БизнесЦензор

27.11.18 08:06

Чи може споживач бути інспектором з перевірки фальсифікату

Спиртова галузь переживає не кращі часи, при тому, що окупність інвестицій в галузі 3 роки. Це як чемодан без ручки – важко нести, кинути неможливо.

Під час бюджетної ночі Верховна Рада ухвалила законопроект № 9260 "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів".

Що це на практиці означає?

Структура виробництва вітчизняного спирту у 2017 році була 95/5, де 95% – це обсяг виробництва харчового спирту, а 5% – технічного. Зараз ми наближаємося 80/20. У всьому світі дзеркально навпаки: перевага за технічним спиртом та товарними групами на його основі.

Головним гальмом цього процесу був недосконалий податковий кодекс, який заштовхав вітчизняного виробника у напівлегальне поле та стримував розвиток не лише спиртової, а ще й хімічної, паливної, харчової і парфумерної галузей.

Звичайно, що тих, хто завозять по "сірих схемах" сировину, яка потім йде не лише за призначенням у суміжні виробництва це знають, інакше не було б підпільних заводів з переробки омивачів на алкоголь.

Доречі, прибрати денатуранти з спирту неможливо. 
Продукт такої переробки – отрута.

Але для того, щоб галузь розвивалася, ми маємо дивитися вперед, не оглядатися на ділків, змінювати законодавство та ставити запобіжники.

Так майже рік роботи у міжвідомчій робочій групі з питань розвитку спиртової галузі під головуванням Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва, спілкування з народними депутатами дали свої результати.

Що маємо в законі? Це запровадження оподаткування спирту для потреб переробних галузей за нульовою ставко, а саме:

Також узгоджено заходи контролю за обігом спирту, що передбачає поширення системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) на обіг спирту в Україні. Дана система контролю вже успішно функціонує на ринку обігу палива.

Хочу нагадати, що на наших заводах ми гарантуємо контроль зберігання та обігу спирту і високу якість готової продукції, але лише 41 з 80 підприємств спиртової галузі на 100% під контролем держави.

Крім того діють ділки, що перегоняють спирт з омивачів, або експортують його під виглядом інших спиртомісних рідин, як правило з міцністю від 96% до 98%.

"Фірми", де розчиняються ці рідини ми знаємо з сводок ДФС та МВС. Тому перший запобіжник – встановлення таких електронних систем обліку на підприємстві. Вони працюють на обмеження наповнення нелегального ринку за рахунок цих джерел.

Це дуже важливе і принципове положення. Система електронного адміністрування дозволить в режимі реального часу відстежувати виробництво і переміщення спирту всіма суб’єктами господарювання.

Сьогодні цей ринок сладає 2 млрд грн в товарній продукції. Це без ймовірного його перетікання у "лівий алкоголь". Але роздріб досі залишається не захищеним. Логічним наступним кроком має стати електронна акцизна марка на алкоголь.

Такі системи вже успішно працюють в Німеччині, Скандинавських країнах та інших. Уявіть собі – ви сьогодні в магазині достеменно не знаєте, що можна купувати, а що ні.

Ризик придбати фальсифікат дійсно є. Як це буде працювати ?

Так от, в разі запровадження електронної акцизної марки, ви з власного гаджета через мобільний додаток можете сканувати унікальний цифровий код (QR-код), на вашому телефоні з’явиться точний час, місце і дата виробництва горілки та дата авторизації цієї операції в базі даних ДФС.

За нашим задумом, споживач буде інспектором з перевірки фальсифікату. Він зможе перевіряти електронний акцизний код та відправляти ці дані в ДФС. Кожен з нас не ворог собі і не буде вживати сумнівну горілку.

Крім того, це буде елементом гри, пригоди ніби-то квесту. А люди люблять таке. Сховати фальсифікат і продати його буде неможливо. Мережі будуть змушені відмовитися від фальшивого алкоголю.

Гаджет у інспектора ДФС буде мати на одну функцію більше – в разі невідповідності коду базі даних ДФС, автоматично, без залучення цього інспектора буде сформовано запит на перевірку торгової точки.

Це автоматично виключає людський фактор з ланцюжка перевірки. За умови підсилення відповідальності за торгівлю фальсифікатом – це буде мати серйозний ефект.

Ми і далі будемо ускладнювати життя виробникам контрафакту і підтримувати легальних виробників.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику