БизнесЦензор

01.12.16 09:41

Андрій Герус: "Уповільнення промвиробництва і ріст промислових цін на 30% - наслідки подорожчання електроенергії"

Автор: Сергій Головньов

Автор судового позову про скасування формули "Роттердам плюс" в бліц-інтерв'ю відповів на питання БізнесЦензор про те, чи принесе якусь користь судовий розгляд та про зв'язки з іншими лобістами здешевлення електроенергії.

герус

Фото:nv.ua

В Окружному адміністративному суді сьогодні, 1 грудня, мало відбутися засідання про відміну постанови №289 Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), якою була введена нова методологія розрахування Оптової ринкової ціни (ОРЦ) електроенергії.

Цим порядком голова НКРЕКП Дмитро Вовк затвердив формування ціни в тарифі на теплову електроенергію за так званою формулою "Роттердам плюс". Згідно з нею, в ціну на електроенергію ТЕС закладається ціна вугілля, прив'язана до індексу API2 – ціни вугілля на біржі в портах Амстердама, Роттердама і Антверпена.

До цієї ціни додана вартість перевалки та транспортування вугілля в Україну.

Як повідомляв БЦ, такий порядок формування ОРЦ є вигідним для енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова, який сконцентрував 70% теплової електроенергії та 70% видобутку вугілля в Україні.

Збільшення доходів ДТЕК є вигідним також для інвестиційної компанії ICU, яка в 2013 та 2015 році викупала боргові зобов'язання ДТЕК. Тепер, після збільшення тарифів для теплової генерації згідно з формулою "Роттердам плюс", збільшилась і ціна євробондів, які купувала ICU.

В ICU працював Дмитро Вовк до роботи в НКРЕКП. Співвласником компанії була нинішня голова НБУ Валерія Гонтарєва. А її клієнтом є президент Петро Порошенко.

Колишній член НКРЕКП Андрій Герус, який пішов з роботи в регуляторі в 2015 році через конфлікт з Дмитром Вовком, з самого початку критикував рішення НКРЕКП про застосування ціноутворення на вугілля В Україні за імпортним паритетом.

В вересні Герус подав позови до суду з вимогою скасувати рішення НКРЕКП про новий розрахунок ОРЦ. У з'вязку з навчанням судді Ігоря Іщука, засідання суду було перенесе з 1 грудня на 11 січня 2017 року.

БізнесЦензор розпитав автора позову Андрія Геруса про те, чи вплине якось судове рішення на дії Регулятора та про те, хто, крім нього, добивається здешевлення електроенергії.

- Можете пояснити, яка мотиваційна частина вашого позову? Які порушення є аргументом задля того, щоб скасувати постанову НКРЕКП №289 про нову методику розрахунку Оптової ринкової ціни електроенергії?

- Формальна підстава – порушені строки при процедурі прийняття рішення. Але акцент буде по суті:

  1. методологія не відрізняє вугілля марки А і Г – це різне паливо з різною ціною;
  2. не враховується різниця у якості, а саме вміст сірки
  3. методологія надає преференції вугільній генерації – для вугілля є формула, а для газу і мазуту чомусь немає
  4. порядок не враховує, що імпортний паритет може застосовуватися, якщо країна - нетто-імпортет. Який ми нетто-імпортет вугілля марки Г, якщо експортуємо його по лініях електропередач з Бурштину (Бурштинський енергетичний острів - БЦ) у Європу?

 

- Скільки позовів ви подали? По якому з них проходить судове провадження і чому?

- На сьогодні – чотири позови: по "методології Роттердаму", по подальшому впровадженню цієї методології, по подальшому підняттю тарифів з причини "Роттердам плюс" та щодо штучних занижених дотаційних сертифікатів, тобто завищеного тарифу ТЕС на понад 500 млн грн – як кричущий випадок ручного управління.

Для розуміння сьогоднішнього стилю роботи НКРЕКП – з початку 2015 року регулятор програв понад 40 судових позовів, ще десь по 40 судових позовів триває розгляд. Там у деяких керівників дуже недбале ставлення до законів.

- Є аналогічний позов від "Української асоціації виробників феросплавів", яка захищає інтереси Ігоря Коломойського, про відміну постанови НКРЕКП №755 про збільшення тарифів на електроенергію для промисловості. Вони вже виграли суд першої інстанції. Чим відрізняється цей позов від вашого?

- Позов не аналогічний. Ми пішли довшим академічно правильним шляхом, спочатку відмінити причину ("Роттердам плюс", як методологію), а потім всі її наслідки. Вони взялися з кінця і відразу  оскаржили підняття тарифів.

- Ви розумієте, що підіграєте Ігорю Коломойському, Віктору Пінчуку, Дмитру Фірташу – всім тим олігархам, собівартість продукції яких залежить від ціни на електроенергію?

- І ще тисячам бізнесменів. Собівартість продукції неолігархічного виробництва також залежить від електроенергії. Мова іде про тариф для ВСІХ непобутових споживачів – це бізнес і бюджет. Тому я підіграю ще всім мерам і головам держадміністрацій. Тариф має бути справедливим та обґрунтованим - і крапка. Такі формули і сьогоднішні тарифи ТЕС на здорову голову не налазять.

З приводу прізвищ - таке вже було, що декілька феросплавних заводів мали пільгову ціну на електроенергію у 2013-2014 роках. Ми в НКРЕКП це скасували у кінці 2014 року. Пільги для окремих заводів, на мою думку, це неправильно. Але ще більше неправильно - преференції на десятки мільярдів, що придумали зараз для окремих учасників ринку, які лягають тягарем на усю економіку.

У нас вже відбулося уповільнення росту промислового виробництва у жовтні. А індекс цін промислових виробників виріс на 29% з початку року. Основним фактором був саме ріст ціни на електроенергію. Це буде тиснути на інфляцію – у листопаді вона буде близько 2%.

електроенергія,ріст

Фото: Oleksandr Paraschiy

Під час "трансформаторного скандалу" казали, що я підіграю Ахметову. Звісно, це все неправда. А от коли почну виступати за пільги і преференції окремим заводам – значить все, біда.

- Що буде, якщо ви виграєте суд? Невже ви вважаєте, що НКРЕКП скасує свою постанову? Чи вся історія з позовом заради піару?

- Постанову скасує не НКРЕКП, а суд. Рано чи пізно. Чим пізніше, тим більший і складніший клубок доведеться розмотувати. І, допускаю, що будуть важчі наслідки.

Я розумію, що є багато шуму, але якщо ви знаєте, як можна доносити здорові ідеї і впливати на нездорові без шуму, то розкажіть мені.

Ще колись у вересні 2015 року, я написав СМС членам Комісії з приводу іншого дуже резонансного питання про RAB-тарифи для обленерго.

Там лише посміялися з того. Люди думають, що влада від Бога і назавжди. Якби були мудріші відкоректували б свої рішення і працювали б спокійно далі. Але не можуть, думають, що це прояв слабкості. Такі комплекси.

Виграш у судах – це юридична фіксація на майбутнє. А юридична фіксація – це серйозно. 

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику