БизнесЦензор

27.04.18 08:19

Прибрати гальма на шляху анбандлінгу. Як не програти "Газпрому" у війні за транзит

Як відомо, обов’язком України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, є імплементація Третього енергопакету ЄС. Зокрема, створення незалежного Оператора газотранспортної системи.

Функціонування і сертифікація такого Оператора за участю Секретаріату Енергетичного Співтовариства є необхідною умовою для перенесення точки приймання російського газу на східний кордон України і, власне, збереження економічно вигідного українського транзиту.

Очевидно, що відділення Оператора ГТС від НАК "Нафтогаз України" - цілком логічний крок (і невідкладний - з огляду на те, що транзитний контракт з "Газпромом" закінчується дуже скоро).

У березні на одній iз зустрічей на цю тему, представники Наглядової ради "Нафтогаза" і консультанти НАКа з Польського офісу PWC запевняли, що новостворена Філія ПАТ "Укртрансгаз" під назвою "Оператор газотранспортної системи України" і є рішучим кроком до формування незалежного Оператора ГТС.

Філія, за їхніми словами, живе своїм життям, у ній своя атмосфера, бізнес-процеси, внутрішні контракти з "Укртрансгазом" і зелений коридор до майбутньої сертифікації як TSO.

Однак присутній на тому ж засіданні представник Секретаріату Енергетичного Співтовариства повідомив, що така структура як Філія УТГ не може бути сертифікована як TSO. Мене ж зацікавила нібито самостійність Філії.

Я подала відповідне депутатське звернення. Днями отримала відповідь від "Нафтогазу". Як бачимо з відповіді, філія "Оператор ГТС" нічим не відрізняється за статусом від інших аналогічних структур, створених за українським законодавством.

Ні про яку самостійність, внутрішні контракти і т.д. нема і мови. Все врегульовано внутрішньотрансгазівськими регламентами. Перетасовку підрозділів "Укртрансгазу" намагаються видати за реформу.

Час спливає дуже швидко. Ніхто з європейських компаній – потенційних замовників транзиту російського газу не прийматиме у останню хвилину складні і принципові рішення щодо заміни гаранта цього транзиту з "Газпрому" на український TSO.

Питання, як буде здійснюватися транзит російського газу після 31 грудня 2019 року, залишається повністю відкритим. В умовах, що склалися, потрібні невідкладні рішення щодо старту роботи дійсно незалежного Оператора ГТС.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику