БизнесЦензор

23.11.18 17:51

На поставках газу населенню Нафтогаз забезпечує собі 200% рентабельності

Нафтогаз одні і ті ж борги приписує одночасно і на тепловиків і на облгази. Така подвійна бухгалтерія дозволяє йому роздувати прибутки.

Дивно, коли менеджер Нафтогазу із піднебесною зарплатнею на додачу отримує посаду в нікому невідомій "Федерації роботодавців нафтогазової галузі" та починає транслювати ідеї, які мають руйнівні наслідки для галузі.

Такі "роботодавці" протиставляють себе звичайним працівникам галузі та споживачам, яким потрібні прозорі та рівні правила для всіх, а не розширення привілеїв Нафтогазу.

Звісно, отримуючи мільйони в теплому офісі в центрі Києва та видаючи себе за експерта в затишних соцмережах, важко зрозуміти потреби звичайних фахівців, які із невеличкою зарплатнею крутять гайки та своєю щоденною працею забезпечують доставку газу для тепла в оселях громадян та в офісі того ж Нафтогазу.

В своїй колонці одному з центральних ЗМІ, Олексій Хабатюк – чільний керівник департаменту в Нафтогазі, виступає ще й як представник створеної менеджерами-реформаторами штучної організації - Федерації роботодавців нафтогазової галузі, теоретизує на тему, чому приведення до стандартних умов об`ємів спожитого газу не стосується газорозподільних компаній, але справедливе для Нафтогазу.

Він залякує читачів, мовляв, газові господарства таким чином будуть брати із споживачів подвійну платню. Але на поставках газу населенню тільки Нафтогаз – та ніхто крім нього -забезпечує собі 200% рентабельності.

Тільки Нафтогаз одні і ті самі борги приписує одночасно і на тепловиків і на облгази. Така подвійна бухгалтерія дозволяє шахраям з Нафтогазу роздувати прибутки, вводячи в оману суспільство і виписуючи своїм менеджерам рекордні премії.

Що стосується приведення до стандартних умов об`ємів спожитого газу – "експерту-роботодавцю" Олексію Хабатюку слід знати, що це обов`язкова умова для всіх на ринку газу.

Адже це умова Закону України "Про ринок природного газу", яка прописана в галузевих Кодексах ГТС та ГРМ.

Від самої свердловини та далі по ланцюжку газ передають на умовах його приведення до стандартних умов – Укргазвидобування так передає газ Нафтогазу, а Укртрансгаз рахує цей газ правильно.

Тобто всі ці компанії групи Нафтогаз торгують газом, приведеним до стандартних умов. І далі на тих же стандартних умовах його отримують облгази – та передають далі ці еталонні кубометри постачальним компаніям, збутам.

А ось далі – там де постачальники передавали газ населенню – політики при владі заборонили нарахування на об'єм газу в стандартних умовах.

Це привело до несплати за газ, почали накопичуватись борги. Ви тільки уявіть собі, що ця різниця складає 500 млн куб м газу щорічно.

А в грошах це понад 4 млрд грн недоотриманих коштів, якщо рахувати за пільговими цінами. Тобто саме ці кошти не отримує Нафтогаз – він просто записує їх на постачальників як борги.

Вирішення проблеми – це застосування єдиних для всіх правил обліку газу, як це передбачено законом про ринок газу, як це робиться у всіх європейських країнах.

Тобто застосування стандартних умов для побутових споживачів – так саме як це діє для всіх інших споживачів, таких як бюджетні установи, промисловість та інші.

Але пан Хабатюк захищає інтереси свого роботодавця – Нафтогазу – тому риє з другого боку. Він розказує легенду про те, що із 2016 року збитки від неприведення газу для населення до стандартних умов включені в тариф облгазів.

Пан-роботодавець пропонує ланцюжок еталонного газу завершити на виході із групи Нафтогаз. Саме тут виходять назовні чи то прогалини в знаннях нафтогазового роботодавця, чи то хитрі задумки афериста-теоретика.

Адже насправді всі фахівці галузі пам`ятають, що саме в 2016 році, в зв`язку із анбандлінгом облгазів і новим законодавством в галузі, тодішній міністр енергетики Володимир Демчишин викреслив із списку тарифних видатків облгазів (так зване ВТВ) неприведення до стандартних умов.

Саме тоді із загального об`єму ВТВ по всім газорозподільчим підприємствам країни в 1,6 млрд куб м міністр викреслив нормовані втрати на лічильниках у побутових споживачів – з того часу ВТВ зафіксували на рівні 0,96 млрд куб м.

Маю надію, що в Нафтогазі залишились люди, здатні розтлумачити Олексію Хабатюку, що ж насправді входить до ВТВ облгазів. Якщо ж ні, то у панів із Нафтогазу дивна логіка: з одного боку, вони чекають, коли облгази та збути зберуть для них гроші за газ, які гарантують їм премії.

Для цього треба завершити налагодження систему обліку за єдиними, європейськими стандартами. А з іншого запускають "хабатюків", які намагаються зруйнувати вже існуючі напрацювання.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику