БизнесЦензор

04.04.17 09:41

Гендиректор ДП "СЕТАМ" Віктор Вишньов: "Від нашої діяльності держава отримала понад 250 мільйонів гривень"

Автор: Ольга Москалюк

Що відбувається із конфіскованим та арештованим майном? Хто займається його реалізацією? Як проходять торги? Скільки держава може отримати від його продажу? Відповіді на ці питання в інтерв'ю БізнесЦензор з керівником СЕТАМ Віктором Вишньовим.

Віктор Вишньов 01

Фото: Наталія Шаромова

Ми періодично читаємо новини про те, що на митниці затримали контрабанду – брендовий одяг чи нові телефони iPhone. Або про те, що десь заарештували будинок за борги.

А що далі відбувається із цим майном? Частину реалізовують через державне підприємство "СЕТАМ" - cистему електронних торгів арештованим майном.

Як вона функціонує, в інтерв’ю БізнесЦензор розказав гендиректор компанії Віктор Вишньов.

Колишні власники майна не можуть викупити його "за копійки"

- Пересічний громадянин майже не знає, що відбувається із конфіскованим та арештованим майном. От банк вилучив або "зловили" товар на митниці, потім як проходить процедура?

- Далі відбувається засідання суду, на якому виноситься рішення: якщо йдеться про конфіскат – щодо його конфіскації із подальшим продажем, якщо звичайні борги перед банком – щодо стягнення коштів.

У разі, якщо боржник не має коштів на рахунку, Державна виконавча служба (ДВС) здійснює розшук його активів та накладає на них арешт із метою подальшої реалізації – спочатку на рухоме майно, потім – на нерухоме. Законодавчо вся ця процедура детально виписана, щоб уникнути будь-яких зловживань.

Віктор Вишньов 02

Фото: Наталія Шаромова

Потім виконавець залучає оцінщика до визначення вартості даного майна (у випадку із нерухомим майном та транспортом це обов’язково, по рухомому може й сам встановити вартість на основі порівняльного методу) та передає нам заявку на реалізацію.

Ми адмініструємо систему, вносимо інформацію, яку нам передає ДВС, без права її зміни - лише перевіряємо на коректність, можемо додавати зображення у разі, якщо маємо доступ до майна. Бо багато чого ми зберігаємо у себе на складах. Маємо їх у кожному обласному центрі. У більшості тут – автомобільний транспорт, є електроника, меблі та таке інше.

- Виставляєте майно на сайт. Що далі?

- Так, виставляємо на сайт. Система – максимально автоматична, тобто від дій адміністратора майже нічого не залежить.

Після того, як він вніс ціну лота, вона автоматично визначає, в який день мають відбуватися торги – дату, час, формат продовження, та яким буде крок торгів. Повпливати на систему змоги немає.

- Але ж можна втрутитися. Часто у вас бувають DDoS-атаки?

- На сьогоднішній день у нас реалізована система на рівні програмного забезпечення та "харду" - є спеціальні пристрої, які дозволяють витримувати певні DDoS-атаки. Вони бувають, але на роботоздатність системи не впливають. У нас немає такої проблеми, як зараз в НАЗК.

- Яка гарантія того, що торги – прозорі?

- Вся інформація знаходиться у вільному доступі для будь-якої людини. Яким чином можна повпливати на торги, якщо для участі в них потрібно натиснути три кнопки та сплатити гарантійний внесок?

Там нічого страшного немає. Всі можуть подивитися, які раніше відбувалися торги, які йдуть зараз та ті, що будуть у найближчій перспективі. Все зафіксовано. Тут не проходить варіант із приховуванням даних. У нас є обов’язок протягом трьох днів з моменту отримання заявки виставити майно на реалізацію. Не було жодного випадку, щоб хтось щось не вніс.

Під час самих торгів у нас реалізований "механізм особливої ставки" для того, щоб уникнути можливості, як це було за попередників, коли працювала стандартна схема: два гравці постійно піднімали ціну, потім відмовлялися, і хтось купляв по стартовій ціні.

Віктор Вишньов 03

Фото: Наталія Шаромова

Коли запускався СЕТАМ, і не було особливої ставки, тут діяли так само: заходили, набивали ціну, потім відмовлялися, втрачали гарантійні внески (що таке втрата 10 відсотків, коли актив можна забрати по стартовій ціні).

Тому впровадили цей специфічний механізм. І тепер протягом торгів ви можете один раз зробити ставку на будь-який розмір, вище початкової ціни. Тобто хтось може підвищувати, але ви у будь-який момент можете вклинитися, і навіть якщо вони відмовляться, наступною буде ваша ставка.

Таким чином розбили ту схему. Зараз майже ніхто не намагається нею скористатися. Ми часто спостерігаємо за торгами – коли хтось починає розганяти ціну, бачимо це. Потім прибігають ці "умільці" з проханням повернути гарантійні внески, мовляв, випадково 50 разів поставили ставку.

- А мені розказували, як колишні власники майна отаким чином через підставних осіб викупали його назад "за копійки".

- Не можна викупити "за копійки". Йдеться про стартову (початкову) ціну. Інше питання - як вони вже приймають участь: заходять самостійно чи декількома учасниками...

- Це відстежити неможливо?

- Тут немає ніяких обмежень. Так само можна зайти й в тендер. В цьому випадку програма не врятує. Законодавчо не закріплена участь пов’язаних осіб в торгах, тому ми не можемо їх обмежити.

Ми бачимо, наприклад, що приймають участь люди із однаковими прізвищами – родичі. Однак заборонити їм робити ставки не можемо. Це їхнє право. На будь-якому аукціоні теж можуть бути пов’язані особи. Але, в принципі, якщо цікавий об’єкт, то на нього буде достатньо бажаючих, щоб підвищувати ціну.

До прикладу, вчора (27 березня – БЦ) ми продавали земельну ділянку в Києво-Святошинському районі. Початкова ціна була 128 тисяч гривень, а продали за 865 тисяч. Це було таке рекордне зростання.

Віктор Вишньов 04

Фото: Наталія Шаромова

Ще один момент. Торги мають відбуватися з 9.00 до 18.00. Зазвичай, основні гравці підключалися о 17.55. Але на сьогоднішній день, якщо за 5 хвилин до завершення торгів була зроблена ставка, то вони продовжуються. Таким чином всі мають змогу ще поставити.

Якщо людина хоче підняти ціну, то ми не можемо її обмежити. Так от вчора ці торги завершилися о 20.30 – продовжили на дві з половиною години. Але і обмеження у нас є: повинні завершитися не пізніше 22.00. До цього часу ще ніхто не дотягнув.

- А яким був найдорожчий лот за час існування СЕТАМ, який був реалізований?

- По добровільній реалізації від "Ощадбанку" ми продали завод в Харківській області за 104 мільйони гривень.

- А серед того, що не вдалося продати?

- Ми виставляли кредит від банку "Форум" (належав Дмитру Фірташу, зараз ліквідований – БЦ), в заставі були АЗС WOG. Правові вимоги – майже 850 мільйонів гривень.

- Не пішло?

- Не пішло, хоча були сплачені гарантійні внески. Вимоги Фонду гарантування вкладів (ФГВФО) полягали в тому, що має бути не менше двох гравців, які повинні підтвердити, що є фінансовими компаніями.

На жаль, одна із них не надала документів, не зважаючи на те, що ми з ними зв’язувалися та просили це зробити. Потрібна була лише копія ліцензії із власною печаткою. Нічого космічного не вимагалося.

Зараз там, наскільки я знаю, ситуація складна – вони в судах. Невідомо, чи будуть в подальшому реалізовуватися, чи ні.

Ми є прибутковим підприємством

- Скільки всього майна ви реалізували за минулий рік? У вас же є статистика?

- Так. З початку нашої роботи (з 25 жовтня 2015 року) по кінець 2016-го було реалізовано активів на суму 2,2 мільярди гривень. За минулий рік – трохи більше двох мільярдів.

Десь всередині серпня ми поставили собі такий дуже райдужний орієнтир, коли мали показник приблизно 850 мільйонів. Як раз у нас були останні торги 30 грудня. Ми продали два об’єкти від "Укргазбанку" (знову ж таки, добровільна реалізація) на 96 мільйонів, тому й перевищили два мільярди. Дуже раділи цьому.

- Якщо порівнювати, це велика сума чи не дуже?

- В принципі, дуже багато, як для компанії, яка була створена у 2015 році у форматі першого в Україні державного стартапу.

- Наскільки я знаю, на вас державні кошти не виділяють.

- Нічого не виділяють. Ми у перші місяці роботи фактично під чесне слово арендувати майданчики. Бо нам спочатку потрібно було прийняти все майно, яке знаходилося на зберіганні, а потім впровадили систему й почати проводити торги.

У нас уже були борги перед нашими орендодавцями, а коштів ще не було. Ми вдало вийшли з цієї ситуації. Все нормально. У нас по розрахунках взагалі немає ніяких питань. Ми є прибутковим підприємством. Сплачуємо гроші в бюджет – не тільки те, що визначено оподаткуванням, а й 75 відсотків дивідендів.

Віктор Вишньов 05

Фото: Наталія Шаромова

Усі наші працевлаштовані співробітники також платять податки. Ми загалом підраховували, що від діяльності ДП "СЕТАМ" держава отримала понад 250 мільйонів гривень. Це податки, кошти від виконавчого збору (10 відсотків від суми реалізації), плюс продаж митного конфіскату.

- До речі, що, в основному, конфісковують?

- Одяг, електроніка та автомобілі. Всі думають, що конфіскат – це дуже приваблива категорія товарів. Але, насправді, є питання у її дуже високій оціночній вартості. Бо на сьогоднішній день ДФС нараховує обов’язкові митні платежі на конфіскат, причому по максимуму.

Тому продати те, що надходить з митниці, дуже складно. Зазвичай йдеться про другі-треті торги, коли є максимальна уцінка, щоб хоч якось наблизити ці ціни до ринкових.

Наприклад, на кордоні конфісковують нову партію iPhone. Йдуть до суду, отримують рішення, роблять оцінку, звертаються до ДВС, ті описують, передають нам. Тобто проходить певний час. Ми ж розуміємо, скільки коштує новий iPhone-7 у перший тиждень продажу.

А поки дійде до реалізації, минає два-три місяці, і він уже не вартує тієї ціни. Тому потрібно його уціняти, щоб дійшов до нормальної ринкової вартості й нижче. Тоді, звичайно, їх активно розкуповують.

СЕТАМ 06

Авто, яке реалізує СЕТАМ / Фото: Наталія Шаромова

Якщо говорити про сам процес, то рухоме майно уціняється на 25 відсотків після перших торгів. Ще на стільки ж – після других. Тобто на третіх можна купити за півціни від початкової вартості.

Що стосується нерухомості (в залежності від того, іпотека чи ні): 15 або 20 відсотків - перші торги. На других – 30 відсотків від початкової вартості. Іноді бувають дуже привабливі об’єкти. Ми, напевно, є одними із найбільших продавців нерухомості в країні.

Вибір доволі великий – від домоволодінь десь у селах до промислових об’єктів у столиці. Наприклад, у нас зараз по добровільній реалізації з другої спроби буде від "Укргазбанку" декілька ексклюзивних пропозицій.

Найголовніша з них – великий цех заводу "Арсенал" із частиною землі та призначенням під будівництво. Такої пропозиції на ринку вже точно не буде.

Ціна трохи "ріже слух" - 550 млн грн. Але, насправді, $20 млн для тих же іноземних інвесторів-забудовників – адекватна ціна. Ми зараз займаємося рекламою цього активу, щоб його змогли реалізувати.

- А що найскладніше продати?

- У нас є лозунг: "СЕТАМ – продати все". Це, дійсно, так. Питання лише в ціні. Якщо є адекватна оцінка активу, то покупець на нього завжди знайдеться. Буває, ми продаємо такі неліквідні речі, на які, здавалося, ніхто б не подивився, починаючи від ручних саморобних тачок, закінчуючи музейними експонатами.

У нас навіть є категорія клієнтів, яку ми називаємо "професійні покупці". Для них торги на СЕТАМі вже, як бізнес...

- Перепродують?

- Так. Вони торгуються абсолютно за все, починаючи від б/ушної побутової техніки, закінчуючи суттєвими об’єктами нерухомості.

Є ще окрема категорія – так звані "перекупи", які торгуються за автомобілі. Для них СЕТАМ став непоганим відкриттям. Бо коли ти купуєш машину на ринку, точно її стан не знаєш. Можна загнати на СТО, подивитися, але все одно не будеш впевнений, чи, наприклад, не змотаний пробіг.

СЕТАМ 07

Авто, яке реалізує СЕТАМ / Фото: Наталія Шаромова

У нас на майданчику ти можеш подивитися автомобіль у тому вигляді, в якому його забрали у боржника...

- Але під час торгів бачиш лише фото і опис.

- Чому ж? Можна приїхати до нас на склад і подивитись. Це взагалі не проблема! Ми навпаки радимо, якщо ви хочете прийняти участь у торгах, приїжджайте та дивіться.

У нас можна записатися на перегляд у зручний час. Особливо коли йдеться про такі суттєві покупки, як машина чи квартира.

- Тобто у вас немає "котів у мішку"?

- Ні-ні.

У наших людей є жага купити за безцінь. Так не буває

- Чи зверталися до вас політики або бізнесмени із проханням "допомогти" їм викупити конкретне майно?

- Коли ми тільки запускалися, багато хто із старих торговельних організацій приходили й пропонували: Давайте щось якось вирішимо. Але як можна вирішити із електронною системою? Ніяк.

- Можна, наприклад, не виставляти лот.

- А як тоді оформити результат? Ми ж маємо видати протокол, згідно якого державний виконавець надає акт. Тому таке просто неможливо.

Крім того, йдеться про нашу репутацію. Сайт постійно поповнюється новими користувачами. Якщо ми це зробимо, то просто більше ніхто не буде приходити.

Перші півроку ми стикалися із проблемою суттєвої недовіри до державного підприємства, бо у нас в країні до держорганів ставлення не дуже позитивне. Але нам почали довіряти після того, як до нас прийшли перші приватні компанії та попросили виставити своє майно на реалізацію.

Пройшов певний час, всі подивилися, що торги на сайті йдуть нормально, зауважень немає, все можна побачити (якщо майно знаходиться у нас на зберіганні), а система працює максимально відкрито.

- Були такі приклади, коли на вас подавали до суду?

- У нас постійно є якісь оскарження. Дивіться, до боржника приходить державний виконавець і каже: "Я буду описувати вашу квартиру і продавати". Звичайно, що власник буде намагатися усіляко зупинити торги, піти до суду, накласти заборони, скаржитися усюди, де тільки можна.

Але не було жодного випадку відміни торгів за вини СЕТАМу. У нас є три рішення по відміні торгів, які стосувалися завершення строку оцінки – раніше (до 5 жовтня 2016 року), коли була чинною попередня редакція закону "Про виконавче провадження".

СЕТАМ 08

Склад СЕТАМ / Фото: Наталія Шаромова

Там було зазначено, що оцінка дійсна протягом 6 місяців. Коли її строк завершувався, потрібно було робити нову. Таким чином, боржники через це заганяли справу в суди, оскаржували, і процес тривав 5-6 місяців.

Товар виставляли на перші торги, ціна була завищенною, тому ніхто не купував. Потім вони скаржилися, і майно не можна було виставити на повторні. У закон були внесені зміни.

На сьогоднішній день, якщо за певною ціною виставили об’єкт, закінчилася оцінка чи ні, всі три раунди будуть проходити за нею.

- Судячи з нашої розмови, у вас взагалі корупція відсутня?

- Принаймні мені про такі факти невідомо. Ми намагаємося все зробити максимально комфортним для наших учасників та чесно з точки зору проведення самого процесу.

Як можна щось приховати, коли все знаходиться у всіх на виду?

- У нас в країні все, ніби, на виду, але корупція процвітає.

- Так от як раз перевагою електронної системи є те, що на неї неможливо вплинути. Крім того, до нас приходили всі перевіряючі органи.

Про махінації під час торгів не йдеться. У нас обізнані громадяни – навіть відеокамери встановлюють для фіксації процесу. Це нормальна практика. Ми не проти. Навпаки – за. Щоб ще раз переконати, що до нас немає ніяких питань щодо відкритості торгів.

- Я дивилася деякі лоти і помітила, що по дрібних покупках є проблеми. Наприклад, не вказаний розмір одягу. Як купувати?

- Ми вносимо інформацію, яку нам надає ДВС. Якщо товар знаходиться у нас на зберіганні, то звертаємося із проханням доповнити заявку – або розмір одягу, або пробіг для автомобіля. З цим також виникають проблеми, бо, наприклад, може бути розрядженим акумулятор.

Тому ми, як я казав, радимо усім ознайомлюватися із майном перед тим, як його купувати. Якби ми закривали склади, до нас були б запитання. Але ми відкриті.

- Поділіться секретом, як вигідніше для себе придбати товар через СЕТАМ.

- Я скажу так: іноді не треба чекати на найнижчу ціну. У наших людей є жага купити за безцінь. Так не буває!

Приведу приклад. Ми торгували квартирами на Лівому березі Києва. Вони класні – на березі Дніпра, в новобудові, десь по 120 метрів квадратних. Початкова ціна була 1,65 млн грн. Всі чекали зниження. Нікого не було на перших торгах.

Віктор Вишньов 09

Фото: Наталія Шаромова

На другі вже стало 1,5 млн грн. Потім – 1,4 млн. Знов нікого. Коли ціна спустилася до 1,3 млн, на останні торги заходять вісім учасників, і хтось купляє квартиру за 1,73 млн.

Якби ця людина на перших торгах зайшла й натисла кнопку, було б дешевше. Тому краще іноді подивитися й купити тоді, коли менше бажаючих та адекватна ціна.

- Люди хочуть зекономити.

- Але зазвичай той, хто хоче уберегти кошти, платить більше. Просто треба адекватно підходити до питання. Якщо ви бачите, що готові заплатити за цей товар, то потрібно не відкладати й купувати його зараз.

- Аналізуючи все, про що ми з вами поговорили, виходить, що у систему СЕТАМ ніхто не втручається, політики на неї не впливають, прибутки зростають, прикладів корупційних дії немає. Але чи є в цій "бочці меду ложка дьогтю"?

- Ми завжди намагаємося уникнути "ложки дьогтю". Так, є недоліки із оскарженням боржниками, як я вам розказував. Але там причини надумані, й це зазвичай нічим не завершується.

Натомість ми вдосконалюємося. По зберіганню – ми хочемо на всіх складах встановити камери відеоспостереження, щоб можна було дивитися за всіма майданчиками, які знаходяться в регіонах, та маємо намір підключити по всій країні централізовану охорону.

Що стосується покупців, намагаємося йти у ногу із часом. Бачимо, що багато хто бере участь у торгах через мобільні. Тому розробили мобільний додаток. Поки буде на iPhone, потім – на Android.

Був запит, щоб зробити торги із закритими ставками – як тендер: за певний час подають свої пропозиції, а потім розкриваються і з’ясовується, хто надав більшу пропозицію. Зробили й таку систему. Тобто ми намагаємося бути достатньо гнучкими, щоб залучити максимум замовників.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику