БизнесЦензор

20.10.17 09:42

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці

Автор: Юрій Віннічук

Історія компанії YouControl, послугами якої користуються десятки топ-компаній України та органи державної влади.

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 01

Фото: yur-gazeta.com

В 2013 році киянин Сергій Мільман вирішив кардинально змінити життя. До цього моменту він займався логістикою - створював логістичні компанії та організовував в них бізнес-процеси.

Логістичний бізнес Мільман покинув заради бізнес-розвідки.

"Постійно стикався з ситуаціями, коли доводилось приймати рішення про роботу з новим контрагентом, не маючи достатньої інформації, з ким ти маєш справу. Через це я неодноразово втрачав гроші, оскільки компанії брали на себе певні зобов’язання, а потім розчинялись, а ми несли збитки. І такі ситуації були звичайним явищем",  - пояснює підприємець кореспонденту БЦ свою мотивацію створити новий бізнес.

Отже, Мільман вирішив заробити на вирішенні таких проблем.

"У знайомих був реальний випадок. Компанія, яка нібито мала авторитетного міжнародного засновника, домовлялася про поставки товару з відстрочкою платежу. Виявилося, що ця компанія - шахрайська, вона просто нелегально використала авторитетну торгову марку".

Звільнившись Мільман пішов в 2014 році на курси програмування. Паралельно почав цікавитися діловою розвідкою. Інформацію черпав з іноземних джерел.

"До мене прийшло розуміння, що такою проблемою люди задаються вже кілька сотень років. Є американські системи, британські, які дозволяють якісно перевіряти контрагентів. В Україні теж існували подібні системи, але оскільки раніше багато інформації було закрито, то і ці системи були закритими", - розповідає Мільман.

Перший варіант аналітичної системи YouControl був готовий ще в 2014 році. Це був пошук по оцифрованому Бюлетеню державної реєстрації. Там людина могла ввести назву компанії і побачити зміни за останні 5 чи 8 років.

Обсяг інвестицій на той момент становив $10 тис. Однак виявилось, що бізнесу таке рішення не було цікавим.

"Коли ми створили перший прототип, то зрозуміли, що це нікому непотрібно. Клієнтам потрібно було досьє на компанію. Їм потрібна була консолідована і найголовніша інформація про компанію. Тоді я почав знайомитися з людьми, які більше знають про відкриті джерела в Україні. Почав спілкуватися з менеджерами компаній і запитувати, що буде найбільш корисним".

"Приходив до своїх колишніх колег – керівників логістичних компаній, дистриб’юторів та запитував, що їм було б корисно мати в такій системі. Вони мали ті ж самі проблеми, що і я колись. Вони працювали з великою кількістю контрагентів, яких потрібно було перевіряти на надійність".

Колишні колеги дивилися зі скепсисом на Мільмана, оскільки вони звикли перевіряти своїх контрагентів через знайомих правоохоронців, які мали в країні монополію на бізнес-розвідку.

"Багато було зауважень від колег. Юристи, наприклад, говорили: нам це нецікаво. Ми краще глянемо судовий реєстр. Тоді ж ми і зрозуміли, що потрібно додати витяги з судового реєстру у нашу систему, - розповідає підприємець. – Далі до нас прийшло розуміння, що є десятки відкритих державних реєстрів. Ми почали їх додавати і розширювати функціонал. Ми зрозуміли, що круто, коли людина не відкриває десятки вкладок, а отримає інформацію з багатьох реєстрів за декілька хвилин в одному вікні".

Цікавість до системи YouControl зросла після того, як з'явився прототип з досьє на компанії.

Наша зустріч з Сергієм Мільманом починається з детальної проповіді про функціональні можливості YouControl

YouControl - це інтерактивна система, що включає в себе декілька інструментів роботи з даними.

Перший інструмент – система пошуку. За її допомогою ви можете знайти будь-яку компанію. Наприклад, під час переговорів вам дали номер телефону компанії. Ви його перевірили через систему і побачили, що за цим номером значиться ще 100 компаній. Це вже привід, щоб дізнатися більше про такого "партнера".

Другий інструмент – повне досьє на компанію, яке консолідується з 40 державних реєстрів. Третій – візуалізація зав'язків компанії, її власників або керівника.

Окрім візуалізації зав'язків ще є інструмент "Ринки". Він допомагає шукати компанії за виручкою, експортом-імпортом, чи галуззю. Ви можете будувати різні рейтинги за виручкою, діяльністю, регіоном. Побачити, в якому стані знаходяться компанії.

Наступний інструмент – список реєстрів. Це довідник, в якому зібрані українські та іноземні реєстри. Наприклад, якщо вам потрібно знайти бенефеціара української компанії з Ямайки, ви можете знайти реєстр юросіб Ямайки в такому довіднику і здійснити перевірку.

Наступний модуль автоматично будує зв’язки. Наприклад, ви берете дві компанії, директорів чи власників і перевіряєте, чи існує зв'язок між ними.

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 02

Ще є "Моніторинг". Це робот, який сповіщає про будь-які зміни в цікавій для вас компанії.

"От я слідкую за компанією "Ю-контрол" і за її контрагентами. В першому випадку, щоб захистити себе від можливої рейдерської атаки, в другому - щоб мати можливість швидко змінити контрагента на випадок якщо у нього виникнуть проблеми", - розповідає Сергій.

"Також нещодавно у нас з'явився новий інструмент - FinScore. Це скорингова модель для аналізу фінансової стійкості партнерів, передбачення банкрутства. Вже сьогодні він інтегрований в систему YouControl та протестований на великій кількості компаній. FinScore увійшов до фіналістів FinTech Master, зараз над ним працюємо в інкубаторі 1991. Цей інструмент дозволить за секунду, навіть будучи неспеціалістом, розуміти "фінансовий портрет" свого контрагента", - каже Мільман.

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 03

"В перший рік нашої повноцінної роботи кожного дня нам погрожували. Від нас вимагали прибрати інформацію: "Приберіть цю інформацію про мене, інакше у вас будуть проблеми". Нам дзвонили і казали: "Я програв тендер на мільйон. Через вас. Ви будете мені його віддавати?". Виявляється, що замовник показав йому досьє YouControl, де на нього в базі було 50 судових рішень. Були і погрози позовів до суду. Адвокат якогось китайського державного чиновника погрожував нам судом, оскільки китаєць проходив як бенефеціар в українських компаніях, а їм це заборонено".

"Десь за рік всі ці корупційні товариші зрозуміли, що ми не будемо вступати з ними в переговори. Ми так жодної відомості і не видалили з системи, на відміну від чиновників. Наприклад, за 2015 рік різниця між базою Єдиного судового реєстру та базою судових рішень, які знаходились у YouControl, була у 50 тисяч на нашу користь".

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 04

Обсяг інвестицій. Монетизація

На беззбиткову роботу компанія YouControl вийшла в лютому 2017 року. З моменту запуску обсяг інвестицій уже становив $500 тис. Це були гроші, зароблені Мільманом, в тому числі на створенні логістичних компаній.

"Це була моя мрія, яку я здійснив", - хвалиться бізнесмен.

"Оборот в 2016 році у нас становив 11 млн грн. В цьому році буде значно більше. Сподіваюся, що в два рази. Ростемо та збільшуємо кількість працівників. На сьогодні в нашій компанії працює вже 30 людей. Собі зарплату почав платити в 2016 році, але в мене поки що середня зарплата", - каже Сергій.

Заробляє YouControl на продажі ліцензій – це підписка на систему, яка коштує 25 тисяч грн на рік.

"25 тисяч гривень на рік – це 70 гривень в день. Це вартість вашої економічної безпеки та ваших адекватних рішень. Чи це дорого? Таксі дорожче в Києві коштує. За 70 гривень в день ви щоденно можете відслідковувати тисячу компаній. За такі кошти ви не зможете тримати юристів, які б контролювали зміни у ваших контрагентів", - говорить Мільман.

Продавати ліцензію компанія почала в 2015 році. Першими клієнтами були дистриб'ютори та логістичні компанії. Пізніше, коли система отримала обриси якісного продукту, клієнтами стали банки.

На сьогодні у YouControl п'ять тисяч комерційних користувачів.

"Користуватися ж системою потрібно не всім працівникам в компанії. Вона потрібна директору. Щоб він розумів, з ким має справу, спираючись на факти, а не слова юриста, який йому сповістить про ризики, а може і не сповістити. Була ситуація, коли головний бухгалтер, таємно створивши філіал компанії, почав виводити на нього активи компанії. Про філіал директор дізнався на презентації нашої системи".

"Сьогодні близько 250 наших користувачів - це журналісти та громадські активісти. Їм доступ до системи ми надаємо безкоштовно. Ми інвестуємо в прозоре бізнес-середовище. Досягається це таким чином: бізнес, отримавши нашу систему, може уникнути співпраці з шахраями. Журналісти, в свою чергу, розкривають корупційні схеми і також допомагають створювати прозоре бізнес-середовище".

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 05

Системою YouControl також користується Національний банк, Національне агентство з питань запобігання корупції. Продукт Мільмана рекомендує Державна фіскальна служба. Правоохоронні органи офіційно не користуються послугами YouControl, але неофіційно МВС та СБУ, придбавши доступ через своїх працівників, також мають доступ до системи.

"70-80% топових компаній є нашими клієнтами. Це в першу чергу банки та великий бізнес. Великий бізнес вже був готовий до такого продукту, оскільки в минулому вже користувався подібними системами. Є частково також середній бізнес. Наша цільова аудиторія - це підприємець, юрист, директор, працівник служби безпеки, правоохоронець", - пояснює Мільман.

На ринку бізнес-розвідки у YouControl є декілька сильних конкурентів. Це, зокрема, "Контрагент" від Ліга.net, OpenDataBot Олексія Іванкіна та компанія CNA.

"Є також менш публічні компанії, якими користуються банки. Це продукти компаній "Страбіс" та "Айсберг". Чим більше конкурентів, тим краще для всіх. Потенційних клієнтів дуже багато", - каже Мільман.

Обшуки СБУ

Швидкий ріст компанії Сергія Мільмана та її публічність не залишили байдужими Службу безпеки України. В березні 2017 року до компанії з обшуками завітали співробитники СБУ. Працівники спецслужби звинуватили YouControl у нелегальному збуті засобів негласного отримання інформації, яке виробляється в РФ.

"При тому, що все наше програмне забезпечення було створене і зареєстроване в Україні і ним користуються органи української влади, в тому числі і "сбушники", - говорить засновник аналітичної системи.

СБУ обшукала офіс компанії, квартиру Мільмана та житло його батьків.

"Вони забрали всі комп'ютери та телефони, а у батьків забрали повністю всі заощадження. Досі нічого не повернули, хоч на нашу користь винесено три судових рішення", - розповідає він.

В перший день обшуків збитки компанії Мільман оцінює в три мільйони гривень. Загалом, з урахуванням понесених репутаційних втрат, збитки завдані обшуками за декілька місяців, за його оцінками, становили понад 6 мільйонів гривень.

"На даний момент ми де-юре не є підозрюваними або обвинуваченими у цій кримінальній справі (лише окремі працівники виступають як свідки). Проте фактично ведеться слідство і усі звинувачення стосуються нашої компанії та її службових осіб. У нас різні версії, чому ми з'явилися в цій справі – від банального рейдерства до бажання закрити ресурс, який допомагає журналістам", - каже бізнесмен.

Окрім СБУ у YouControl є ще одна проблема – Мін`юст, який відмовляється надавати доступ до API Єдиного державного реєстру юридичних осіб та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

"Наші конкуренти вже отримали такий доступ, а нам в кулуарах кажуть: вирішіть питання з СБУ", - каже Мільман.

Як заробити мільйони на бізнес-розвідці 06

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику