БизнесЦензор

03.06.19 08:48

Яка буде ціна електроенергії після 1 липня

За найгіршими, але не менш реалістичними прогнозами, ми можемо зіткнутися з різким неконтрольованим ростом цін на електроенергію в 2-3 рази.

"Яка буде вартість електроенергії після 1 липня 2019 року?" – головне питання останніх кількох тижнів. Проте, на нього не може дати відповідь жоден спеціаліст в Україні. І не тому що у нас вони погані, а тому що ніхто уявлення не має, що взагалі відбуватиметься.

За найгіршими, але не менш реалістичними прогнозами, ми можемо зіткнутися з різким неконтрольованим ростом цін в 2-3 рази.

Вже з 1 липня відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" повинен запрацювати новий ринок електроенергії, де ціна повинна формуватися на конкурентних умовах.

Але у нас і ринку нема (92% генерації – це державні підприємства та ДТЕК Ахмєтова), ми ще й ряд необхідних підготовчих дій не змогли провести:

І це далеко не весь перелік невирішених питань. Але повернемося до простих речей. Що це все означає?

До початку липня залишився 1 місяць. Якщо виробник певної продукції зараз звернеться до постачальника електроенергії з проханням повідомити про майбутню вартість енергії, то не отримає чіткої відповіді. Звідси запитання – як планувати вартість товарів та бізнес процеси?

І мова не йде лише про виробників продуктів чи послуг. Асоціація водоканалів України "Укрводоканалекологія" на засіданні комітету ПЕК заявила, що водоканали не зможуть виплатити заборгованість, а отже ризикують бути відключені від електроенергії.

Нема води – нема тепла. І не тільки тепла. Каналізація – бай-бай, екологічна катастрофа – welcome. Так, так, з комунальниками краще не жартувати.

Але при найгірших сценаріях – це не межа. Зростання цін на комунальні послуги логічно призведе до росту вартості товарів. Що, в свою чергу, збільшить ризики інфляції та знизить конкурентоспроможність української промисловості.

Дуже цікаво, що за останні дні багато експертів висловили своє занепокоєння щодо неготовоності запуску ринку з 1 липня 2019 року.

Зокрема, Євросоюз, ЄБРР, ЄІБ та Світовий банк одноголосно заявили, що при такому рівні підготовки нам необхідно відкласти запровадження цієї реформи.

Незважаючи на це, українські чиновники в НКРЕКП та в Міненерго на пару з вугільною генерацією в особі компанії ДТЕК продовжують запевняти, що все готово для запуску нового ринку.

Звідки така певність в успіху реформи, якщо всі навколо лише заявляють один за іншим, що з такою підготовкою переходити на новий ринок не можна.

"Кінцевий ефект відкриття ринку електроенергії 1 липня 2019 року – ризик інфляцій та загального зростання цін," – ідеться в аналітичних довідці німецького проекту Low Carbon Ukraine, які є консультантами віце-прем'єр-міністра України.

Кому вигідно довезти країну до колапсу? Аналізуйте, хто висловився в підтримку перенесення ринку, а хто за запровадження його з 1 липня – і все стане ясно.

Що робити

Важливо зрозуміти, що ніхто від реформи енергетичного ринку не відмовляється і його слід запускати. Лише перед цим необхідно прийняти всі необхідні нормативні акти, пропрацювати, щонайменше, півроку у тестовому режимі, щоб розуміти як працюватиме ринок, які будуть прогнозовані ціни на електроенергію.

Але поки ми цього не зробили, дуже важливо перенести запровадження ринку електроенергії до 1 квітня 2020 року. У Верховній Раді вже зареєстровані відповідні законопроекти, які у терміновому порядку необхідно виносити у сесійну залу та приймати в цілому.

Те, що може робити кожен – вимагати від депутатів своїх мажоритарних округів, політичних сил, які ви підтримуєте, прийти в сесійну залу та підтримати відповідний законопроект.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику