БизнесЦензор

23.01.18 15:14

Час змінювати прізвища

Чому робота першого віце-прем'єра Володимира Кістіона, який відповідає за енергетичну галузь, призвела до втрати довіри МВФ та поставила під ризик проходження опалювального сезону.

Ви – топ менеджер. Та ні. Все крутіше. Ви – цілий віце-прем’єр-міністр України. І старий друг прем’єр-міністра. То, що Ви робите?

Зупиняєте реформу ринку газу. Як не зупинити, якщо серед Ваших радників люди, що працюють на Дмитра Фірташа – вони навіть не ховаються і шокують своєю присутністю на зустрічах представників Єврокомісії та ходять на засідання Кабінету міністрів. І вони точно зроблять все для поховання будь якої реформи в газовій сфері.

Одночасно ці ж представники "олігарха під арештом" (нагадаю, пан Фірташ арештований у Відні по запиту ФБР США) проштовхують різні приємні для себе речі.

Наприклад, пропонують в 4 рази підняти маржу для облгазів (якими володіє останній з газових олігархів) та закріпити їх монополію на ринку газу для населення ще на три роки.

Заодно, разом з підпорядкованим Вам міністерством енергетики Ви, як профільний віце-прем’єр міністр, фактично дозволили облгазам брати газ в державного "Нафтогазу" - і не сплачувати.

Борг вже в мільярд доларів. Я розумію, що в пана Фірташа великі витрати на адвокатів у Відні, звідки він дуже не хоче бути екстрадованим до США. Але не настільки!

Робите все від Вас залежне для провалу відділення газотранспортної системи від "Нафтогазу" і ставите Україну на дуже тонку межу, за якою втрата газового транзиту і мільярдів доларів щорічно, з цим транзитом пов’язаних.

І європейці вже прямим текстом та публічно кажуть Вам на зустрічі: "Україна держава незалежна, Уряд приймає незалежні рішення – не потрібен Вам транзит газу, то і не потрібен".

Що означає – або Україна працюватиме в галузі транспортування газу по європейським правилам, або Європа дасть Росії збудувати "Північний потік 2" - і тоді кілька мільярдів доларів на рік від транзиту Україна втратить.

Ця "робота" віце-прем’єр міністра фактично на користь Росії. І якщо перекладача прем’єр-міністра, що працював на росіян, вже арештували, то Вас СБУ досі не помічає. Поки щастить.

Британці – відібрані за конкурсом за часів уряду Арсенія Яценюка – йдуть з Наглядової ради найбільшої компанії України - "Нафтогаз", публічно оголосивши що це через тиск і намагання керувати "по українськи" з Вашого боку (а ще одна причина, яку вони вказують – провал вищевказаних реформ).

Навіть ціну на газ для населення міністерство енергетики, що, ще раз нагадаю, у Вашій, безпосередній сфері відповідальності, впорядкувати не може. Бо підвищення ціни не подобається ні Вам, ні прем’єр-міністру.

Який, судячи з усього, з Вашої подачі, оголосив, що ціна буде збережена старою. Хоча за методикою, що сам же уряд в березні минулого року затвердив, мала бути підвищена.

Міжнародний валютний фонд, який ставив таку методику за умову отримання мільярда доларів позики, справедливо вважає, що енергетичний блок уряду поводить себе як наперсточник на ринку: постанову Уряд прийняв, методику затвердив, а вже за місяць виконувати не хоче.

Ну, не хоче - і все! Щиро співчуваю міністру фінансів – його замість Вас відправили в МВФ домовлятися про ціну на газ, хоча він і ні при чому. Чому Вас не відправили? Таки відразу розуміли результат?

Весь цей час Ваш керівник та старий друг – прем’єр-міністр України – вас захищає всіма силами і публічно розповідає, який Ви гарний та ефективний менеджер.

Тим часом стає зрозуміло – і все більшій кількості людей – що підготовку до опалювального сезону Ви також провалили.

Електроенергетика працює "з коліс". Запасів вугілля на більшості станцій просто немає – від слова зовсім.

Якщо ударять реальні морози – підуть віялові відключення. Бо вже станом на сьогодні через відсутність вугілля фактично повністю або частково зупинені Придніпровська, Трипільська, Зміївська, Криворізька ТЕС, якы працюють на антрацитовому вугіллі.

На Запорізькій, Бурштинській, Добротвірській, Ладижинській та Курахівській ТЕС, які працюють на газовому вугіллі, запасів вугілля залишилось на 5-15 діб.

На складах зараз всього 1 мільйон 700 тисяч тон вугілля - з яких 430 тисяч тон на станціях в зоні бойових дій, фактично від’єднаних від енергосистеми (Луганська ТЕС).

Не важко порахувати, що за витрат близько 90 тисяч тон на добу, вугілля в Україні є на два тижні.

Якщо додати до цього ще і фантастичну фінансову кризу – генеровану урядом, та його несвоєчасними розрахунками за енергоносії по субсидіях та бюджетниках – а загальна сума боргів на енергоринку зайшла за межу в 40 млрд грн – то ситуація стає зовсім "весела".

При цьому, замість визнати проблему, Ви, віце-прем’єр-міністр, з Вашої подачі прем’єр-міністр, та, за Вашою командою, міністр енергетики, розповідаєте людям як все добре і які в нас гарні запаси. Поки не подивишся цифри, так і вірити хочеться – так всі злагоджено виступають.

Питання в тому, що якщо "все добре" – це відсутність електрики (і, відповідно, в багатьох випадках, і тепла) – то я чомусь боюсь думати, а що ж тоді для наших урядовців "погано".

Бо коли в мороз по 4-6 годин не працює в будинку котел (бо треба електрика) та нема світла, то "сумно, сумно, аж за край" – і на спів при цьому не тягне.

Єдиний шанс до втримання ситуації у разі морозів – використання газу для генерації електрики. У "Нафтогазу" у сховищах є ще 13 млрд кубів. Тільки от електрика "на газу" майже в два з половиною рази дорожча за електрику з вугілля.

Особисто я не буду дуже щасливий сплатити в два з половиною рази більший рахунок взимку тільки тому, що уряд – а практично, профільний віце-прем’єр міністр – не здатен був підготувати галузь до опалювального сезону належним чином.

Зрозуміло, що за набагато менші провали в роботі топ-менеджера будь якої приватної структури звільнили би. Навіть за умови давньої дружби з директором.

В нашому уряді так не прийнято. Володимир Кістіон все ще залишається на посаді віце-прем’єр міністра України.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику