БизнесЦензор

24.09.19 08:43

Найкорупційніша служба України: як Держгеонадра отримали такого керівника

Кирилюк, прийшовши до влади, чи не одразу видав 16 ліцензій на видобуток газу на Полтавщині скандальній компанії російського олігарха Павла Фукса "Голден Деррік". Він неодноразово приймав рішення, які визнавали незаконними і оскаржували у судах.

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський назвав Державну службу геології та надр України однією з найбільш корупційних органів. Службою вже більше 2-ох років керує екс-регіонал Олег Кирилюк.

На початку цього року суд вкотре скасував результати конкурсу, на якому його обрали, проте на черговому конкурсі Кирилюк знову переміг. Яким чином очільником стратегічної для українських надр органу з конкурсу до конкурсу обирають людину, корупційний шлейф якої тягнеться ще з часів Януковича?

Після фактично рейдерського захоплення Державної служби геології та надр України у 2017 році, в органі спостерігається "цікава" тенденція: Кабмін призначає Олега Кирилюка головою служби, суд скасовує рішення, на черговому конкурсі перемагає Кирилюк і так ще раз по колу кілька разів.

Останній конкурс проводився в березні 2019 року, після якого в Окружний адміністративний суд в Києві подалась низка судових позовів щодо грубих порушень здійснених під час конкурсу. Не вперше, проте сподіваємось, востаннє, аналізуємо які.

Порушення #1 Знання англійської мови

Досконале володіння англійською мовою для держслужбовців такого рівня є обов’язковим. Знання Кирилюка оцінили майже на максимальному рівні – 92 зі 100. Слід підкреслити, що це єдиний етап конкурсу, який не є конфіденційним, і кандидати неодноразово просили опублікувати заповнені тестові завдання учасників, аби показати прозорі та однакові умови для всіх конкурсантів.

Незважаючи на це результати тестування та бали з іноземної мови так і не опублікували. Такий високий рівень англійської мови чиновника дуже сумнівний, адже він, беручи участь у англомовних заходах жодного разу не спілкувався англійською навіть на базовому рівні, а завжди використовував послуги перекладача.

Більше того, на офіційній сторінці Кирилюка на Facebook є кілька відео, з яких можна зробити висновки щодо його рівня іноземної мови. До прикладу, на міжнародному форумі, який проходить у Лондоні півроку тому, видно, що Кирилюк під час свого виступу перед англомовною аудиторією, навіть не зміг привітатися англійською мовою з присутніми. Коли аудиторія почала ставити питання, він попросив допомогу перекладача.

Або на відео з конференції Асоціації міжнародних нафтових перемовників, де Кирилюк дає інтерв’ю українською мовою, в той час як всі інші спікери з України спілкуються англійською, а заслуховуючи інших спікерів, Кирилюк слухає синхронний переклад через навушники.

Порушення #2 Недостатня кількість членів комісії в аудиторії під час конкурсу

Засідання конкурсної комісії вважається законним, якщо на ньому присутні не менше як дві третини її членів, тобто не менше чотирьох осіб. Нагадаємо, що визначена кількість осіб до складу комісії була десять осіб. Аналізуючи відеозаписи з конкурсів видно, що члени комісії систематично виходили з аудиторії, а часто взагалі були відсутні в приміщенні у повному складі. Проте незважаючи на це, заслуховування відповідей кандидатів "не завадила" поставити деяким дуже високі бали. Ці факти ставлять об’єктивність їх оцінок під великий сумнів.

Порушення #3 Співбесіда – ухилення від запитань

На співбесіді кандидатів бачимо, що Кирилюк не відповів прямо на жодне запитання членів Комісії щодо аукціонів, хабарів тощо. Проте постійно переводив тему на діяльність органу в цілому, спираючись на статистичні показники та кількість спецдозволів, про які питання не ставились.

До прикладу, на запитання про негативні матеріали про Кирилюка у ЗМІ, той озвучив норму Порядку, згідно з якою пакети документів після отримання направляються на погодження до Мінприроди та облради, а потім виносяться на засідання Комісії з питань надрокористування. На запитання члена Комісії про те, що необхідно змінити в роботі органу, відповідь лунала про велику кількість напрацювань та досягнень. Абсурдно? Дуже, особливо, пригадуючи те, що за перший рік очільництва Державної служби геології та надр України, Кирилюк не провів жодного аукціону. І це не означає, що спецдозволи не видавались, вони радше роздавались тіньовими корупційними схемами потрібним людям. До прикладу, компанії російського олігарха Павла Фукса.

Нагадаємо, що співбесіда проводиться для оцінення професійної компетентності кандидата.

Порушення #4 Відсутність нагляду з боку членів Комісії

Ще одне важливе правило конкурсу – відеофіксація усіх його етапів, включно процесу нагляду членів комісії за проведенням тестування. Проте відео як члени комісії наглядали за проведенням тестування – відсутнє на офіційному каналі НАДС на Youtube. У результаті маємо низку порушень, які лишились поза увагою комісії – сторонні особи в аудиторії під час оцінювання, неналежний нагляд за кандидатами на етапі розв’язання ситуаційних завдань. Інші кандидати конкурсу, неодноразово наголошували на тому, що під час виступів на співбесіді, деякі члени комісії постійно відволікались, спілкувались між собою, користувалися телефонами.

Порушення #5 Відмова у прийомі документів

Окрім того відомі і інші порушення з боку комісії, які стосувались ще початкового етапу – прийому документів. Одна з таких справ навіть дійшла до Житомирського окружного адміністративного суду, за позовом Вадима Войцешука – керівника управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА. Причини відмови – невідомі, так само як і причини допуску Кирилюка, очолювання служби якого суд заборонив попередньо кілька разів.

Тобто під час проведення конкурсу була чимала низка порушень, зокрема, під час учасники користувались телефонами, фотографували монітор з завданням та надсилали повідомлення, виходили консультувати з аудиторій, під час тестувань та співбесід не були присутні всі члени комісії. І от, не зважаючи на такі порушення, Кирилюк завжди "вигравав" конкурси.

Олег Кирилюк, нагадаю, прийшовши до влади, чи не одразу видав 16 ліцензій на видобуток газу на Полтавщині скандальній компанії російського олігарха Павла Фукса "Голден Деррік". Він неодноразово приймав рішення, які визнавали незаконними і оскаржували у судах. За керівництвом Кирилюка Держгеонадра впродовж двох років практично не провела жодного відкритого прозорого аукціону.

Тому зовсім не дивно, що призначення з такими порушеннями людини з корупційним шлейфом призвело до того, що Держгеонадра – стали найкорумпованішою службою України, про що відверто заявили Президент та Прем’єр-міністр України. Тому надзвичайно важливо якнайшвидше провести повне кадрове перезавантаження в Державній службі геології та надр України. Президент зобов’язав Прем’єра Гончарука зробити це до 1 січня 2020 року. До речі, вже й новий закон про державну службу прийняли, згідно з ним звільнити таких корупційних посадовців як Кирилюка стане набагато простіше. Однак залишається відкритим питанням, чи захочуться вони це зробити?

Післямова. Ще в березні наша громадська організація зверталася до Уряду, щоб не допустити призначення Кирилюка, у нашому листі були викладені всі порушення під час конкурсу. Але Кабмін, оскільки у профільному міністерстві працювала людина Гройсмана, це проігнорував.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику