БизнесЦензор

10.04.19 08:41

На бобах та без мостів

Для ПАТ "Вінницягазу" виявилося пророчим, що ООН оголосив 2016 рік Міжнародним Роком зернобобових. Тому що саме з того часу оператори ГРМ "сидять на бобах", і саме події цього року стали приводом для ще небаченої серії надуманих штрафів. Про що ж мова?

Ви пам’ятаете 2016 рік, хтось згадає "цінну" інформацію про те, що це був рік Червоної Мавпи? Інші порадіють за наших сусідів, турків: в цей рік вони побудували найвищий і найширший в світі міст.

Цей міст, названий на честь султана Селім Явуза-Грозного, став третім через Босфор.

Для ПАТ "Вінницягазу", як і для всіх газорозподільних компаній (операторов ГРМ) країни, пророчим виявилося те, що ООН оголосив 2016 рік Міжнародним Роком зернобобових.

Тому що саме з того часу оператори ГРМ "сидять на бобах", і саме події цього року стали приводом для ще небаченої серії надуманих штрафів. Про що мова?

Саме в 2016 році операторам ГРМ в останнє затвердили об’єми ВТВ (виробничо-технічних втрат). Хоча Міненерговугілля має щорічно затверджувати об’єми ВТВ згідно з розрахунками операторів ГРМ.

Оператори здійснюють такі розрахунки, керуючись наказами профільного міністерства, та трьома методиками розрахунку: нормативно-технологічних витрат природного газу, втрат природного газу і (увага!) – втрат при приведенні одиниць виміру газу до стандартних умов.

Саме приведення до стандартних умов зіграє свою роль – про це далі.

В листопаді 2015 року ПАТ "Вінницягаз" надав Міністерству палива та енергетики на затвердження розрахунок ВТВ в розмірі 80 млн куб. м.

Міністерство в грудні 2015 року без належних обґрунтувань затвердило для ПАТ "Вінницягаз" лише 47,8 млн куб. м ВТВ – тобто на рівні 60 % від потреби. Чому саме так – відповіді і заперечення до цього часу не надані нашому підприємству.

Що ми маємо на сьогоднішній день? Лише "боби". ВТВ є основним джерелом збитків для нашої компанії.

По діючому тарифу на розподіл газу, який нам затверджувала НКРЕКП в грудні 2016 року, на покриття витрат на технологічний газ передбачено 286 млн грн. І в тарифі закладена ціна 2016 року – 5 981 грн.

Однак, протягом 2018 року фактична середньозважена ціна газу, який куплений на покриття ВТВ, склала 11 434 грн. за тис куб. м. Фактично, за три роки вартість газу для покриття виробничо-технологічних втрат збільшилася майже на 100%.

За отримані кошти у вигляді тарифної виручки у 2018 році ми змогли придбати тільки близько 25 млн куб. м природного газу з необхідних 80 млн куб. м.

За рахунок невідповідності вартості природного газу, що закуповувався в 2018 році, наше підприємство отримало збитки майже у 251 млн грн.

Затвердженого ще в 2016 році Мінпаливенерго обсягу ВТВ не вистачає навіть на покриття втрат, яких компанія зазнає під час транспортування природного газу газорозподільними мережами – вони сягають майже 54 млн куб. м.

Ці об’єми не залежать від обсягу природного газу, що споживається або розподіляється всім нашим споживачам.

Це є технологічний процес, який забезпечує доставку природного газу від газорозподільчих мереж в точці заходу газу на нашу територію до споживача, незалежно від того побутовий це споживач, чи непобутовий.

По великому рахунку менше, ніж 54 млн м куб. природного газу фізично не може бути закладено в тарифі. Однак, з 2016 року фактично маємо в тарифі лише 47,8 млн куб. м природного газу, і ті без відповідного фінансування.

Застосовуючи приведення об’ємів спожитого газу до стандартних умов, ми виконували і виконуємо прописані Регулятором на законодавчому рівні норми, що чітко зазначають: природний газ є товар, одиниця виміру якого приведена до стандартних умов (тиск 760 міліметрів ртутного стовпа і температура 20 градусів за Цельсієм).

Вимога реалізації природного газу з приведенням до стандартних умов введена з 2015 року і чітко прописана у ряді нормативних актів у сфері регулювання ринку газу, прийнятих зокрема НКРЕКП.

Це і Кодекс ГТС, і Кодекс ГРС, Закон "Про ринок природного газу", Правила постачання природного газу, затвердженні Типові договори на розподіл та постачання природного газу для всіх категорій споживачів.

НКРЕКП стверджує, що в тарифах на розподіл природного газу вже врахована різниця в обсягах через неприведення газу до стандартних умов. Однак, розрахунки ВТВ, надані ПАТ "Вінницягаз" та іншими Операторами ГРМ, свідчать про зворотнє.

Але в НКРЕКП цю інформацію ігнорують, та після формальної перевірки "Вінницягазу" та інших операторів ГРМ було оштрафовано на максимальну суму 850 тис. грн кожного.

Три роки минуло із 2016 року, але невідповідності в тарифі на розподіл газу, штучне заниження обсягів ВТВ без пояснень із боку державних органів не подолані, та навпаки – доповнюються ще і немотивованими штрафами.

Із такою тарифною політикою та держаним регулюванням мостів ми не збудуємо.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику