БизнесЦензор

04.03.19 08:25

Як потрібно підтримати українських фермерів

Вирощування великої рогатої худоби сьогодні потребує системної підтримки з боку держави, насамперед це стосується українських фермерів, яких "забули" при формуванні дотацій.

Фото: Shutterstock

Поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) в Україні невпинно зменшується з року в рік, лише за офіційними даними у 2018 році чисельність ВРХ скоротилася на 4,3% у порівнянні з 2017 роком.

З 1 січня 2019 року вступили в силу нові вимоги щодо якості молока, які залишають "за бортом" дрібні фермерські господарства, позбавляючи їх одного із основних джерел прибутку.

Жорсткі ринкові умови ставлять до малих господарств все більше вимог, фермерам потрібно вкладати значні кошти, щоб просто триматися на плаву, з дуже туманними перспективами, коли окупляться їхні інвестиції.

Утримання корів за такої ситуації стає просто економічно невигідним, якщо не вжити результативних заходів – поголів’я ВРХ почне зменшуватися в геометричній прогресії, а вчорашні фермери все більше виїжджатимуть до великих міст і за кордон у пошуку заробітку.

Ми не можемо цього допустити. І одним із найдієвіших інструментів для розвитку малих фермерських господарств стане дотація за утримання корів.

Більше року тому, 7 лютого 2018 року, Кабмін прийняв постанову №107 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва".

Цією постановою було запроваджено державну дотацію за утримання корів для юридичних осіб – підприємств промислового тваринництва.

За даними Державної служби статистики України, поголів’я корів на українських агропідприємствах за 2018 рік збільшилося на 0,3%, вперше за багато років показавши позитивну динаміку.

Як голова Асоціації тваринників я закликаю Кабмін внести зміни до Постанови, які б дозволили не лише юридичним особам, а й невеликим господарствам і сімейним фермам, що переважно зареєстровані як ФОПи, отримувати дотації за утримання корів.

Такі зміни здатні вже за короткий час дати відчутний позитивний ефект та мають низку далекосяжних перспектив.

Навіть незначна сума дотацій за кожну корову зможе радикально змінити ситуацію – фермери не вирізатимуть корів, у них буде той гарантований державою мінімум, що дозволить отримувати хоча би невеликі прибутки.

Така дотація допоможе також регулювати епізоотичну ситуацію в галузі. Селянам стане вигідно реєструвати корів, таким чином можна буде системно контролювати всі ключові моменти, запобігти поширенню захворювань, відстежувати реалізацію і оперативно реагувати на загрози, з якими стикаються сьогодні українські тваринники.

Коли утримання корів стане вигідною справою для сімейних господарств – люди будуть зацікавлені працювати у рідному селі, розбудовувати своє господарство, розвиватися і виходити на якісно новий рівень.

У подальшій перспективі це допоможе сформувати потужний клас успішних українських фермерів, які стануть одним із основних драйверів нашої економіки.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику