БизнесЦензор

04.02.19 12:01

Хто зможе купити землю, якщо відкриють ринок землі

Як залучити гроші в ринок землі, які дадуть можливість ефективно розвиватися цій сфері?

Часто питають: якщо ринок землі в Україні нарешті відкриють, хто зможе купити землю? Чи знайдуться на це гроші у фермерів, чи все скуплять агрохолдинги.

Особливо це актуалізувалося зараз, коли за місяць до кінцевого терміну подання в парламент законопроекту "Про обіг сільгоспземель" громадськість та депутати почали дискутувати щодо майбутнього дизайну ринку землі.

Купити землю зможуть і фермери, і агрохолдинги – питання лише в кількості. Свого часу ми робили звіт по результатам діяльності всіх сільськогосподарських підприємств України: і фермерів, і корпоративних підприємств, які надають свою звітність Держстату.

І в залежності від можливих симулятивних умов фінансового сектору, ліквідності земельного ринку, умов кредитування, враховуючи прибутковість бізнесу, ми дійшли висновків, що платоспроможний попит складатиме від 200 до 400 тисяч гектарів (в залежності від встановлених обмежень на ринку землі), якщо не працюватиме ринок кредитування.

І це на всю Україну. Якщо ж ринок кредитування працюватиме, то обсяг платоспроможного попиту становитиме 1,5 млн га.

І це дуже консервативний прогноз, бо ми не знаємо насправді, скільки лежить під подушкою у фермерів, скільки грошей приховують корпорації. Це мінімум, на який можна розраховувати.

В принципі те, що не всі фермери і не всі агрохолдинги зможуть купити землю – це добре. Бо зараз додана вартість, яку генерує аграрний сектор, становить лише близько $400 на га ріллі, хоча, наприклад, в США вона складає близько $1,5 тис на га в середньому.

Тобто у нас продуктивність, попри наші чорноземи, катастрофічно низька, а багато фермерів працюють вкрай неефективно. Так само, як і агрохолдинги.

Від цієї неефективності потрібно позбуватись, і, власне, спроможність купити землю дозволить "відсортувати" ефективних від неефективних.

Але питання кредитування під заставу сільгоспземель дуже вагоме, оскільки в Україні його майже не існує. В США цей ринок минулого року становив $90 млрд. У перерахунку на вітчизняні реалії – це $10 млрд, яких на нашому ринку немає, і яких йому не вистачає.

Часто говорять, что банки майже не готові працювати з фермерами, які обробляють до 100 гектарів. Але саме ці виробники наразі працюють на своїй землі, проте ніяк не можуть цим скористатись.

Тож не давати їм доступ до кредитів (через мораторій) – це дуже великі потенційні втрати для всієї держави.

Як розвивати ринок кредитування для фермерів? По-перше, дати їм можливість віддавати землю в заставу, для чого треба відкрити ринок землі. По-друге, використати аграрні субсидії на фонд гарантування кредитів сільгоспвиробникам, у першу чергу малим фермерам.

Бо діюча система субсидування – це даремне витрачання коштів та постійні скандали, коли субсидії отримують великі агрохолдинги.

Якщо ж витратити ці сім мільярдів гривень, через які постійно ведуться дебати, на забезпечення доступу малих фермерів до кредитування, то це був би найліпший спосіб їх продуктивно використати.

Рівень поганих кредитів в сільському господарстві лише 6%, – це найменший показник в економіці. Уявіть, який обсяг кредитів можна було б згенерувати завдяки цьому фонду і який потенціал можна було б створити, використав гроші більш продуктивно.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику