БизнесЦензор

20.06.19 08:48

Чому українцi переплачують за електроенергiю

Синхронізація енергосистем України і Європи – найвигідніший проект для країни, яка прагне справжніх змін в енергетиці.

На фоні емоцій, що вирують сьогодні в українські енергетиці з-приводу запровадження оптового ринку електроенергії з радарів спостерігачів якось зник інший процес – процес синхронізації енергосистеми України із енергосистемою континентальної Європи.

Водночас процес цей не менш важливий. А з точки зору впливу на енергобезпеку України і благополуччя кожної української родини, вірогідно, навіть важливіший.

Чому? Для непобутових (приватних, комунальних та державних підприємств) споживачів електроенергії синхронізація нашої енергосистеми з європейською відкриє справді конкурентний європейський ринок електроенергії.

У поточному році українська електроенергія на європейському ринку коштувала у 1,5 рази дешевше, ніж для українських споживачів. Чому б не розвернути цей потік у зворотньому напрямку, зрівнявши для наших споживачів українські ціни з європейськими?

Українські підприємства могли б купувати електроенергію приблизно в 1,5 рази дешевше за нинішні внутрішні ціни, що останніми місяцями досягли захмарних висот.

А це зробить нижчими ціни на продукцію виробників, знижуючи тим самим витрати українських родин на товари і послуги.

А ще синхронізація нарешті відв’яже нас від "братських обіймів" північного агресора, до якого ми і на шостому році війни залишаємося прикутими, серед іншого, також і електроенергетичними ланцюгами.

При цьому, маючи, по-суті, єдину енергосистему. "Енергетичний безвіз", як красиво назвала синхронізацію віце-прем’єр Іванна Климпуш-Цинцадзе, дозволить набагато гнучкіше реагувати на потенційні проблеми з енергетичним вугіллям, на чому так люблять спекулювати деякі ділки.

Більше ніхто не буде шантажувати державу всілякими "Крєпостями". Хочете зупинити свої приватні шахти і ТЕС? Будь-ласка. Ми балансуватимемо енергосистему електроенергією з Європи.

Хочете далі розказувати нам, як важливо поставити на коліна всю країну, щоб вона оплачувала вам за корупційною схемою "Роттердам+" купівлю нових обленерго і будівництво гігантських СЕС і ВЕС? Розказуйте скільки завгодно.

Після інтеграції з енергосистемою Європи українці більше не сплатять жодної корупційної копійки ДТЕКу.

Нещодавно керівник "Укренерго" Всеволод Ковальчук озвучив, що для завершення синхронізації з енергосистемою континентальної Європи Україні потрібно близько 357 млн євро, з яких 40% може бути забезпечено міжнародним фінансуванням.

Порівняйте ці цифри з щонайменше 500 млн євро, що фактично крадуться через "Роттердам+" щороку у всіх нас.

Ці астрономічні суми вичавлюють з тих, хто живе в Україні і прямо чи опосередковано сплачує втридорога за електроенергію теплоелектростанцій "немонополіста"-ДТЕК.

Тих, у чиїх містах подекуди ночами не горять ліхтарі, а в кранах немає води через високу вартість електроенергії і невпорядкованість енергетичного ринку.

Ці гроші люди могли б направити на освіту своїх дітей та здоров’я своїх батьків, а не на купівлю нових обленерго чи пентхаузів в Лондоні.

Після запровадження у найближчому майбутньому лібералізованого ринку електроенергії безпідставні витрати українських споживачів можуть підвищитися у рази.

Тож якби влада була б зацікавлена зробити Україну дійсно міцною та економічно потужною державою, то вона б форсовано завершувала синхронізацію енергосистеми з Європою.

Адже синхронізація, за яку залишилося заплатити умовно 357 млн євро здатна зекономити українській економіці 1-2 мільярда євро щороку. Плюс знизить витрати українських експортерів і значно підвищить конкурентоздатність українських товарів.

Тобто, в економіку надходитимуть додаткові кошти від експортної виручки, що зробить її міцнішою. Що таке економія кількох мільярдів євро для українських виробників? Це можливість вкласти додаткові кошти в модернізацію та енергоефективність.

Це резерв для підвищення заробітних плат працівникам. Це потенціал для розширення виробництва. Зауважимо, що кожен з наведених напрямків використання зекономлених коштів ще більше "розганяє" економіку.

Фактично для економіки створюється потужна точка росту. Чому б державі не підтримати цю точку росту? У нас що, їх так багато?

А почати стимулювати зростання економіки за методом, як ми це описали, держава може просто сьогодні, навіть не чекаючи реалізації технічних заходів з синхронізації.

Так званий Бурштинський енергоострів вже синхронізовано з ЄС. Відтак, при наявності відповідних швидких рішень Міненерговугілля і НКРЕКП, споживачі Закарпатської, Львівської і Івано-Франківської областей давно могли б розпочати споживання у 1,5 рази дешевшої електроенергії.

Це значило б, що ДТЕК більше не мав би над ними влади, енергетичні тарифи для споживачів "Острову" поступово зменшувалися б, а продукція ставала конкурентоспроможнішою.

Чому ж і досі влада не зробила цей перший крок назустріч бізнесу і людям? Чому немає бажання негайно розпочати "пілотний проект", масштабування якого на загальнодержавний рівень має потенціал нарощувати ВВП на кілька відсотків щороку?

Раціональне пояснення відсутнє. Всі, крім нинішніх монополій та їхніх посіпак, зацікавлені у відкритті ринку. За чию команду грають Міненерговугілля і НКРЕКП? Уважно спостерігаємо.

І ще одна річ. Дуже важлива для мене особисто. Після об’єднання української і європейської енергосистем ми зможемо не лише імпортувати електроенергію за конкурентними цінами, а й експортувати її.

Це дасть поштовх до значного нарощення генерації на наших АЕС, яке сьогодні штучно обмежене можливостями енергосистеми "переварити" певну кількість "базової" електроенергії, що її видають в мережу атомні енергоблоки.

Знявши це обмеження, нарощуючи експорт "базової" електроенергії за справедливими європейськими цінами, "Енергоатом" зможе розраховувати на додаткові сотні мільйонів євро виручки на рік.

Це той ресурс, якого так не вистачає Держкомпанії для підвищення зарплат кваліфікованому персоналу до прийнятного рівня, посилення заходів безпеки, створення аварійного запасу, розвитку соціальної інфраструктури регіонів присутності.

А ще це кошти, які також надійдуть в українську економіку і працюватимуть на Україну. Синхронізація з ENTSO-E для "Енергоатома" – це реальна можливість вибратися з десятиліть несправедливості і бідності, спричинених дискримінаційною політикою держави.

Держави, що всі роки безсоромно продовжує обезкровлювати нашу найпотужнішу генерацію, завдяки енергії якої (і про це не можна забувати) світиться кожна друга лампочка у наших домівках.

Якби Україна була приватним підприємством, то проект з синхронізації енергосистеми реалізували б багато років тому, дуже швидко і дуже вигідно і для України, і для українців.

Це логічно, адже, як ми з вами бачимо, таке капіталовкладення, мабуть, вигідніше ніж будь-який легальний бізнес.

Та поки ми все ще вайлувата пострадянська держава, де чиновники люблять продавати національні інтереси і добробут громадян нечистим на руку ділкам.

Як боротися з корупцією в енергетиці? А не треба з нею боротися. Вона сама зникне, якщо втілювати РЕАЛЬНІ зміни в Україні.

Маркером бажання змін в енергетиці для мене є швидкість синхронізації енергосистеми України із енергосистемою континентальної Європи.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику