БизнесЦензор

16.10.19 08:29

Динаміка розвитку ринку сонячної енергетики: що очікувати бізнесу та інвесторам

Останні кілька тижнів для підприємців сфери відновлюваних джерел енергії знову неспокійні. Бізнес в очікуванні нових законодавчих рішень і деякі заяви політиків та кулуарні обговорення свідчать про те, що зниження ставки "зелених" тарифів вже не уникнути.

Втім, ще є надія на те, що діючі об’єкти, які виробляють енергію з відновлюваних джерел, будуть функціонувати згідно з підписаними контрактами адже зміна їх умов може негативно вплинути на імідж країни та стати приводом для ініціювання судових тяжб проти держави. Варто зазначити, що в Комітеті ПЕК цей варіант розглядають але вважають найменш бажаним.

Разом з цим, в якості джерела фінансування "зеленої" генерації пропонують використати додатковий екологічний податок на викиди СО2. Цілком логічно з точки зору загальної філософії переходу до максимальних показників використання ВДЕ.

В той же час, фінансове навантаження на інші індустрії не залишиться непомітним для споживачів кінцевої продукції та послуг таких виробництв.

Серед інших ініціатив – збільшення фіскального навантаження на об’єкти ВДЕ. Зокрема мова йде про запровадження нового податку до держбюджету для існуючих станцій, який може нараховуватись на виручку до 2030 року.

Існують приклади так званого windfall tax для нафтовидобувної галузі, коли підприємства починали отримувати наднормові прибутки.

Минулого року в Індії нафтовидобувні компанії, які видобували енергоносій на внутрішніх родовищах, згідно з цією схемою мали віддавати в бюджет дохід, який вони отримували від цін на енергоносії, які перевищували певний поріг. Таким чином це зменшувало цінове навантаження для кінцевого споживача, але залишалось проблемою для бізнесу.

Ще один варіант запропонованого оподаткування для існуючих станцій – сплата 2-3% від доходу до місцевих бюджетів. Схожа схема, так звана децентралізація ренти, існує для нафтогазовидобувних підприємств в Україні і вже продемонструвала свою ефективність.

Більш того, на відміну від нафтогазовидобутку, який обмежений природними умовами наявності покладів вуглеводнів лише в певних областях країни, такий податок може стимулювати більш рівномірне розподілення потужностей ВДЕ по регіонах та впливати на зростання зацікавленості громад різних областей до підтримки будівництва нових об’єктів ВДЕ.

Вже існують приклади, коли саме мешканці територіальних громад стають інвесторами для будівництва нових об’єктів.

Крім того, наразі існує проблема перенасичення південного регіону України об’єктами ВДЕ в порівнянні з іншими територіями, які також мають достатньо сприятливі показники по сонячній та вітровій генерації.

Варто зазначити, що наразі обговорення профільного комітету значною мірою зконцентровані на фінансовій стороні.

В той же час, не меншої уваги потребує розв’язання технологічних проблем, спричинених застарілістю електромереж та стрімким зростанням потужності об’єктів ВДЕ.

Огляд динаміки встановлення потужностей ВДЕ в Україні

Як видно на інфографіці, встановлені потужності ВДЕ лише за перший квартал поточного року перевищили загальну встановлену потужність об’єктів ВДЕ у минулому році.

Вже за І півріччя 2019 року в Україні встановлено нові 1550 МВт потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел енергії. Це майже удвічі більше, ніж за весь 2018 рік (848 МВт).

За шість місяців поточного року "зелений" тариф отримали:

Ризики стрімкого збільшення потужностей ВДЕ для об’єднаної енергетичної системи (ОЕС)

Через те, що інфраструктура електромереж будувалась задовго до стрімкого впровадження ВДЕ, вона була орієнована перш за все на великі централізовані об’єкти, а не на локальні або розподілені.

Крім того, електромережі виявились неготові приймати навантаження від об’єктів ВДЕ, оскільки обсяги їх генерації та попит на вироблену електроенергію виявилось складно прогнозувати через природні фактори і це призвело до необхідності швидкого підключення балансуючих та мневрових потужностей.

Варто зазначити, що ці ризики існували і все ще існують не тільки в Україні, а й у більшості країн, де активно впроваджуються альтернативні джерела енергії.

Як видно з показників динаміки встановлення ВДЕ, найбільший приріст потужностей ВДЕ відбувається за рахунок сонячних електростанцій.

Пропонуємо на наступному прикладі розглянути, як збільшення кількості сонячних електростанцій вплинуло на енергосистему штату Каліфорнія, подивитись, як виглядає графік навантажень і далі розглянути, які наслідки має така ситуація та які є рішення для її виправлення, а також розглянути прогноз для України.

Чи схожа "каліфорнійська качка" на "качку" з енергоострова "Бурштинської ТЕС"?

У 2008 році група дослідників з Національної лабораторії відновлюваної енергії США (NREL) почали приділяти увагу сонячним фотоелектричним панелям, прогнозуючи, що може статися, якщо фотоелектричні установки будуть збільшувати частку у виробництві електроенергії.

Вони помітили цікаву форму свого моделювання схожу на качку та зауважили, що таке збільшення своєрідно вплине на "криву навантаження в електромережі", тобто на графік споживання електроенергії протягом дня.

Крива каліфорнійської качки показує загальний попит на електроенергію за вирахуванням виробництва відновлюваних джерел енергії протягом дня.

Це чисте навантаження показане впродовж одного дня за 24 години навесні в Каліфорнії, де спостерігається значне проникнення сонячного випромінювання.

Коли сонце світить, між дев’ятою годиною ранку і шостою вечора, є велика кількість електрики, виробленої сонячними фотоелектричними модулями.

Але це фотоелектричне виробництво припиняється ввечері, в цей же час загальний попит починає досягати піку, коли домовласники повертаються з роботи і використовують свої електричні прилади. Це вимагає швидкого нарощування потужностей традиційних джерел енергії.

Таким чином, з точки зору оператора мережі, більше сонячної (або вітрової) енергії виглядає як зниження попиту на їх розподільну потужність.

Така картина графіку навантаження характерна при приблизній частці СЕС в об’єднаній енергетичній системі на рівні 24%.

Нагадаємо, що на кінець серпня в Україні частка виробництва електроенергії з потужностей сонячних електростанцій сягає 4,63%.

Графік з сайту НЕК "Укренерго"

Вже зараз в Укренерго кажуть про обмежені можливості інтеграції в ОЕС потужностей ВДЕ. Так, на кінець поточного року ОЕС буде готова прийняти 3000 МВт потужностей ВДЕ без додаткових змін у структурі ОЕС.

Нагадаємо, що за перше півріччя поточного року ми вже маємо доданих більше півтори тисячі МВт потужностей ВДЕ. Тож, якщо припустити подвоєння показника, то цієї цифри, якою зараз "Укренерго" обмежує приріст потужностей ВДЕ, можна буде досягти вже наприкінці року.

Для моделювання ризиків щодо збільшення потужностей ВДЕ, в Укренерго розробили модель на прикладі даних Західного регіону України, а саме "Острову Бурштинської ТЕС".

Розрахунки були зроблені на основі даних ВЕС Eco-Optima встановленою потужністю 6,6 МВт та СЕС ТОВ "Євроімекс", які працюють в "острові".

Графіки з презентації "Питання розвитку генерації з ВДЕ в "Острові Бурштинської ТЕС", що підготовлена НЕК "Укренерго"

На графіках жовтим кольором позначено навантаження від розрахованого виробництва об’єктів ВДЕ. На всіх трьох моделях можемо бачити певні "провисання" на графіку навантаження у денні години, таким чином графіки нагадують вже згаданий приклад "каліфорнійської качки".

Що пропонує "Укренерго" для вирішення ситуації, яка може виникнути вже за три роки?

По-перше, у разі якщо нічого не буде змінюватися в об’єднаній мережі, тобто за умови відсутності спеціальних заходів щодо підвищення можливостей "острова" з інтеграції ВДЕ, - пропонується обмеження потужностей ВДЕ в регіоні на рівні 140 МВт.

Сподіваємось, що таких рішень можна бути уникнути, хоча приклади примусового обмеження введення нових потужностей ВДЕ існують в інших країнах. Та все ж таки в нас є всі передумови для збільшення можливостей об’єднаної енергосистеми для прийняття нових об’єктів.

За розрахунками "Укренерго", щоб забезпечити потужності ВЕС і СЕС на рівні близько 500 МВт потрібно:

З хорошого в цьому прогнозі те, що заходи із збільшення можливостей ОЕС все ж таки розглядаються. Але варто зазначити, що на даний час лише по Закарпатській області встановлено близько 96 МВт потужностей сонячних та вітростанцій, а видано технічних умов на приєднання вже більше ніж на 590 МВт.

Варто зазначити, що наразі для добового графіку навантаження по всій країні така картинка не є характерною з огляду на наявність балансуючих потужностей та на поки що незначну частку ВДЕ.

Графік з сайту НЕК "Укренерго"

Висновки

Таким чином, для уникнення необхідності обмеження з боку держави введення нових потужностей ВДЕ, як це було в інших країнах, бізнесу варто розглянути можливості встановлення систем акумуляції енергії, що допоможе вирішити технічні питання впровадження більшої кількості ВДЕ.

Для вирішення проблеми на державному рівні вже йдуть перемовини про будівництво акумулючих станцій. Наразі "Укренерго" та французька RTE обговорюють створення першого в Україні energy storage.

Було досягнуто домовленості про створення до кінця року техніко-економічного обґрунтування будівництва системи накопичення енергії в Україні.

Крім великих акумулюючих станцій, які будуть впроваджуватись на державному рівні, виробникам енергії з ВДЕ варто також звернути увагу на переваги застосування акумулюючих потужностей, які можуть бути використані в подальшому не тільки для балансування системи та задовільнення власних потреб у споживанні електроенергії, а можуть бути корисними для учасників аукціонів, які вже будуть обв’язковими найближчим часом, для більш гнучкого використовувати можливості торгів.

Міністерством енергетики та захисту довкілля готується подання до КМУ законопроєкту "Про запровадження стимулюючих механізмів встановлення на електростанціях потужностей для акумуляції електричної енергії".

Тож, бізнесу варто звернути увагу на заплановані законопроєкти та підготувати пропозиції для цих законодавчих ініціатив, можливо шляхом ініціювання активних обговорень у галузевих асоціаціях та спільнотах.

Також пропонуємо розглянути можливості розробки акумулючих систем для сонячних електростанцій, які підпадатимуть під дію статті Закону "Про альтернативні джерела енергії", яким встановлена можливість надавати надбавку до "зеленого" тарифу у разі використання систем акумуляції електроенергії на СЕС в разі, якщо вони вироблені в Україні.

З огляду на стрімке зростання кількості об’єктів ВДЕ та непідготовленість ОЕС до таких навантажень, наявність акумулюючих систем на об’єктах ВДЕ може стати обов’язковою вимогою, або якщо буде обрано шлях стимулювання – значною перевагою бізнесу.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику