БизнесЦензор

21.06.18 08:08

Чи зможе Україна "захистити" рослини

На теперішній час більше 68% засобів захисту рослин, що ввозяться на територію нашої країни, виробляються у Європі та Америці. Вони високої якості та їхнє ввезення контролюється відповідно до законодавства та встановлених норм.

Фото: andlord.ua

Щоб коментувати питання – чи потрібно дозволити ввезення незареєстрованих засобів захисту рослин (далі – ЗЗР), треба розуміти цей ринок в Україні.

Не секрет, що великим гравцем на ринку ЗЗР є Китай, а ще Ізраїль та Білорусь. Тому і в Україні досить значну частину ринку займають пост патентні та генеричні препарати в основному китайського виробника.

Хочу зазначити, що засоби захисту рослин – це не тільки діюча речовина, а й інші складові препарату – емульгатори, прилипачі, розчинники, речовини які роблять гербіцид якісним.

Що сьогодні робиться?

Виробники ЗЗР, зазвичай, виготовляють велику кількість різних препаратів на одному заводі, призначених для використання у різних країнах. Наприклад, швейцарський виробник може виготовляти гербіцид для обробки рису у тому ж самому Китаї, який не вирощують у Німеччині.

І тому через відсутність у країні виробництва препарату певних шкідників, хвороб або самої культури, реєстрація в країні виробництва компаніями не проводиться через фактичну не можливість польових досліджень.

Також яскравим прикладом є препарати для обробки дводольних бур’янів, які широко розповсюджені В Україні, і яких мало в ЄС. Або засоби захисту соняшнику, який є однією з пріоритетних сільгоспкультур в Україні, та майже не присутній в багатьох країнах ЄС.

У таких випадках державна реєстрація препарату в країні виробництва може виявитися недоцільною і не проводитись.

Заборонивши зараз ввезення незареєстрованих ЗЗР, ми відкриємо дорогу генеричним препаратам, у яких інший ступень захисту – нижчий, нерідко вони мало ефективні.

За оцінками представників Агрохімічного комітету Європейської бізнес асоціації, які представляють біля 90% ринку оригінальних ЗЗР, заблокованими залишаються близько 95% інноваційних препаратів, які за ступеню безпеки для навколишнього середовища значно безпечніші.

Сьогодні нам хочуть доказати, що генеричні препарати краще оригіналів.

В українському законодавстві прописаний механізм для ввезення, застосування та випробування незареєстрованих препаратів у Постанові КМУ №288 від 04.03.1996 р. "Про затвердження Порядку надання дозволу на ввезення незареєстрованих пестицидів та агрохімікатів, що використовуються для проведення державних випробувань та наукових досліджень, а також обробленого ними насіннєвого (Посадкового) матеріалу", а також накази Мінприроди №491 від 08.11.2006 та №287 від 05.06.2008

Інноваційні препарати можуть одночасно перебувати в процесі державних випробувань, як в країні-виробнику, так і в Україні.

Європейська асоціація захисту рослин повідомляє (ECPA), що ні у законодавстві Америки, ні в законодавстві ЄС, не має норм у відповідності до яких, було б необхідно підтвердження реєстрації ЗЗР у країні виробництва.

Проект Закону №6606 має на меті усунення однієї суто технічної вимоги, яка не відповідає законодавству ЄС, блокує надходження інновацій, зупиняє науково-дослідну діяльність в сфері ЗЗР в Україні.

У законопроекті №6606 не йдеться про жодну відміну реєстрації пестицидів, що ввозяться до нас.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про пестициди та агрохімікати" ввезення на митну територію України, виробництво, торгівля, застосування, та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації заборонені.

Можна сказати, що все перекручують, щоб змінити цей ринок в Україні – зменшити долю якісних європейських виробників, і збільшити – генеричних препаратів часто нижчої якості.

А коли заборонять ввозити сучасні європейські або американські препарати нового покоління, які мають більш високий рівень безпеки – вплив на навколишнє середовище яких суттєво мінімізовано, а залишать лише старі ЗЗР, винайдені ще у минулому сторіччі, але зареєстровані в Україні, то хто від цього постраждає?

Довідка: "Генерики" - це препарати виготовлені на основі закуплених діючих речовин у фірм-виробників чи розроблені самостійно, що випускаються під іншими торговими назвами.

За інформацією Державної установи "Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія" в Україні реалізовується значна частина фальсифікованих, підроблених під оригінальні препарати чи препарати – "генерики" пестицидів, які є здешевленими замінниками оригінального препарату з тотожною або подібною діючою речовиною та невідомими хімічними домішками.

При застосування таких препаратів не завжди досягається відповідна ефективність, може пошкоджуватись культурна рослинність.При їх виробництві використовуються дешевші компоненти-складники (наповнювачі, розчинники, емульгатори, стабілізатори, пінопоглиначі та інші).

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику