БизнесЦензор

04.02.19 08:23

Монетизація: час змінити міністра

Боротьба групи Фірташа за право красти гроші, які українці сплачують за газ, примушує "розкривати" все нові та нові "консерви впливу" цієї групи в уряді.

Заява Президента, та, слідом, Прем’єр-міністра щодо необхідності запровадження реальної монетизації шляхом адресної допомоги українцям шляхом перерахування грошей на особисті рахунки уже в березні цього року, дала навіть трохи несподіваний результат.

Головним бійцем опору із запропонованою концепцією монетизації став міністр соціального захисту Андрій Рева. Дещо несподівано. Адже він завжди вважався представником проєвропейськи налаштованої "групи Гройсмана" в уряді.

Але, схоже, що перспектива реалізації цієї реально революційної реформи, примушує групу "австрійського в’язня" мобілізувати всі можливі ресурси.

На переводі субсидій та інших пільг на адресну основу, міжнародні партнери України наполягають достатньо давно.

Адже поки зберігаються "схемні" способи перерахування грошей, спрямованих на субсидування комунальних тарифів – через теплокомунненерго та облгази, – група Фірташа продовжить на них паразитувати.

Найпростіший та найпрозоріший шлях припинення цього "бізнесу" – людина отримала адресну допомогу від держави, пішла і сплатила рахунок, – викликає в опонентів страшенний переляк.

І він зрозумілий, адже корупційні оборудки в цій сфері приносять, за різними оцінками, від $200 до $300 млн на рік.

Анонсована Президентом та Прем’єром концепція монетизації проста і зрозуміла. На свої рахунки субсідіанти отримують реальні гроші. Платять їх за комунальні послуги. А якщо мають економію – різниця залишається "на руках".

Таким чином ще й стимулюється енергетична ефективність. Ця концепція була підтримана експертами, що знаються на цій сфері, відразу та майже одноголосно. А так буває не часто.

Звісно звучали скептичні "політичні" коментарі типу "та це ж під вибори"! Але якщо величезний стрибок вперед у розвитку країни робиться з бажання сподобатись виборцям, то де ж тут негатив? Робіть, та й годі.

Більш того, для створення системи майбутньої верифікації виплат та контролю за адресною допомогою є величезний ресурс. Світовий банк на ці цілі виділив $300 млн доларів ще кілька років тому. Тільки урядовці ці гроші вперто не хочуть вибирати.

Чому – питання, звісно, риторичне.

Але повернемось до того, що зараз відбувається із монетизацією, оголошеною на вищому рівні. За механізми розподілення субсидій в Уряді відповідає саме міністр соціального захисту Андрій Рева.

Як тільки до нього дійшла справа, процес реалізації механізму адресного субсидування став і "складним", і "експериментальним" і "тимчасовим".

В публічних заявах міністра монетизація буде експериментом, який триватиме три місяці, а далі заплановано (ще до початку експерименту!) повернутись до старої системи перерахувань, яка не передбачає потрапляння грошей на рахунки людям.

За інформацією, яка надходить з уряду, саме в такому форматі йде вся робота. А паралельно, "не для запису", як коментують в Кабміні, робиться все, щоб "взагалі ніякої монетизації не проводити".

Це при тому, що мені особисто дуже цікаво подивитись на реакцію Прем`єр-міністра, якщо ідеї Реви будуть реалізовані. Адже ситуація буде така: за ініціативи Президента людям почали надходити реальні субсидії у вигляді живих грошей.

А за місяць до парламентських виборів, уже за рішенням уряду, гроші надходити перестануть. Навіть для мене, як для людини від виборчого процесу досить далекої, зрозуміло, що голосів на виборах це пану Гройсману, м’яко кажучи, не додасть.

Між іншим, у випадку, якщо монетизація працюватиме, то саме перед парламентськими виборами до українців можуть надійти гроші за перший місяць опалювального сезону 2019-2020 років.

Якщо ж монетизація взагалі не відбудеться, то і Президент, і Прем’єр виглядатимуть досить дивно…

Оцінку запланованих паном Ревою "експериментів" з боку міжнародних партнерів та потенційну реакцію на традиційну українську тактику "зробимо вигляд, що реформували, а потім все повернемо як було" навіть моделювати не хочу. Але точно знаю – це не принесе жодного позитиву.

Це далеко не перший випадок, коли в уряді точиться боротьба між групами, що борються за впровадження реформи, та тими, хто вкрай не хоче втратити стабільний і великий, хоча і не чесний, дохід.

В цьому конкретному випадку – вже згаданою групою облгазів, що належать Дмитру Фірташу. Фантастично важлива реформа, для реалізації якої "зійшлися зірки" та політична воля, під реальною загрозою через саботаж з боку міністра соціального захисту.

Чи є якийсь вихід із цієї ситуації? Адже хтось в Уряді має відповідати за процес і готувати необхідні рішення. На мою особисту думку, єдине відомство, дійсно здатне провести монетизацію і реалізувати її належним чином – міністерство фінансів.

Саме там найвища зацікавленість в успіху цієї реформи, адже вона відчутно скоротить витрати бюджету на субсидії. Саме там сьогодні сконцентровано багато фахівців, здатних реалізовувати такі, досить нестандартні, завдання.

Нарешті, міністр фінансів краще за інших розуміє важливість такої реформи та, що теж дуже важливо, має гарний контакт із Прем’єр-міністром.

Пане Прем’єр-міністре, змінюйте відповідального міністра. Ще є шанс встигнути!

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику