БизнесЦензор

13.05.19 08:53

Чому в Україні "дорогі" гроші і як цьому зарадити

Напередодні великодніх свят Національний банк знизив облікову ставку з 18% до 17,5%. Добрий знак, але це майже не вплине на вартість грошей. Як і раніше, вони залишатимуться надто "дорогими". Це впливатиме на економіку – у 2019-му вона зросте лише на 2,5%. І на наш рівень доходів та життя.

Як ми опинилися в цій ситуації? І як з неї вибратися?

Сьогодні одиниці інвесторів вкладають кошти на тривалий, від 5 років і більше, термін. Тоді як сотні "прокручують" їх за дні, максимум, місяці. Більшість налаштовані на швидкий заробіток – сьогодні вклав, завтра заробив.

Показова ситуація в банківському секторі. Три чверті виданих кредитів – споживчі кредити з ефективною ставкою під 100% і терміном на 1-2 роки.

Цьому є пояснення. По-перше, проблеми зі справедливістю.

Опитування іноземних інвесторів свідчить, що корупція, несправедлива судова система і репресії правоохоронних органів – в п’ятірці найболючіших проблем.

Коли світові фонди шукають, куди б вкласти гроші, поруч з Україною вони бачать позначку "100% ризик", тобто, високу ймовірність втрати капіталів. Загрози перевищують можливі бенефіти, тому в країну інвестують, переважно, наші заробітчани.

По-друге, дефіцит довіри. Ніхто не знає, що буде завтра. Який курс гривні? Рівень інфляції? Податкова політика? Чого чекати від уряду та парламенту? Гроші люблять тишу, а у нас кожен день нові "сюрпризи".

Дійшло до того, що люди несуть кошти в банк не тому, що хочуть заробити, а тому що бояться тримати їх вдома. Кладуть на депозит на 3-6 місяців, і "трясуться", аби з ними нічого не сталося.

На руках в населення десятки мільярдів доларів. Але їх ховають в "банки" або "під матраци", замість того, щоб інвестувати і заробляти.

По-третє, обмежені можливості для інвестицій.

Американець може вкласти гроші в Apple, німець – в Volkswagen, а куди може вкласти українець? Хіба що в нерухомість, державні цінні папери, або на депозит.

Наш фондовий ринок дуже кволий, на ньому котируються акції обмеженого кола компаній. Відповідно, обсяг торгів у 2018 році склав $8,5 млрд. Для порівняння, торги на Варшавській фондовій біржі перевищують $300 млрд.

Очевидно, що за таких умов не варто сподіватися на кредити під 3-5% річних і швидке зростання економіки.

Як цьому зарадити?

Щоб залучити "дешеві" і "довгі" гроші, потрібно багато що змінити.

Це щонайменше $60 млрд додаткових інвестицій, які зайдуть в агросектор і стимулюватимуть внутрішнє виробництво. Досить поширювати страхи про багатіїв, які "скуплять землю за безцінь".

У 2018-му на продажу державної власності ми заробили лише 200 млн грн замість запланованих 21 млрд грн.

Тобто, отримали дірку від бублика, хоча могли залучити ресурс на розвиток підприємств. Мінфін обіцяє, що у 2019-му ми врешті-решт проведемо приватизацію на 17 млрд грн. Сподіваємося, цього разу так і буде.

Легалізувати індустрії, які зараз генерують тіньові гроші і стимулюють корупцію – видобуток бурштину, гральний бізнес, проституцію. Провести амністію капіталу. Тобто, зняти обмеження на шляху грошей з "тіні" в легальну економіку.

Суди, правоохоронні органи мають працювати на платників податків, а не на себе. 100% гарантія захисту інвестицій і права власності. Рівний доступ до правосуддя, швидкий розгляд справ – за таких умов в країну не боятимуться заходити системні інвестори.

Коли це станеться, ми вийдемо на зовсім іншу траєкторію розвитку.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику