БизнесЦензор

27.02.19 08:38

Новели договору оренди землі с/г призначення у 2019 році

Наявність мораторію "змушує" власників земель сільськогосподарського призначення передавати землі в оренду, що завдає орендодавцям зайвих клопотів, а іноді, внаслідок недостатнього вивчення-розуміння умов оренди, – шкоди.

Питання орендних відносин стосовно земель сільськогосподарського призначення із року в рік стає досить актуальним, в силу наявності мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, недосконалості національного законодавства.

А також юридичної необізнаності однієї із сторін таких орендних відносин, а нерідко і обох, що стає наслідком втручання третіх сторін у такі відносини.

Відтак, наявність мораторію "змушує" власників земель сільськогосподарського призначення передавати такі землі в оренду, що завдає орендодавцям зайвих клопотів, а іноді, внаслідок недостатнього вивчення-розуміння умов оренди, – шкоди.

Передаючи земельну ділянку в користування іншим фізичним або юридичним особам власнику варто пам’ятати наступне. Відносини оренди земельної ділянки оформлюються письмовим договором, що в подальшому потребує державної реєстрації.

Важливо, що окрім державної реєстрації договору, останній має містити усі погоджені сторонами істотні умови, щоб не виникло в подальшому ситуації, коли тривалий час земельна ділянка перебуває у користуванні, а тільки діло дійде до сплати орендної плати – користувач заявить про недійсність такого договору.

З 1 січня 2019 року строк користування земельною ділянкою державної, комунальної та приватної власності для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) не може перевищувати 50 років.

Однією із новел у розрізі оренди земель сільського господарського призначення у 2019 році, що винесена законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10 липня 2018 року, яким внесено низку змін і доповнень до Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" є право обміну земельними ділянками.

Що це за право та для чого воно діє?

Дане право обміну створене з метою оптимізації використання земельних ділянок та формування цілісних земельних масивів передбачається, що власники земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть обмінюватися такими земельними ділянками.

Зазначаємо, що на такі угоди не поширюється діючий мораторій на відчуження земель, оскільки фактично не відбувається відчуження, а лиже замінюється власник земельної ділянки без відчуження та набуття жодним із ним додаткових благ.

Ще одним, досить позитивним моментом для вирішення питання так званої "шахматки" (тобто передачі в оренду земельної ділянки серед поля тощо іншому користувачу), що нерідко блокувала ведення господарювання, користувачам великих масивів сільськогосподарський земель є право обміну орендованими земельними ділянками.

Набуття і реалізації права оренди на земельні ділянки, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, визначаються у статті 8-2 Закону України "Про оренду землі", а саме:

Ще однією "новинкою" в Земельному кодексі України передбачено особливості укладення договорів оренди та суборенди земель сільськогосподарського призначення особою, якій належить право користування істотною частиною масиву земель сільськогосподарського призначення.

Такою особою є землекористувач, якому належить право користування (оренда, емфітевзис) земельними ділянками, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення, загальною площею не менш як 75% усіх земель масиву.

Такий землекористувач має право орендувати інші земельні ділянки сільськогосподарського призначення, розташовані у такому масиві, а у разі якщо інші земельні ділянки перебувають в оренді, — на одержання їх у суборенду, за умови передачі їх власнику (орендарю) у користування (оренда, суборенда) іншої земельної ділянки, розташованої у цьому ж масиві, на такий самий строк та на таких самих умовах, якщо внаслідок черезсмужжя невикористання таких земельних ділянок створює перешкоди у раціональному використанні земельних ділянок, що перебувають у користуванні цієї особи.

Процедура укладення договору оренди (суборенди) в порядку обміну правами користування земельними ділянками відбувається наступним чином:

Перший етап:

Засвідчена орендарем копія договору оренди земельної ділянки, орендарем якої виступає особа, якій належить право користування істотною частиною масиву земель сільськогосподарського призначення, право користування якою пропонується передати взамін.

Другий етап:

Третій етап:

Одночасно судом визначаються розмір майнової шкоди, завданої укладенням договорів оренди (суборенди), та порядок її відшкодування.

Четвертий етап:

Як бачимо, у 2019 році вступили в дію значні позитивні зміни для землекористувачів, однак дивлячись на ряд істотно розширених можливостей договору оренди, а саме прав землекористувача необхідно підходити до питання укладення договору оренди землі зважено та розсудливо, не користуватися шаблонами договорів, а клопітливо аналізувати діюче законодавство та на його основі складати такий договір, щоб у подальшому уникнути негативних майнових наслідків, судових тяганин та втрати репутації тощо.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику