БизнесЦензор

05.07.18 14:04

Як ми створили перший в Україні екологічний бот - SaveEcoBot

Україна очолює рейтинги найбрудніших країн Європи та входить в трійку лідерів за смертністю від хвороб, які провокує забруднене середовище.

Нікого не здивуєш зручними ІТ-сервісами та інструментами, які спрощують нам життя, дозволяючи не відволікатися на дрібниці.

Ми звикли, що наш банк вміщується в один додаток для мобільного телефону, а персональний менеджер — це комп'ютерна програма, яка майже наперед знає, чого ви бажаєте.

Смартфон порахує ваш серцевий ритм та кількість пройдених або не пройдених кроків, а коли закінчиться поліс страхування для авто — нагадає вам про це.

ІТ-сервіси спростили нам так багато бізнес та побутових процесів. Але, чи може допомогти наш смартфон зробити довкілля безпечнішим для життя та здоров'я, як це гарантує нам Конституція?

Дуже б хотілось, справді. Бо сьогодні Україна очолює рейтинги найбрудніших країн Європи та входить в трійку лідерів країн за смертністю від хвороб, які провокує саме забруднене навколишнє середовище.


Кількість смертей від забруднення повітря дрібнодисперсними частками РМ 2.5 За даними інституту впливів на здоров'я (Health Effects Institute)

Але сфера екології та захисту довкілля завжди була неприбутковою, тому і розвиток ІТ-інновацій в ній починався і закінчувався на розробці інтернет-ресурсів з мапами, на яких зазначені статистичні дані викидів чи скидів того чи іншого забруднювача.

Потрохи впроваджується онлайн моніторинг стану повітря у різних містах України й ми починаємо бачити інші дані, що уривчасто відображають жахливість ситуації із забрудненістю повітря у великих промислових центрах чи безпосередньо біля головних забрудників.

Так, маючи такі дані ми вже можемо стверджувати, що українців безконтрольно труять. І починаємо проводити причинно-наслідкові зв'язки між нашими хронічними та гострими хворобами та станом довкілля.

Але це і далі не дає нам змоги впливати на першопричини такого стану речей — право енергогенеруючих та промислових підприємств та інших забруднювачів в такій мірі впливати на якість нашого життя.

Нам потрібний механізм громадського впливу на формування проектів, що впливають на навколишнє середовище. І ми його вже маємо!

Процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) планової діяльності — європейський механізм, який було впроваджено в Україні в грудні 2017 року.

В цьому процесі громадськість наділена широкими можливостями саме для участі у плануванні проектів, які будуть впливати на довкілля — побудова заводів, цехів чи установок, видобуток корисних копалин, переобладнання старих потужностей та інша планова діяльність.

Зауваження та пропозиції від громадськості, що надходять протягом часу проходження такої процедури, мають ставати частиною проекту, а умови Висновків ОВД — базисом для подальшої видачі дозвільних документів.

Та повертаючись до питання ІТ-інструментів, ми розуміємо, що такі механізми як ОВД, або дозвільна документація на викиди в атмосферне повітря, скиди у водні об'єкти, видобуток корисних копалин, поводження із небезпечними відходами підприємств-забруднювачів — це величезні реєстри, неопубліковані чи невпорядковані дані, чи незручні таблиці, сховані у надрах інтернет-порталів різних державних органів.

І як звичайний мешканець Запоріжжя, Дніпра, Львова або будь-якого іншого великого чи маленького населеного пункту має у цьому всьому розібратися, аби мати можливість скористатися своїми правами на участь у формуванні свого довкілля?

Ініціативна група Save Dnipro з міста Дніпра у своїй боротьбі за право на чисте та безпечне для життя довкілля стикнулася з усіма цими складнощами.

Проводячи адвокаційну кампанію щодо неконтрольованого впливу на довкілля міста Дніпра найбільшого забруднювача міста-мільйонника — ДТЕК Придніпровської ТЕС, ми витрачали місяці саме на збирання інформації через запити, ручний моніторинг реєстрів, скарги до омбудсмена на дії органів, що відмовлялися надавати такі дані.

В результаті, народилася ідея створення ІТ-інструменту, що може робити це за нас та всіх інших.

І за декілька місяців силами учасників групи був створений перший в Україні екологічний бот SaveEcoBot, який агрегує відкриті дані, дані з реєстрів та іншу публічну інформацію в сфері екології.

Бот може легко знайти та впорядкувати наступну інформацію:

Моніторинг реєстру ОВД (оцінка впливу на довкілля), в якому відображаються етапи проходження процедури екологічної оцінки планової діяльності підприємств.

Дані про дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств-забруднювачів 1, 2 та 3 груп.

Дані про спеціальні дозволи на користування надрами.

Дані про дозволи на спеціальне водокористування.

Дані про ліцензії на поводження з небезпечними відходами.

Інформацію про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг.

Зручний наскрізний пошук за назвою чи ЄДРПОУ, пошук по реєстрах, ОВД в областях, а головне — оформлення підписок на зміни в реєстрах, конкретному записі чи у документах конкретного підприємства.

Цей інструмент безкоштовний, тому ми закликаємо всіх небайдужих до стану довкілля громадян долучатися і користуватися ним.

@SaveEcoBot в Telegram. Тепер ти точно можеш вплинути!

www.saveecobot.com

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику