БизнесЦензор

13.02.19 08:18

Чи знайдеться скелет у шафі лібералізації валютного законодавства

7 лютого 2019 року — сталася довгоочікувана подія як для підприємців, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність, так і для тих, хто веде бізнес на міжнародній арені. Нарешті запрацювала нова система валютного регулювання.

Ще нещодавно це здавалося великою мрією. Проте, у серпні 2017 року Національний банк України (НБУ) опублікував проект Закону України "Про валюту", норми якого пропонували до того нечуване: скасування будь-яких валютних обмежень, якщо інше не передбачено валютним законодавством.

На цьому етапі рух законопроекту сповільнився, і після тривалої епопеї з переглядом, поданням альтернативних проектів, прийняттям та підписанням Президентом, 07 липня 2018 року таки набрав чинності Закон України "Про валюту та валютні операції".

Закон передбачає відстрочення у часі дії – 7 місяців з моменту набрання ним чинності. За цей час НБУ прийняв 8 постанов спеціально під новий закон, які у системі прийдуть на заміну попередній базі з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.

3 з 8 постанов НБУ мають тимчасовий характер і стосуються продовження деяких валютних обмежень, що існують сьогодні. Коли такі обмеження будуть скасовані – невідомо.

Чи відповідає дійсності гасло під яким приймався новий закон: "Лібералізація валютного законодавства"? Та чи не будуть марними очікування компаній та громадян України? Спробуємо розібратися!

На заміну принципу: "Дозволено лише те, що прямо передбачено законом", який діє на сьогодні у сфері валютного регулювання відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України 1993 року, приходить більш лояльний: "Дозволено все, що не заборонено законом".

Беззаперечно, даний факт свідчить про те, що зміни, які відбуваються – на краще.

Валютний контроль, що розповсюджувався на всі валютні операції – скасовано. Відтепер його місце займатиме валютний нагляд, і поширюватися він буде лише на ті операції, що перевищують позначку 150 тисяч гривень.

Звучить вражаюче, чи не так? Крім того, з’являться нові органи, котрі забезпечуватимуть додержання валютного законодавства, так звані агенти валютного нагляду.

До їхнього складу будуть відноситися уповноважені НБУ банки, небанківські фінансові установи та оператори поштового зв’язку.

Важливими є зміни щодо реєстрації кредитів від нерезидентів. У сьогоднішніх реаліях юридичні особи, які хочуть одержувати кредит в іноземній валюті від нерезидентів зустрічаються зі складнощами.

Такі відносини необхідно реєструвати в НБУ до моменту фактичного одержання коштів за кредитом. З практики можна сказати, що у деяких випадках процедура такої реєстрації в НБУ складала близько місяця.

Тепер, бажаючі отримати кредит в іноземній валюті повинні лише сповістити НБУ про такі відносини для статистичних цілей. Стануть можливими операції обміну валют онлайн, що не перевищують суму 150 тисяч гривень в еквіваленті на добу.

Відомо, що такі банківські установи як Альтбанк, Приватбанк, Альфа-банк та Універсал Банк вже запроваджують послуги купівлі валюти онлайн у своїх "Додатках". Можна з впевненістю казати, що це заощадить час клієнтів, а можливо й убереже від пограбувань.

Слід зауважити, що подібна практика не є новою. Раніше ПриватБанк вже надавав клієнтам послуги обміну валют у онлайн режимі. Але, після націоналізації банку у 2016 році, нове керівництво позбавило клієнтів такої можливості.

Тепер ця опція стане легальною абсолютно для всіх українських банків.

Одна із найприємніших змін для громадян, які мають намір інвестувати за кордон – це скасування індивідуальних ліцензій для валютних операцій.

Відтепер Українці зможуть без зайвих проблем відправляти кошти за кордон, переказувати валюту в іноземні банківські установи, а також купувати цінні папери за кордоном. Цікаво, чи не так?

Проте не дивлячись на те, що державі буде заборонено втручатися у валютні операції громадян, все ж таки деякий ліміт буде встановлено. Для юридичних осіб він буде складати 2 мільйони євро в рік, для фізичних осіб – 50 тисяч євро в рік.

Більш того, для українців збільшується і ліміт на переказ коштів за кордон без відкриття рахунку. Тепер він буде складати 150 тисяч гривень, замість 15 тисяч гривень, що було раніше.

Новою системою валютного законодавства передбачено дозвіл НБУ на купівлю, продаж та обмін іноземної валюти у поштових відділеннях. У новому законі, операторів поштового зв’язку віднесено до суб’єктів, що можуть отримати ліцензію на проведення банківських операцій.

Проте, щоб отримати таку ліцензію кандидат повинен відповідати необхідним критеріям, що визначені новим законом.

Не слід забувати, що НБУ вже видав ліцензію на проведення валютних операцій одному з монополістів українського ринку поштового зв’язку – Укрпошті.

Не зважаючи на сумніви стосовно актуальності послуг обміну валют поштовими відділеннями, про дещо можна сказати з впевненістю – нововведення буде корисними для мешканців населених пунктів, де відділення банків відсутні, але є пошта.

Коли все так гарно, зазвичай шукаєш "скелет у шафі" та задаєшся питанням: "У чому підступ?". Відтак, новий закон про валюту вперше закріплює повноваження НБУ обмежувати валютні операції через фінансову кризу на рівні законодавства.

При наявності ознак хиткого фінансового положення банківської системи та інших явищ, які заважатимуть досягненню фінансової стабільності, НБУ буде мати змогу запроваджувати заходи захисту.

До найжорсткіших з них відносяться: обов’язковий продаж валютної виручки, обмеження на отримання валюти з рахунків а також право видавати в обмеженій сумі валюту з рахунку та не повертати депозити, як це відбувалося під час банківської кризи 2014-2015 років.

Але все-таки необхідно пам’ятати про необхідність підтримувати стабільність платіжного балансу, задля чого такі положення виступають певним страхуванням.

Загалом, навіть з урахуванням обмеження валютних операцій, що залишаться у силі на невизначений строк, нова система валютного законодавства все-таки є позитивною, хоча і повноцінно вона запрацює не скоро.

Ми з вами стали свідками першого етапу великої валютної реформи.

Залишається тільки сподіватися на економічно стабільну та спокійну ситуацію в країні, що відповідно буде стимулювати НБУ скасовувати валютні обмеження та наблизить Україну до режиму вільного руху капіталу.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику