БизнесЦензор

28.01.20 18:56

Чи всі мають однаково платити тарифи за електроенергію

Якщо ми будуємо не сировинну, а сучасну модель економіки, то пільги експортерам електроенергії з несплати тарифу "Укренерго" є недоречними і мають бути скасовані.

З 1 липня в Україні стартувала нова модель ринку електроенергії. Якщо раніше держава повністю регулювала ціни та тарифи, то зараз виробники електроенергії мають самі знайти покупців (споживачів) на свою електроенергію, а споживачі мають право обирати у яких виробників чи трейдерів купувати таку електроенергію.

Роль держави у регулюванні ринку суттєво зменшилася, але держава продовжує встановлювати деякі тарифи, як от тарифи для населення чи "зелені" тарифи.

Джерелом покриття "зелених" тарифів визначено тариф "Укренерго". Це компанія, яка управляє енергетичною системою та здійснює передачу електроенергії високовольтними лініями електричних передач.

Але у ході переходу від одної до іншої моделі ринку відбулися певні зміни – і тепер не всі стали платити цей тариф "Укренерго".

Раніше всі учасники ринку купували електроенергію у державного підприємства "Енергоринок" по так званій оптово-ринковій ціні (ОРЦ).

В ОРЦ вже був включений тариф НЕК "Укренерго". Отже, цей тариф сплачували всі, незалежно чи споживали електроенергію в Україні чи продавали електроенергію на експорт. І це справедливо, адже всі користувалися лініями "Укренерго".

Проте у нових правилах ринку чиновники попередньої НКРЕКП "забули" вказати, що і надалі цей тариф "Укренерго" мають сплачувати всі і експортери електроенергії перестали сплачувати такий тариф, фактично отримавши нову пільгу.

Отже, українські заводи, які виробляють продукцію на експорт, такі як "АрселорМіттал Кривий Ріг" (АМКР), Метінвест, Інтерпайп чи невеликий елеватор продовжували оплачувати тариф "Укренерго". А ось експортер електроенергії вже його не платив. Сумарна ціна питання такої штучної "пільги" - понад 500 млн грн за півроку.

Посилювало проблему те, що для "зелених" потрібно було збирати все більше і більше коштів для виплати по їх "зеленим" тарифам. І той факт, що експортери електроенергії перестали платити такий тариф призводив до дефіцитів коштів, який потрібно було покривати за рахунок нового підвищення тарифу НЕК "Укренерго" для українських споживачів.

У сусідній Словаччині трейдери, які здійснюють експорт в Україну, сплачують такий тариф своєму системному оператору у розмірі 0,8 євро за МВт-год. А також платять імпортне мито 2% вже із української сторони до українського бюджету.

Сплачувався тариф "Укренерго" і по електроенергії, яка імпортувалася із інших країн, адже такий тариф сплачував кінцевий споживач (в добавок до самої ціни електроенергії).

Тобто за всі 100% електроенергії, спожитої в Україні, "Укренерго" отримував оплату свого тарифу, навіть якщо 1% такої електроенергії був імпортований. Єдині, хто не платили, це експортери.

Такі пільги та преференції досить дивні, адже експортери, що виробляють товар із більш високою добавленою вартістю, сплачують все повністю.

А експортери електроенергії, що фактично є сировиною, мають пільгу. До речі, подібні пільги вже існували до 2015 року, коли всі українські непобутові споживачі субсидували низькі тарифи для населення, а експортери електроенергії – ні (не оплачували відповідні дотаційні сертифікати).

Але якщо ми будуємо не сировинну, а сучасну модель економіки, то такі пільги є недоречними і мають бути скасовані.

Стимулювати потрібно товари із високою добавленою вартістю!

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику