БизнесЦензор

19.03.19 13:03

Надання громадянства в обмін на інвестиції: висновки комісії ЄС

Комісія ЄС вказала, що внутрішнім законодавством деяких країн-членів ЄС передбачена процедура надання громадянства за здійснені інвестиції, в результаті чого інвестор отримує змогу користуватися перевагами, які надаються громадянам ЄС.

Фото: internationalwealth.info

23 січня 2019 року Комісія ЄС у своєму Звіті "Про схеми надання громадянства та дозволів на проживання за інвестиції в ЄС" проаналізувала практики надання громадянства за інвестиції окремими країнами-членами ЄС, а також вказала на необхідність здійснення більш ретельного моніторингу ризиків, пов’язаних з такою спрощеною схемою надання громадянства.

Зокрема, Комісія ЄС вказала, що внутрішнім законодавством деяких країн-членів ЄС передбачена процедура надання громадянства за здійснені інвестиції.

В результаті цього інвестор отримує змогу користуватися перевагами, які надаються громадянам ЄС, без проходження тривалої процедури натуралізації (наприклад, пересування в Шенгенській зоні; можливість відкриття банківських рахунків/ купівлі нерухомості/ створення компаній за правилами, встановленими для громадян ЄС тощо).

Хоча ще десять років тому практика набуття громадянства ЄС за здійснені інвестиції була поширеною в ЄС, однак під впливом інституцій ЄС, кількість таких країн зараз обмежується трьома – Болгарією, Кіпром та Мальтою:

Не зважаючи на вимогу мінімального строку проживання на території цих країн для отримання громадянства, фактично, у разі здійснення інвестицій, перебувати в такій країні ЄС протягом всього встановленого законодавством строку, не обов’язково.

Зокрема, фізична присутність за схемою отримання громадянства за інвестиції на Мальті вимагається для надання біометричних даних та складення присяги, в Болгарії – для подання заяви на отримання громадянства/ дозволу на постійне проживання.

Тобто, підтвердження зв’язку особи з такою країною замінюється вимогою здійснення інвестицій.

Дана практика піддається періодичній критиці з боку інституцій ЄС, оскільки Кіпр, Мальта та Болгарія не здійснюють належний моніторинг таких ризиків як:

Таким чином, з метою мінімізації загроз, описаних вище Комісія ЄС закликає країни, в яких діють відповідно правила набуття громадянства за інвестиції виконати раніше отримані рекомендації.

Хоча Комісія ЄС не планує скасовувати (забороняти) схеми надання громадянства за інвестиції в межах ЄС, однак, має на меті зробити вимоги щодо належної системи моніторингу та виявлення вищевказаних ризиків частиною вимог до членів ЄС та планує моніторити виконання цих вимог (у відношенні Болгарії, Кіпру та Мальти – моніторити виконання раніше наданих рекомендацій).

Також, Комісія розглядає можливість перегляду безвізового режиму з окремими країнами, що не входять до ЄС, але впровадили в свої національні законодавства схеми з надання громадянства за інвестиції (зокрема, щодо Туреччини, Чорногорії та Молдови), у разі невиконання вищевказаних рекомендацій.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику