я собі погано уявляю, як я купила ліки і сиджу з ними дві доби, і чекаю, коли мені покажуть сертифікат", - пояснює недоліки законодавства Гуран.

Тому вона радить покупцям та споживачам ліків самостійно перевіряти медикаменти при кожній покупці та вживанні.

Також Гуран планує ввести до додатку розділ про державні програми щодо ліків.

"Ми зараз будемо розвиватися в сторону того, що додамо державні програми, щоб люди зрозуміли, що в них є право на отримання безкоштовних ліків. Що таких ліків багато, вони якісні, із доведеною ефективністю. І щоб людина могла змогу піти і отримати їх безкоштовно", - каже вона.

Як програмісти створили безкоштовний сервіс перевірки ліків на фальсифікат 04

Щодо можливої монетизації додатку, то Гуран поки не знає, як це зробити.

"Спочатку ми хотіли його монетизувати через підписку, але побачили, що люди перевіряти хочуть, а платити не хочуть. Зважаючи на те, що проблема неякісних ліків, їх продажу через аптеки, досить серйозна, ми вирішили зробити це безкоштовно", - каже вона.

Держава поки також не цікавиться співпрацею із авторами проекту. "Ми пропонували Держлікслужбі співпрацю, але їх це якось не зацікавило. Треба зробити знову запит, можливо щось змінилося", - каже Гуран.

У світі є багато додатків для перевірки ліків, каже Гуран, але в Україні аналогу "Ліки Контроль" немає.

Додаток "Ліки Контроль" має найпростіший дизайн. Гуран пояснює це тим, що для розробки дизайну потрібні кошти, яких проект не має.

"Інтерфейс нашого додатку найпростіший. Можна найняти дизайнера, який намалює щось модне і красиве, але на це у нас немає грошей, нажаль. Стосовно інтерфейсу, багато хто, особливо на початку, говорив, що все дуже примітивне. Так, дизайн відсутній і він буде відсутнім, якщо не знайдеться волонтер, який нам захоче безкоштовно зробити дизайн", - каже Гуран.

Проте і у такого простого інтерфейсу є сильні сторони.

"Ми читаємо відгуки користувачів, і дуже багато відгуків про те, що інтерфейс інтуїтивно-зрозумілий. Для нас це дуже серйозна перевага, тому що в нас обмежений ресурс", - каже Гуран.

(Наразі в Play Market нараховуються 769 відгуків на додаток "Ліки Контроль", 638 із яких дають додатку найвищу оцінку – 5 зірок, 90 користувачів поставили додатку 4 зірки, 10 користувачів оцінили додаток у 3 зірки, 26 користувачів дали по 1 зірці – БізнесЦензор)

"В додатку ми гарантуємо людям повноту і достовірність даних. Я вважаю, що це головне. Тому що намалювати дизайн – це добре, але в нас додаток про інформацію. Ми зробили його максимально інформативним", - розповідає Гуран.

За її словами, написати додаток в наш час не складно, складніше зацікавити ним користувачів.

"Досягти популярності не просто. Реакцією користувачів на наш сервіс я задоволена. Якщо немає часу, опускаються руки, я перечитую відгуки користувачів – і розумію, що треба продовжувати", - розповідає Гуран.

Вона каже, що на рекламу автори "Ліки Контроль" не витратили жодної копійки.

"По роскрутці ми нічого такого не робили, єдине що ми в позаминулому році брали участь у конкурсі проектів, які засновані на державних даних в інкубаторі "1991". І вони в рамках програми надали PR-підтримку. Про нас написали в медіа і так з'явився перший інтерес до нашого додатку", - згадує Гуран.

За її словами, наразі автори проекти власними силами оптимізують сайт "Ліки Контроль".

"Люди ставлять оцінки, пишуть якісь відгуки. Якщо додаток був би не корисним, то жодна реклама його би не втримала. Сервіс корисний, його завантажують, ним користуються", - каже Гуран.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику