БизнесЦензор

11.09.18 08:33

Як пройшла восьма сесія Ради, з якими результатами дійшли фінішу та на що налаштовані

Земельна реформа, євроінтеграція та питання повернення ПДВ для олійних культур – стали пріоритетними напрямками роботи за звітний період. Загалом, восьма сесія була постійною боротьбою по відстоюванню інтересів аграріїв.

Фото: Александр Бакуменко (facebook)

Спершу війна за "соєві правки", потім неодноразовий зрив проведення "аграрного дня" і, з рештою, 6 засідань Комітету, на яких розглянуто 36 питань.

В тому числі 29 законопроектів, проведено 2 "аграрні дні", де сукупно розглянуто більш ніж 10 законопроектів, прийнято 3 проектів законів у першому читанні та 4 Закони, з яких 2 – євроінтеграційні.

Початок був запеклим – відстоювали "соєві правки"

Конфлікт виник навколо проголосованого Закону щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році. Змінами до нього (правка №180 внесена В. Сидорчуком) передбачалось скасування відшкодування експортного ПДВ для олійних та технічних культур.

Це означало прояв податкової дискримінації та порушення основного із принципів Кодексу, щодо рівності усіх платників перед законом.

Крім того, дана норма була грубим порушенням зобов'язань, взятих Україною при вступі до Світової організації торгівлі (СОТ) і підписанні Угоди про Асоціацію з ЄС, вже не кажучи про те, як дана правка потрапила до тіла Закону.

Норма була прийнята без обговорення. Під час голосування народні депутати, які висловились на підтримку даної норми, не розуміли, за що голосують, через внесення її з порушенням Регламенту.

Реакція аграрного Комітету на такі дії була блискавична – за підписом 21 депутата оприлюднено заяву про дії у незаконний спосіб та з вимогою про усунення неузгодженостей у тексті прийнятого Закону.

З цього моменту діяли послідовно і рішуче:

Зрештою, податковий та аграрний Комітети погодили законопроект щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур (№7403-2) та рекомендували депутатам прийняти його за основу.

Проте, законопроект не набрав необхідної кількості голосів, тому ми з колегами прийняли рішення підтримати доопрацьований – №7403-д, щоб в основному вирішити критичне питання по "олійним правкам", що значно покращує позицію аграріїв.

Закон № 2440-VIII "Про внесення зміни до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур" від 30.08.2018 підписано Президентом.

Виконання Угоди про асоціацію було і залишається пріоритетом у роботі Комітету

На початку сесії знаковою була презентація дорожньої карти пріоритетних законопроектів для євроінтеграції України. Розробка документу – спільна позиція закріплена підписами Голови Верховної Ради України та Прем’єр Міністра України.

План було напрацьовано спільно з Комітетами Верховної Ради України та Кабінетом Міністрів України, виконання якого є стратегічним завдання нашого скликання. Наразі, із колегами, працюємо над оновленням Дорожньої карті "євроінтеграцйних" законопроектів.

У новій редакції їх буде понад 50. Двадцять з них будуть першочерговими для прийняття продовж дев’ятої сесії. З-поміж усіх завдань, які визначені Угодою про асоціацію, зобов’язання України в аграрній сфері складають 30%.

Аграрний Комітет опрацював ряд найбільш важливих євроінтеграційних законодавчих ініціатив – Закони України: гігієна кормів (№2264-VIII), карантин рослин (№617-VIII), держконтроль та безпечність (№2042-VIII), побічні продукти (№1531-VIII), насіння (№864- VIII), завдяки чому Україна вже частково виконала свої зобов’язання.

Наприкінці сесії відбулась зустріч керівництва Верховної Ради України, напередодні 20-го ювілейного Саміту Україна-ЄС, з Надзвичайними та Повноважними Послами держав-членів ЄС в Україні, Головою Представництва ЄС в Україні Хюгом Мінгареллі, де обговорили стан виконання Угоди та подальші плани.

Нагадаю, на поточний рік спільно з Урядом та європейськими колегами було заплановано підготовку та прийняття Законів, зокрема, у сфері виробництва, обігу та маркування органічної продукції, доступності інформації про харчові продукти для споживачів, підвищення заходів стосовно забезпечення простежуваності виробництва харчових продуктів.

Так, до завершення сесії ми встигли прийняти ще 2 євроінтеграційні Закони – №2496-VIII від 10.07.2018 (реєстр. №5448-д) "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції".

Та №2501-VIII від 10.07.2018 (реєстр. №6673) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання проведення деяких фітосанітарних процедур".

Також, в першому читанні прийняли законопроект № 8450 "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" та зареєстрували №9022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин".

Незважаючи на вже досягнуті результати, попереду ще багато роботи, яку нам спільно потрібно виконати для повної імплементації законодавства до вимог законодавства Європейського Союзу.

З попереднього плану в нас залишились законопроекти по "ГМО" (№7210), наразі опрацьовується у Комітеті, та "контактуючі матеріали" (№4611) і "простежуваність" (№7489), які Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти за основу.

Наразі, активно розробляються в новій редакції законопроекти "про ветеринарну медицину", та "про карантин рослин". Дані законопроекти найближчим часом будуть зареєстровані у Верховній Раді і восени розглянуті в установленому порядку.

Таким чином аграрний Комітет підтримує євроінтеграційні законодавчі ініціативи та виступає ефективним майданчиком для доопрацювання поданих законопроектів там, де це потрібно, забезпечує зворотній зв’язок з профільними асоціаціями.

Крім того, в нас налагоджена системна співпраця з Представництвом Європейської Комісії, Кабінетом Міністрів України, профільним міністерством та галузевими асоціаціями.

"Аграрний день" – це було потужно

Вівторок останнього пленарного тижня присвятили розгляду аграрних законопроектів. Так, вдалося прийняти не все із запланованого (10 законопроектів), але з тими реаліями роботи ВРУ, які ми маємо, треба визнати, що "аграрний день" пройшов дуже успішно.

Ми маємо відмінний результат, з точки зору тих положень, які запрацюють із набранням чинності чотирьох Законів (по одному з них аграрний комітет не головний), які прийняли в цілому:

1. Органіка (№5448-д) №2496-VIII від 10.07.2018 "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції".

Ми ввели механізм контролю за органами іноземної сертифікації, які працюють на території України. Регламентували вимоги до виробництва, маркування та обігу продукції.

Чітко встановили процедуру сертифікації органічного виробництва, з деталізацією за галузями та механізм реєстрації органів сертифікації, операторів ринку та механізм державного контролю (нагляду) за діяльністю суб’єктів ринку.

А також встановили відповідальність за порушення законодавства у цій сфері. Збільшили розмір штрафів до 30 тис. грн за реалізацію органічно чи псевдоорганічної продукції без належного сертифіката.

Прописали вимоги до переліку речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва.

2. Фермерські господарства (№6490-д) №2497-VIII від 10.07.2018 "…щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств".

Через зміни до Податкового кодексу ми забезпечили можливість для мешканців села легалізувати свою діяльність.

Зокрема, це можливість для фермерів організовувати свою діяльність як ФОП і платити податки, як і ті фермери, що зареєстровані як юридичні особи і є платниками єдиного податку 4-ої групи.

Також Закон вводить пільги на 10 років зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.

За попередніми підрахунками, за найближчі 3 роки, буде залучено 500 тис. легально працюючих у сільському господарстві. Через такі зміни піде наповнення місцевих бюджетів дасть економічні точки зростання саме в громадах і збільшить можливості ОСГ.

3. Консолідація-рейдерство (№6049-д) №2498-VIII від 10.07.2018 "…щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні".

Консолідація – це лише невелика частина тих серйозних і застарілих земельних проблем, які ми взялися вирішити в цьому документі. Законопроект дуже великий і комплексний, тому проговорити всі новели буде важко.

Тому лише перерахую той перелік питань, які ми ним вирішуємо:

3. Фітосанітарні процедури (№6673) №2501-VIII від 10.07.2018 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання проведення деяких фітосанітарних процедур".

Новації законопроекту:

Крім того три законопроекти було прийнято в першому читанні:

- №7060 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності"

Новація законопроекту – збільшення у 10 разів гарантійного внеску при реалізації на аукціоні права оренди землі.

Існуючий сьогодні розмір гарантійного внеску у 5% річної орендної плати призводить до того, що результати майже чверті проведених аукціонів анулюються, адже учасники пропонують завідомо завищений розмір орендної плати.

А потім учасники відмовляються підписувати договір оренди після перемоги на аукціоні. Участь цих осіб у аукціоні – виключно його зрив, а не перемога. Законопроект очікує на друге читання.

- №8121 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству"

Законопроектом запроваджується низка антирейдерських заходів та встановлюються дієві запобіжники щодо захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок з метою запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

На сьогодні, величезна кількість прав на землю, які зареєстровані на паперових носіях до 2004 року – відсутні у Реєстрі прав. При реєстрації оренди землі реєстратору необхідна інформація про наявність старих договорів оренди, відомості щодо яких є у кадастрі.

Проте права доступу до цих відомостей він не має. В результаті трапляється так, що поверх старого договору оренди реєструється новий.

Таким чином, законопроектом усуваються проблеми незаконного оформлення прав на землю, в тому числі подвійної реєстрації договорів оренди, підробленням документів на заміну учасників підприємств, підробленням довіреностей; забезпечується відповідальність реєстраторів, унеможливлюються маніпуляції з несформованими земельними ділянками

Наразі, експерти та асоціації працюють над пропозиціями до другого читання.

- №8450 "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів".

Документ передбачає нові вимоги до маркування харчових продуктів, – вимога до розбірливості інформації (мінімальний розмір шрифту) та обов’язкової інформації щодо них.

Підвищуються штрафи для фальсифікаторів харчових продуктів. Забороняється використання інформації, що може ввести споживача в оману, особливо в частині властивостей і характеристик харчових продуктів та приписування харчовим продуктам лікувальних властивостей.

Запроваджено обов’язкове інформування споживачів про використання у продукті трансжирів та олії рослинного походження, зокрема пальмової олії, чи заморожувався продукт, термін придатності, чи продукт швидко псується.

Держспоживслужба матиме змогу штрафувати тих виробників, які вводять в оману споживачів.

Прикро за відхилений законопроект №8171 "Про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку".

Якщо коротко, то законопроектом пропонувалось забезпечення стабільного розвитку агропромислового комплексу та сталого сільського розвитку та доступу суб’єктів усіх форм господарювання до агропромислових ринків.

Законопроекту із земельного блоку №7511 "…щодо забезпечення гарантій реалізації учасниками бойових дій та осіб, прирівняних до них, в тому числі учасниками антитерористичної операції, Революції Гідності та їх сім’ями пільг на одержання земельних ділянок, а також припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності", при розгляді, не вистачило 1-го голосу (з 226 прохідних законопроект набрав 225) для прийняття його за основу.

На сьогодні, через обмеженість земель запасу, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування не в змозі задовольнити всіх бажаючих в отриманні земельних ділянок.

Зважаючи на це – напрацьовано механізм, за яким можна відмовитись від отримання землі і, взамін, отримати компенсацію з держ-, обл- чи міського бюжету. Грошова компенсація становить середню нормативно грошову оцінку.

Таким чином, за відповідними розрахунками, грошова компенсація для кожного зазначеного громадянина взамін земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, ведення особистого селянського господарства і садівництва орієнтовно становитиме до 80 тис. грн.

Фактично пропонується монетизація певних пільг на отримання землі.

Крім того, закріплено право безоплатної приватизації земельних ділянок для ведення ОСГ для певних категорій населення (працівникам соціальної сфери, учасникам бойових дій тощо) та запроваджено деякі обмеження (встановити 7-річну заборону на відчуження земельних ділянок, передачу їх в користування третім особам, зміну їхнього цільового призначення) у використанні земельних ділянок, які одержані громадянами в порядку безоплатної приватизації.

Загалом, документ вартий уваги і підтримки, проте потребує деяких коректив і повернутий на доопрацювання.

"Круглі столи", засідання робочих груп, зустрічі та наради

Для обговорення та опрацювання законопроектів в рамках роботи Комітету було проведено значну кількість засідань робочих груп та нарад. 

В тому числі ряд зустрічей з керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства України і Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів щодо адаптації законодавства України до законодавства ЄС у сфері агропромислового комплексу.

Так протягом восьмої сесії при Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин були створені три робочі групи:

У липні відбулось засідання робочої групи де були обговорені пропозиції до проекту Концепції обігу земель с/г призначення щодо можливих шляхів введення обігу земель та запобіжників, які необхідно встановити на законодавчому рівні для запровадження цивілізованого обігу сільськогосподарських земель в Україні.

За результатами виїзного засідання Комітету (м. Львів) щодо проблем реформування лісового господарства України, було прийнято рішення Комітету та зареєстровано низку законопроектів, спрямованих на забезпечення фінансування лісового господарства, ефективного його ведення та посилення охорони лісів: №8238, 8239, 8240, 8241, 8242, 8246.

"Літні канікули"

За півтора місяці ми чимало зробили:

- Нородні депутати взяли участь у антирейдерському форумі, де проговорили про боротьбу з цим явищем на законодавчому рівні, необхідні зміни до законодавста і новації законопроекту №8121, який надає правоохоронним органам можливість карати недобросовісних реєстраторів за порушення законодавства.

- Провели зустріч із Головою Асоціації "Укрсадпром" з метою розуміння поточної ситуації в галузі, проблематики та перспектив розвитку, що в подальшому буде відображено при доопрацюванні законопроектів, зокрема за моїм авторством – №6527-д "Про сільськогосподарську кооперацію" та інші.

Одразу відреагували на проблемні питання галузі і підтримали з колегами ініціативу щодо урегулювання ситуації на ринку переробки фруктів.

Направили депутатське звернення за підписами 16 депутатів на Першого віце-прем’єр міністра – Міністра економічного розвитку та торгівлі України Степана Кубіва щодо необхідності термінового узгодження санітарних заходів з окремими країнами щодо свіжих плодів та ягід групи 08 УКТЗЕД, а також садивного матеріалу.

- Провели зустріч з Першим заступником Голови Держпродспоживслужбаи та директором ДП "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" ДП АІРТ, в ході якої обговорили проблемні питання в галузі ідентифікації та реєстрації тварин, а також необхідність удосконалення чинної нормативно-правої бази в цій сфері.

Результатом став зареєстрований законопроект №9022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин" від 22.08.2018, що забезпечує надійний контроль за станом здоров’я тварин та ветеринарно-санітарним станом господарств, їхнього утримання, переміщеннями тварин на всій території України, а також за безпекою і походженням продукції тваринництва.

Запроваджується ідентифікація та реєстрація домашніх тварин – котів, собак та диких тварин, які перебувають у неволі чи у напіввільних умовах, державний облік та контроль за їхними ветеринарно-санітарними обробками та переміщенням.

Встановлено єдині правила державного нагляду і контролю та відповідальність за порушення законодавства.

- Провели круглий стіл, темою якого були пріоритетні завдання Комітету на період роботи дев'ятої сесії.

Нашою головною метою на період 9-ї сесії є завершення роботи, розпочатої в попередніх сесіях, з опрацювання і просування надважливих аграрних законопроектів.

Так із нагального – це законопроекти, які вже розглянуті Комітетом і підготовлені для розгляду у Верховній Раді України, а саме:

  1. Рекомендовані до прийняття за основу:

- № 6527-д "Про сільськогосподарську кооперацію";

- № 4611 "Про вимоги до предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами".

  1. Прийняті в першому читанні (потребують розгляду у Комітеті до другого читання):

- № 8121 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству";

- № 8450 "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів".

  1. Доопрацьовані Комітетом до другого читання:

- № 3157 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками";

- № 7060 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності".

Під час проведення останнього круглого столу, профільними асоціаціями було порушене досить актуальне на сьогодні питання щодо проблем із перевезення залізничним транспортом зернових та олійних культур, продуктів їхньої переробки та цукру.

У зв’язку із гострою необхідністю вирішення цього питання, була проведена нарада.

За результатами обговорення, профільними асоціаціями були висловлені наступні пропозиції:

  1. забезпечити достатню кількість рухомого складу та справедливу систему розподілу вагонів між вантажовідправниками;
  2. допустити приватну тягу на ринок України для забезпечення безперебійних перевезень;
  3. забезпечити прогнозовану процедуру підвищення тарифів на залізничні перевезення для того, щоб компанії могли передбачати необхідні витрати у фінансових планах тощо.

Висловлені пропозиції будуть опрацьовані нашим Комітетом і винесені на найближче засідання задля прийняття Рішення Комітету.

На найближчому Комітеті плануємо розглянути питання агрологістики та міндобрив, а також ряд законопроектів, зокрема про ГМО та ідентифікацію і реєстрацію тварин.

У нас є позитивні результати. Та сьогодні, ще залишається багато завдань, задля вирішення яких необхідно, щоб законодавча та виконавча гілки влади працювали як єдиний механізм. Діалог налагоджено, питання до вирішення також є, – уперед, працювати на благо України.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику