БизнесЦензор

22.10.19 08:44

Чому зниження зеленого тарифу відкине Україну на роки назад

Останніми днями киплять пристрасті навколо зеленого тарифу. З боку влади посилюється тиск на відновлювану енергетику. Позиція, яку висловлюють офіційні представники: потрібно знизити зелені тарифи, бо "вони надто високі", і будьте готові, дорогі інвестори, зробити це ретроспективно, тобто заднім числом.

ПОЗИЦІЯ АВТОРА МОЖЕ НЕ СПІВПАДАТИ З ПОЗИЦІЄЮ РЕДАКЦІЇ

Фактично мова йде про експропріацію частини прибутків через те, що держава не хоче виконувати раніше взяті на себе зобов’язання.

Але які наслідки матиме подібне рішення?

Для початку хочу нагадати, яку роль відіграє відновлювана енергетика в Україні та світі.

Частка відновлюваних джерел (сонце, вітер, біомаса, біогаз) у загальному виробництві електроенергії у світі складає 33%. Для порівняння в Україні – лише 3,3%.

Протягом минулого року сукупна потужність об’єктів відновлюваної енергетики у світі зросла на 8%. Четвертий рік поспіль будується більше об’єктів відновлюваної енергетики, аніж об’єктів традиційної енергетики. В галузі працює близько 11 млн осіб.

Фактично всі розвинуті країни, та й не лише вони, зробили ставку на відновлювану енергетику.

Тому що це:

Останні 4 роки у нас з’явилися передумови для того, щоб в майбутньому Україна почне наздоганяти розвинуті країни.

З 2015 року було введено в експлуатацію 3 899 МВт нових потужностей об’єктів відновлюваної енергетики. Загальний об’єм інвестицій склав близько 3,3 млрд євро!

Основні причини, чому інвестори пішли в галузь – довіра до нової влади, сподівання на відсутність корупції, конкурентні і стабільні правила гри на ринку.

Ключове слова – довіра.

Але ініціатива влади щодо зниження зелених тарифів може зруйнувати цю довіру.

Наша спільна позиція – позиція інвесторів, які вкладають кошти в українську економіку, полягає в наступному:

- за жодних умов не можна змінювати правила гри під час самої гри, тим паче, знижувати тарифи (а це ключовий параметр для будь-якого інвестора), заднім числом;

- лише розмови про погіршення умов для інвесторів відлякують багатьох тих, хто планував вкласти гроші в українську економіку. Наразі з критичними заявами виступили глава Американської торгової палати в Україні Енді Гундер та посол Норвегії в Україні Уле Хорпестад, і це лише початок. Основний меседж – такі рішення зруйнують інвестиційний клімат;

- якщо зелений тариф знизять заднім числом, це спровокує низку багатомільйонних позовів від українських та іноземних позовів. Врешті-решт держава Україна втратить більше, ніж здобуде. Це підтверджує представник ЄБРР Ольга Єрьоміна. За її словами, в історії були подібні прецеденти, коли уряди деяких країн в ретроспективному порядку погіршували умови для інвесторів, але потім вони програвали в міжнародних арбітражах і виплачували величезні компенсації;

- замість того, щоб гратися в популізм і різати під корінь українську відновлювану енергетику, потрібно знизити розмір дотацій для вугільної та газової генерацій;

- ще один важливий крок – встановлення обґрунтованих тарифів для населення. Нам кажуть, що є вибір, або підвищувати тарифи на 5 копійок, або знижувати зелений тариф. Питання: ми хочемо продати майбутнє і високі технології заради 5 копійок?

Крім того, хочу нагадати про те, що цьому році було ухвалено закон про зелені аукціони, метою якого якраз і було зниження зеленого тарифу.

То чи варто в цей перехідний період підривати галузь заради сумнівної вигоди, яка, насправді, обернеться величезними втратами?

Дочекаймося початку роботи зелених аукціонів і не будемо власними руками руйнувати наше майбутнє.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику